Archiwum numerów

    Nie czekamy,działamy!Webinarium ekologiczne #ING dla klimatu

    Wydarzenia Autor : Klaudia Borys 5 minut czytania

    25 października zaprosiliśmy pracowników do udziału w webinarium #ING dla klimatu. Chcieliśmy w ten sposób poszerzyć swoją wiedzę na temat tego, czym jest zmiana klimatu, jakie skutki za sobą niesie oraz co możemy wspólnie zrobić, aby temu zapobiec.

    Webinarium otworzył prezes Brunon Bartkiewicz, który mówił o konsekwencjach kryzysu klimatycznego. Potwierdził, że musimy działać już teraz, ponieważ zbyt wiele czasu jako ludzkość zmarnowaliśmy do tej pory na rozmowach o klimacie bez odpowiednich i skutecznych rozwiązań. Musimy dokonać wielu zmian, aby zahamować kryzys klimatyczny. Jednocześnie jako bank upatrujemy w tej nieuchronnej transformacji swoją powinność, ale także szansę biznesową.

    Rozmowy o priorytetach #ING dla klimatu, bioróżnorodności i neutralności klimatycznej

    1. Wiceprezes Joanna Erdman w rozmowie z dyrektor Biura Zarządu Joanną Dymną-Oszek mówiła, jaki wpływ ma bank na przeciwdziałanie zmianom klimatu. Opowiedziała, dlaczego priorytet #ING dla klimatu jest tak istotny w Strategii Zrównoważonego Rozwoju ING Banku Śląskiego, a także dlaczego bank podejmuje czasem trudne biznesowo, ale ważne społecznie i środowiskowo decyzje. Przypomniała także, czym jest dla nas Deklaracja Ekologiczna 2021 i jakie główne elementy zawiera.

    2. Kolejnym gościem był Marcin Popkiewicz, ekspert w dziedzinie klimatologii. Marcin opowiedział o genezie zmiany klimatu z punktu widzenia nauki. Przedstawił dowody na to, że to człowiek jest odpowiedzialny za kryzys klimatyczny. Mówił o nieuchronnych konsekwencjach, jakie niesie ten kryzys dla ludzi i planety. Jedyną szansą na odwrócenie zmian jest natychmiastowe i bardzo radykalne odejście od paliw kopalnych na całym świecie.

    3. Prezes WWF Polska Mirosław Proppe mówił o znaczeniu  bioróżnorodności w kontekście zmiany klimatu. Dowiedzieliśmy się, jak przebiega utrata bioróżnorodności na przestrzeni lat i jakie konsekwencje za sobą niesie. Musimy sobie uświadomić, że bez bioróżnorodności nasza planeta nie będzie prawidłowo funkcjonować.

    4. Dyrektor Departamentu Zarządzania Nieruchomościami i Obsługi Banku Anna Golka przybliżyła informacje na temat tego, co bank zmienia w swojej działalności operacyjnej i gospodarce własnej, aby przeciwdziałać zmianom klimatu. Dlaczego osiągnięcie neutralności klimatycznej jest dla nas tak ważne, ale jednocześnie jest tylko przystankiem, a nie końcowym celem, który planujemy osiągnąć w dłużej perspektywie czasowej.

    5. Na koniec webinarium Filip Piotrowski ze Stowarzyszenia Zero Waste opowiedział o gospodarce odpadami oraz zmianach w prawie unijnym, które będą dotykały każdego z nas. Dowiedzieliśmy się także, co możemy robić w domu i w otoczeniu, aby żyć bardziej eko i zmniejszać nasz wpływ na klimat. 

    To było ważne i pożyteczne spotkanie

    Webinarium przyniosło nam wiele różnorodnej wiedzy na temat zmian klimatu. Kryzys, którego jesteśmy świadkami, wpływa na całą planetę i bezpośrednio na nasze życie. Transformacja, która jest przed nami, może być jednak szansą na odegranie ważnej roli biznesowej i społecznej. A naszą odpowiedzialnością za planetę, obecne i przyszłe pokolenia jest aktywny udział w przeciwdziałaniu zmianom klimatu. 

    Przeczytaj także na ten temat: wywiad z wiceprezes Joanną Erdman „Suma małych kroków nas wszystkich” (BAŚKA nr 4/2021) oraz www.ing.pl/deklaracja-ekologiczna.

    Klaudia Borys, Biuro Zarządu Banku