Archiwum numerów

    6 książek, dzięki którym lepiej się dogadaszz innymi (i z sobą też)Po prostu

    Z bankiem na ty Autor : Magdalena Wójcik 5 minut czytania

    Miękki koc, gorąca herbata i książka. Czujesz ten klimat? Właśnie taki może być idealny jesienny wieczór (oczywiście, jeśli lubisz siedzieć pod kocem, pić herbatę i czytać książki). Jeśli wolisz oglądać filmy albo słuchać podcastów, to też świetnie. Tymczasem rzuć okiem na naszą listę. Każda z zamieszczonych na niej książek opowiada o komunikacji. Każda w inny sposób. I każdą polecamy.

    Część książek porusza kwestie psychologiczne – przeczytasz w nich m.in. o emocjach i schematach myślenia. Inne poświęcone są „technicznej” stronie komunikacji – te książki rzucają nowe światło na język, którym posługujemy się na co dzień. Więcej nie zdradzimy! Sprawdź listę i wybierz coś dla siebie. Książki podajemy w losowej kolejności, ale zapewniamy – wszystkie są warte przeczytania.

    Czytanie wytrąca nas z intelektualnej drzemki.

    Jarosław Makowski, 
    filozof, publicysta (GW/21.04.2017)

    6 książek, które warto przeczytać 

    1. Jonathan Haidt,  „Prawy umysł”, wyd. Smak Słowa
      Czy można dogadać się z osobą, która ma zupełnie inne przekonania niż my? Oczywiście. Ale najpierw musimy się zastanowić, skąd biorą się podziały między ludźmi. Ciekawą teorię na ten temat znajdziemy w książce Jonathana Haidta, który tworzy mapę moralności i na jej podstawie pokazuje, w czym każda ze stron ma rację i dlaczego potrzebujemy różnych punktów widzenia, żeby osiągnąć sukces jako społeczeństwo.
    2. Agnieszka Jucewicz,  „Czując”, wyd. Agora
      To książka o emocjach i empatii. Jest zapisem rozmów autorki z wybitnymi psychologami i psychoterapeutami. W książce znajdziemy odpowiedzi na pytania, które ludzie często zadają sobie sami. Możemy bliżej przyjrzeć się uczuciom takim jak radość, wdzięczność i namiętność – ale też nuda, lęk przed bliskością czy wstyd. Książka Agnieszki Jucewicz rzuca całkiem nowe światło na te i inne emocje. Autorka odchodzi od stereotypów, odkrywa przyczyny i opisuje objawy konkretnych emocji, których często nie jesteśmy świadomi. Dzięki temu możemy lepiej poznać samych siebie.
    3. Daniel Kahneman, „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym”, wyd. Media Rodzina
      Jak bardzo ufasz swojej intuicji? Czy Twoje wybory – zwłaszcza te podjęte pod wpływem emocji – są zawsze świadome? Intuicja często ułatwia nam życie, ale bywa zgubna. Daniel Kahneman opisuje popularne błędy poznawcze, dzięki czemu możemy inaczej spojrzeć na własne i cudze decyzje oraz zastanowić się nad podstawami naszych przekonań.
    4. Gaston Dorren, „Babel. W dwadzieścia języków dookoła świata”, wyd. Karakter
      Książka opowiada o 20 najpopularniejszych językach świata – od wietnamskiego po angielski (znajdziecie tu także opowieści m.in. o językach mandaryńskim, japońskim, portugalskim czy suahili). Autor omawia ich charakterystyczne cechy, a przy okazji snuje opowieści o historii i kulturze, a także sposobie myślenia i postrzegania rzeczywistości ich użytkowników. Warto też zajrzeć do innej książki tego autora „Gadka”. Tu z kolei Dorren analizuje 60 języków, którymi posługują się mieszkańcy Europy. A w rozdziale o polszczyźnie głowi się nad wymową nazwiska naszego piłkarza Wojciecha Szczęsnego.
    5. Steven Pinker, „Piękny styl. Przewodnik człowieka myślącego po sztuce pisania XXI wieku”, wyd. Smak Słowa
      Gdyby ktoś zapytał nas o podręcznik do nauki prostego języka, polecilibyśmy właśnie tę książkę. Dlaczego? Bo w prosty sposób wyjaśnia, co zrobić, aby nasze teksty czytało się łatwo i przyjemnie. Z książki dowiecie się m.in., jak walczyć z klątwą wiedzy i splatać zdania w spójną całość. A do tego znajdziecie w niej mnóstwo przykładów – zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. W tej książce Steven Pinker – wybitny kognitywista i lingwista – rozprawia się z popularnym mitem o upadku języka, do którego ma przyczyniać się internet i media społecznościowe.
    6. Ewa Kołodziejek, „Potyczki z polszczyzną”, wyd. Wydawnictwo Naukowe PWN
      Ministra czy ministerka? Smartphone czy smartfon? W środę czy we środę? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w książce Ewy Kołodziejek. Książka składa się z 253 felietonów, które poruszają kłopotliwe zagadnienia współczesnej polszczyzny. Przeczytacie w niej m.in. o etykiecie językowej, znaczeniach słów, odmianie nazw własnych, interpunkcji i wymowie. Dowiecie się też, dlaczego warto wziąć tę pozycję na tapet, a nie na tapetę :)

    Znacie którąś z naszych propozycji? A może jedna z książek szczególnie Was zainteresowała? Dajcie znać! Zapraszamy Was na naszą społeczność Po prostu na Yammerze. Czekamy na Wasze recenzje!

    Magdalena Wójcik, Centrum Eksperckie Communications & Brand Experience