Archiwum numerów

    Ekowolontariuszki w trosce o planetę #Bohaterowiedlaklimatu

    Między nami Autor : Magdalena Jaroszek 5 minut czytania

    Dla Anety Ciszek, Bożeny Fiałkowskiej, Ilony Jezierskiej, Agnieszki Rzeszowskiej i Pauliny Strzopy bycie eko i troska o środowisko to nie tylko deklaracja, lecz także styl życia. Co ważne, swoją wiedzą i pomysłami, jak na co dzień być eko, dzielą się także z dziećmi. Ekowolontariuszki z ING wykorzystują w tym celu każdą możliwą sposobność, na przykład w czasie prowadzenia e-wolontariatu.

    W e-wolontariacie dla Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu dziewczyny brały udział jako prelegentki. Przyświecało im hasło: „Myśl odpowiedzialnie – działaj lokalnie” i właśnie w tym duchu opowiadały dzieciom, jak żyć ekologicznie i dbać o środowisko.

    Zależało nam na przekazaniu dzieciom, że troska o naszą planetę jest wspólnym obowiązkiem nas wszystkich i każdy może dołożyć swoją cegiełkę, by zadbać o przyrodę – mówiła Bożena Fiałkowska.

    Czy myć pudełko po jogurcie?

    – Często zastanawiamy się na przykład, czy pudełko po jogurcie należy umyć przed wyrzuceniem. Czy takie pudełko pójdzie do recyklingu, jeśli go nie umyjemy? Takich trudnych pytań dzieci zadawały wiele, dlatego starałyśmy się rozwiać ich wątpliwości – opowiadają wolontariuszki. Podczas e-wolontariatu tych ekologicznych tematów nagromadziło się mnóstwo. Nasze ekowolontariuszki mówiły m.in. o segregacji odpadów, zachowaniach proekologicznych w domu i w szkole, wpływie naszych nawyków i wyborów na środowisko. Dzięki nim dzieci dowiedziały się, czym jest recykling odpadów, jak prawidłowo segregować śmieci i dlaczego to istotne. I najważniejsze – dzieci zrozumiały, że każdy z nas ma wpływ na to, jak wygląda i będzie wyglądać nasze środowisko.

    Ekologiczne patenty ekowolantariuszek

    Na co dzień dziewczyny wykorzystują liczne rozwiązania ekologiczne. Podczas e-wolontariatu z uczniami ze szkoły w Sosnowcu chętnie podzieliły się swoimi patentami z młodymi słuchaczami. Zdradziły je także nam!

    1. Ponowne wykorzystanie warzywWarzywa pozostałe z rosołu świetnie nadają się na sałatkę jarzynową. Wystarczy dodać ulubione składniki i gotowe – nic się nie zmarnuje!
    2. Dzbanek termicznyTo dzbanek, który nawet przez dwanaście godzin utrzymuje wysoką temperaturę wody. Pijesz kawę lub herbatę zaraz po przebudzeniu, a pozostali domownicy kilka godzin później? Dzięki używaniu dzbanka termicznego nie trzeba wielokrotnie gotować wody w czajniku, co pozwala zaoszczędzić energię elektryczną.
    3. Dywan z bawełnianych koszulek Ubrania, w których już nie chodzimy, można ponownie wykorzystać i zrobić z nich… dywan lub chodnik – w zależności od potrzeb! Wystarczą chęci, odrobina czasu i pocięte w paski stare koszulki.
    4. Dzbanek z filtremTaki dzbanek wyposażony jest w wymienny filtr wody, który usuwa zanieczyszczania – wystarczy wlać do niego wodę z kranu i chwilkę poczekać, aż woda przecieknie przez filtr. To sposób na walkę z plastikiem!
    5. MebleAby zrobić fotel, stolik czy koszyk, wystarczy rozejrzeć się po domu. Na pewno znajdą się plastikowe butelki, zakrętki, resztki materiałów czy makulatura. W tym, co powstanie z tych materiałów, ogranicza nas tylko wyobraźnia.

    Myśl odpowiedzialnie – działaj lokalnie!

    Magdalena Jaroszek, wolontariuszka ING