A to ciekawe…Inspiracje – nauka, biznes, technologia
Sztuczna inteligencja powoli, ale systematycznie zaczyna towarzyszyć nam, „zwykłym zjadaczom chleba” w codziennym życiu. Nie można już tego faktu ignorować i dlatego wiele państw próbuje wpisać w swoje systemy prawne istnienie tego „bytu”, a raczej wykorzystywanie AI do niecnych celów. A tymczasem, aby nie dać się pokonać AI, warto dbać o swoją, stosując codziennie… drzemki. Warto też podróżować i dostarczać mózgowi wyjątkowych wrażeń, także smakowych, np. w Lizbonie, kulinarnej perełce na mapie Europy Anno Domini 2024.
Więzienie za złe wykorzystanie… AI
Wiele krajów wprowadziło już regulacje dotyczące wykorzystania sztucznej inteligencji bądź pracuje nad nimi. I tak we Włoszech grozi kara od roku do pięciu lat więzienia za szkody wizerunkowe wyrządzone przy tworzeniu i rozpowszechnianiu bez zgody nagrań wideo i wizerunków zmienionych przy użyciu AI.
Z kolei w Hiszpanii we wrześniu 2023 r. utworzono Agencję Nadzoru nad Sztuczną Inteligencją (AESIA). Tym samym Hiszpania stała się pierwszym państwem UE, który powołał do życia tego typu organ.
W Finlandii w 2023 r. przyjęto przepisy o „automatycznym rozstrzyganiu spraw w administracji publicznej”. Dzięki temu w administracji skarbowej organ nie może wydać decyzji podatkowej na podstawie systemów AI.
W USA natomiast głównym dokumentem dotyczącym zasad stosowania AI jest rozporządzenie wykonawcze o „bezpiecznym, pewnym i godnym zaufania rozwoju i wykorzystaniu sztucznej inteligencji”, wydane przez prezydenta Joe Bidena w 2023 r. Wiele jego postanowień nie jest jednak prawnie wiążących, a dotychczasowe projekty ustaw dotyczące sztucznej inteligencji nie zostały przyjęte w Kongresie.
Źródło: opr. Agnieszka Gałczyńska / www.rmf24.pl
Drzemka uchroni nas przed demencją?
Już teraz wiadomo, że na demencję są znacznie bardziej narażone osoby cierpiące na zaburzenia snu, a jego niedobór może nasilać czynniki zapalne w mózgu i pogarszać tworzenie się połączeń pomiędzy neuronami. Jak donoszą naukowcy z University College of London i Uniwersytetu Republiki Urugwaju, krótkie i, co ważne, regularne drzemki w ciągu dnia mogą istotnie wpływać na zdrowie naszego mózgu i spowalniać proces jego starzenia. Jaki był przebieg eksperymentu? Czy drzemki mogą nas uchronić przed demencją? Ile powinna trwać idealna drzemka? Przekonajcie się sami!
Źródło: https://balticmed.pl
Smakowita Lizbona
Babeczki pastéis de nata, kandyzowane sardynki, suszony dorsz – to tylko niektóre smakołyki, z jakich słynie stolica Portugalii. Nic dziwnego, że to właśnie Lizbona wygrała plebiscyt „World Culinary Awards” i została okrzyknięta kulinarną perełką na mapie Europy. Stolica Portugalii zdobyła ten tytuł po raz pierwszy.
– To ogromny zaszczyt widzieć, że tożsamość i tradycje Lizbony zostały nagrodzone po raz pierwszy w tym sektorze. Ta nagroda docenia jakość, która wyróżnia kuchnię Lizbony i stanowi gratyfikację dla wszystkich profesjonalistów, którzy ją podtrzymują – powiedział burmistrz miasta, Carlos Moedas.
Źródło: opr. Agnieszka Gałczyńska / www.rmf24.pl
Redakcja