Łączy nas ING, łączy nas rodzicielstwoSpołeczność Kobiety ING – Wspieramy rodzicielstwo
W ubiegłym roku powstała sieć pracownicza Kobiety ING, do której dołączyło prawie 750 osób. Jednym z tematów, które wyłoniliśmy w ramach działań naszej sieci, jest stream Wspieramy rodzicielstwo. Obszarami, które będą nas ukierunkowywać na działania, są: utrzymanie więzi z miejscem pracy, konieczność reskillingu i upskillingu po długiej nieobecności oraz trudności w godzeniu ról zawodowych i rodzinnych.
Poprzez nasze działania w społeczności Kobiety ING chcemy obalić stereotypy związane z rodzicielstwem i podziałem zadań w rodzinie oraz promować model partnerski. Szukamy też rozwiązań, dzięki którym pracodawca będzie mógł wspierać pracowników w pełnieniu ról rodzicielskich. Chcielibyśmy umożliwić naszym koleżankom i kolegom w trakcie ich długiej nieobecności związanej z rodzicielstwem dostęp do materiałów rozwojowych i przygotować plan działania dla osób powracających do banku. Planujemy wykorzystać program mentoringowy do promowania modelu partnerskiego oraz sprawdzić, czy pracodawca może wesprzeć nas jako rodziców. Dzięki temu ograniczymy nasze absencje.
Poznajcie stream Wspieramy rodzicielstwo
Spełniony rodzic, to dobrze funkcjonująca rodzina
Kobietom, które dołączyły do sieci Kobiety ING, zadałyśmy kilka pytań. Oto, co mówią o wyzwaniach oraz swoich oczekiwaniach i potrzebach.
Jakie korzyści widzisz w pracy zawodowej dla swojego rozwoju osobistego i zawodowego?
Agnieszka Waleńska: Dzięki pracy zawodowej mogę się spełniać w różnych projektach i wychodzić ze strefy swojego komfortu oraz próbować sił w nowych wyzwaniach w banku. Praca zawodowa sprawia, że nie koncentruję się tak bardzo na problemach dnia codziennego. Jestem też lepiej zorganizowana w domu, ponieważ wiem, że jeśli nie zrobię czegoś dzisiaj, to jutro będzie mi trudniej zrealizować kolejne zadania domowe.
Sylwia Wranik-Wróbel: Spełniony rodzic, mający poczucie satysfakcji, to dobrze funkcjonująca rodzina.
Dzięki pracy zawodowej mogę się spełniać w różnych projektach i wychodzić ze strefy swojego komfortu oraz próbować sił w nowych wyzwaniach w banku.
Jakie wyzwania napotykasz w równoczesnym pełnieniu roli matki i wykonywaniu pracy zawodowej?
Katarzyna Pietraszewska: Duże oczekiwania społeczne, co mocno przekłada się później na bycie bardzo krytyczną wobec siebie. Musisz być supermamą i superpracownikiem. Nie pokazywać słabości. Być zorganizowaną, bo przecież mamy są zorganizowane i zawsze mają wszystko poukładane…
Kinga Szymczak: Permanentny brak czasu dla siebie – nie potrafię być na pół gwizdka tu lub tu, więc kończąc pracę, wchodzę całą sobą w drugi etat roli mamy (podwójnej!). Wówczas znalezienie chwili dla siebie – na swój osobisty rozwój czy po prostu chwilę odpoczynku (w ciszy) – staje się podwójnym wyzwaniem.
Jakie są Twoje spostrzeżenia dotyczące różnic w podejściu do równoważenia pracy i życia rodzinnego między kobietami a mężczyznami?
Monika Sroka: Zależy od rodziny – nieraz jest pełne partnerstwo, nieraz, niestety, nie i większość obowiązków rodzinnych spoczywa na kobiecie, mimo że oboje rodzice pracują.
Kinga Szymczak: Często obserwujemy mocno stereotypowe podejście w rodzinach – na szczęście coraz częściej je przełamujemy i nie boimy się o tym mówić. Ja nie potrafię „w gotowanie” – na szczęście mój mąż potrafi. Z opieką nad dziećmi jest podobnie – każdy jest lepszy w czymś innym i ważne jest to, aby się uzupełniać.
Jakie stosujesz strategie, aby zrównoważyć obowiązki służbowe i domowe?
Sylwia Wranik-Wróbel: Angażuję wszystkich domowników, adekwatnie do wieku i umiejętności. Unikam mówienia, że pranie, gotowanie jest moje, a „oni” mi pomagają . To nasz dom i nasza rodzina, więc cokolwiek robimy, to robimy to dla siebie.
Marta Szymczak: Wspólnie z mężem wiele rzeczy planujemy i organizujemy z dużym wyprzedzeniem, aby rozłożyć pracę na mniejsze części. Dzielimy się obowiązkami domowymi i opieką nad dziećmi według aktualnych możliwości. Korzystamy też z pomocy osób bliskich – weekend u dziadków czy jeden dzień spędzony u kolegi dają nam możliwość naładowania energii.
Ważne są wyrozumiałość i wsparcie ze strony menedżera i współpracowników, kiedy rodzic idzie na zwolnienie z powodu choroby dziecka.
Jakiego wsparcia potrzebują rodzice w ING w kontekście wyzwania w łączeniu roli rodzica z pracą zawodową?
Izabela Kuśper-Kugiel: W okresie wakacyjnym, kiedy szkoły są zamknięte, a przedszkola mają jedynie dyżury, fajnym wsparciem dla rodziców mogłaby być organizacja i dofinansowanie półkolonii dla dzieci pracowników (koszty dzielone między bank i rodziców).
Agnieszka Waleńska: Ważne są wyrozumiałość i wsparcie ze strony menedżera i współpracowników, kiedy rodzic idzie na zwolnienie z powodu choroby dziecka. Każdy rodzic doceni również dofinansowanie do wyprawki szkolnej, żłobek pracowniczy czy dodatki socjalne.
Anna Nowak-Domagała: Jako pracująca mama doceniłabym elastyczne godziny pracy, możliwość pracy zdalnej w razie potrzeby.
Dlaczego zapisałaś się do społeczności Kobiety ING? Jakie masz oczekiwania?
Magda Godyń: Społeczność łączy się wokół ważnych tematów, pozwala wyznaczać i realizować wspólne cele. Dzięki aktywnemu uczestniczeniu w życiu społeczności możemy inspirować kobiety do bycia sobą, nadawać kierunek zmianom, a czasem usiąść po prostu z kubkiem dobrej kawy w świetnym towarzystwie.
Monika Wiśniewska: Mam nadzieję, że uda się wypracować rozwiązania, które ułatwią rodzicom powrót do pracy po długiej nieobecności bez obawy o wykluczenie.
Beata Strzelczyk, Patrycja Mańdok, Super Circle Contact Centre