Zostań architektem swojego rozwojuIndywidualny Plan Rozwoju
Lato to czas odpoczynku, realizacji wakacyjnych planów. Żeby się do nich dobrze przygotować, już wcześniej podejmujemy działania: planujemy dokąd, na jak długo i z kim pojedziemy, co będziemy robić, jaki przeznaczymy na to budżet. To ekscytujący czas. Ale czy pamiętamy o równie uważnym, angażującym planowaniu naszej przyszłości zawodowej?
Przyszłość zawodowa… Nie traktujemy jej jako możliwej do zaplanowania, a przez to możliwej do kształtowania, na którą mamy realny wpływ. Może obawiamy się podjęcia ryzyka lub porażki, gdy wyjdziemy poza to, co dobrze znamy i już potrafimy?
Zmiany to nowe możliwości
Zmiany – poza niepewnością – niosą ze sobą nowe możliwości. Kto do niedawna słyszał o UX, CX, low code czy business translatorze? A przecież dzisiaj wiele osób specjalizuje się w tych dziedzinach! Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zapotrzebowanie na nie i podjęcie wyzwania, aby wejść na nową ścieżkę rozwoju – podjąć pracę nad uzupełnieniem potrzebnych kompetencji. A to oznacza właśnie kształtowanie swojego rozwoju. Planowanie kariery umożliwia podejmowanie świadomych decyzji, aby unikać przypadkowych zmian i elastycznie dostosowywać się do potrzeb rynku pracy.
Bez planu trudno realizować ukierunkowany rozwój
Pierwszy krok w kierunku rozwoju to przygotowanie Indywidualnego Planu Rozwoju. Dlaczego to takie ważne? Czy bez planu nie można myśleć o karierze? Można, ale to dużo trudniejsze i mniej skuteczne, bo skąd wiadomo, w jakim kierunku podążać? I czy warto podejmować kolejne aktywności, jeżeli trudno ocenić, czy pozwolą one zrealizować cel rozwojowy, skoro nie został on sprecyzowany?
Dzięki IPR-owi aspiracje oraz wizja kariery zawodowej nabiorą realności.
Zdaniem Danuty Kaps, doradczyni kariery: „Każdy potrzebuje inwestować w swoją przyszłość zawodową, by być o krok do przodu. A bez planu trudno realizować ukierunkowany rozwój. Poszukiwanie swojej drogi może wtedy zabrać dużo czasu, momentami będzie przypominać poruszanie się po omacku i skutkować ponoszeniem niepotrzebnych kosztów. Moim zdaniem każdy moment jest dobry na planowanie rozwoju, a określenie celów nadaje kierunek działań i gwarantuje ich większą skuteczność. Dzięki IPR-owi aspiracje oraz wizja kariery zawodowej nabiorą realności, a wsparcie przełożonego pozwoli osiągnąć oczekiwany rezultat”.
Mam plan, co dalej?
Z przygotowanym planem można już wybrać certyfikowanego doradcę kariery, zapoznając się wcześniej z profilami doradców. Zgłoszenia można dokonać poprzez aplikację Wilco (zakładka Mój rozwój), a po akceptacji można umówić pierwsze spotkanie.
Wsparcie doradcy polega na zaplanowaniu konkretnych działań, które są związane z celem klienta, na przykład w:
- określeniu niezbędnych umiejętności w nowej roli / na innym stanowisku,
- wyborze odpowiednich form rozwoju dostępnych w banku,
- ocenie atrakcyjności stanowisk i ofert,
- ustaleniu kierunku rozwoju.
Czasem w trakcie spotkań dochodzi do ciekawych odkryć. Mogą one dotyczyć zarówno lepszego poznania siebie, swoich predyspozycji, jak i możliwości obrania najlepszego kierunku rozwoju czy zatrzymania się, wglądu w siebie, aby pójść o krok dalej. Zdaniem Klaudii Szkudlarek, uczestniczki doradztwa kariery: „Odkryć było wiele. Duże dla mnie i otwierające mnie na zupełnie nowe kierunki. Weszłam w proces z mniej więcej nakreślonym kierunkiem, jednak sposób pracy i wykorzystywane narzędzia pozwoliły mi zdobyć szerszą perspektywę”.
Korzyści, jakie przyniósł udział w spotkaniach z doradcą (wg uczestników):
- weryfikacja z ekspertem pomysłu i planu na ścieżkę kariery;
- wskazówki i przydatne działania wspierające rozwój zawodowy i pozwalające poszerzyć wachlarz kompetencji;
- pełne wsparcie doradcy, który towarzyszy w kolejnych etapach rozwoju;
- możliwość zatrzymania się i zastanowienia nad rozwojem swojej kariery;
- zaplanowanie i realizacja krok po kroku oraz wykorzystanie narzędzi prowadzących do celu;
- spojrzenie na siebie i swoją pracę z innej, szerszej perspektywy;
- podniesienie samoświadomości – lepsze zrozumienie swoich umiejętności i wartości, identyfikacja mocnych stron;
- dodanie odwagi do szukania swojego miejsca w życiu zawodowym.
Rekomendacje uczestników biorących udział w procesie doradztwa kariery:
Magda: Tak, całym sercem polecam udział w procesie doradztwa kariery. Umożliwia to poznanie swoich mocnych stron oraz tego, co sprawia nam radość w codziennej pracy i w którym kierunku chcemy iść. Spotkanie z doradcą może pomóc w zbudowaniu fundamentów swojej kariery i efektywnym zarządzaniu swoim rozwojem zawodowym.
Mateusz: Zdecydowanie polecam udział w programie doradztwa kariery, gdyż daje on możliwość omówienia swojej wizji zawodowej z ekspertem oraz pomaga uporządkować i zaplanować kolejne kroki na ścieżce rozwoju. Spotkania z pewnością okażą się bardzo pomocne zarówno dla osób, które myślą o zmianie stanowiska, jak i dla tych, które chcą się rozwijać w obecnej roli.
Violetta: Warto korzystać z wiedzy i doświadczenia innych osób na każdym etapie kariery, kiedy zadajemy sobie pytania i brakuje na nie odpowiedzi.
Klaudia: Polecam każdemu, kto czuje potrzebę zmiany. Otaczające nas środowisko niesie wiele możliwości, jednak nie zawsze jesteśmy na bieżąco, nie zawsze nasze plany, cele i marzenia są skonkretyzowane.
Dziękuję za podzielenie się opiniami: Magdalenie Zgórskiej, Violetcie Król-Jasińskiej, Klaudii Szkudlarek i Mateuszowi Piaseckiemu.
Jeśli masz ochotę wziąć udział w procesie doradztwa kariery – zapraszamy.
Małgorzata Michałowy, Centre of Expertise – HR