Archiwum numerów

    Sprawdź, co słychać w Twoim PPE Fundusze cyklu życia

    Między nami Autor : Ilona Kowalik 2 minuty czytania

    Chociaż kalendarzowe lato jest już w pełni i najdłuższe dni w roku wyciskamy jak cytrynę, cofnijmy się na chwilę do kwietnia. To właśnie ten wiosenny miesiąc, któremu przypisuje się największą pogodową dynamikę, przyniósł ciekawe zmiany w Twoim PPE.

    Zmiana w Goldman Sachs TFI

    W kwietniu NN Investment Partners TFI, które zarządza Twoimi pieniędzmi w PPE, zmieniło swoją nazwę. Wraz z nią zmieniły się także:

    • nazwy funduszy – „NN” lub „NN (L)” zostało zastąpione przez „Goldman Sachs”,
    • logo,
    • szata graficzna materiałów, serwisu transakcyjnego i strony internetowej,
    • adres strony internetowej – na www.gstfi.pl,
    • adres serwisu transakcyjnego – na www.gstfi24.pl.

    Spokojnie, nic nie musisz robić w związku z tą zmianą. Dotychczasowe zasady inwestowania i terminy realizacji zleceń w Twoim PPE są takie same.

    Cztery nowe Fundusze Goldman Sachs, w które możesz inwestować w Twoim PPE!

    Każdy z nas ma inną perspektywę emerytalną. Dla jednych może być to okres kilku lat, dla innych kilkunastu albo nawet kilkudziesięciu. Niezależnie od tego, czy do emerytury zostało Ci pięć, czy 30 lat, dobrze, żebyś jako uczestnik PPE mógł decydować, jak i w co w danej chwili inwestować.

    W kwietniu do PPE dodaliśmy więc kilka ciekawych rozwiązań inwestycyjnych, które mogą pomóc Ci zbudować zdywersyfikowany portfel inwestycyjny. Zdywersyfikowany, czyli taki, który jest złożony z różnych klas aktywów i inwestujący na różnych rynkach.

    „Inwestycyjny GPS z perspektywą”, czyli kolejne dwa nowe fundusze cyklu życia w PPE

    Do grupy funduszy tzw. cyklu życia, które wchodzą w skład parasola Goldman Sachs Perspektywa SFIO, dołączyły kolejne dwa:

    • Goldman Sachs Perspektywa 2050 (dawniej NN Perspektywa 2050),
    • Goldman Sachs Perspektywa 2055 (dawniej NN Perspektywa 2055).

    Tym samym w Twoim PPE masz teraz dostęp do wszystkich funduszy z tego parasola. To doskonałe dopełnienie oferty i ciekawa propozycja, szczególnie dla najmłodszych uczestników programu emerytalnego. Każdy fundusz ma w swojej nazwie zdefiniowaną datę docelową.

    Inwestowanie w zgodzie z cyklem życia

    Jak sama nazwa wskazuje, fundusz w swojej koncepcji opiera się na zmianach, jakie zachodzą w cyklu całego naszego życia. Według tej niepisanej zasady, gdy jesteśmy młodzi i mamy przed sobą dłuższą perspektywę emerytalną, przeważnie jesteśmy skłonni inwestować w aktywa bardziej ryzykowne, ale dające szansę na większe zyski w krótkim czasie, niż gdy jesteśmy starsi.

    Im bliżej emerytury, tym stajemy się bardziej ostrożni, szukamy stabilizacji i zaczynamy przedkładać stabilność inwestowania nad potencjalny zysk. Na emeryturze chcielibyśmy po prostu spokojnie wydawać pieniądze, które odłożyliśmy w czasie naszej aktywności zawodowej. Dlatego rozsądne jest, aby poziom ryzyka inwestycyjnego dla uczestnika zmieniał się w czasie zgodnie z zasadą: im bliżej emerytury, tym mniejsze ryzyko inwestycyjne.

    Fundusz szyty na miarę?

    O tym, jak inwestuje fundusz, podpowiada nam zawarta w nazwie data docelowa. Im więcej czasu do tej daty, tym większą rolę odgrywają instrumenty o wyższym poziomie ryzyka (np. fundusze akcji). Z czasem ich udział spada na rzecz instrumentów o niższym poziomie ryzyka (np. funduszy obligacji).

    Jeśli przewidujemy, że ze środków z programu emerytalnego (np. PPE) zaczniemy korzystać dopiero około 2055 roku, wówczas naturalnym wyborem będzie fundusz z taką datą w nazwie. Oczywiście nie jest to przymus. Data docelowa stanowi dla uczestnika pewnego rodzaju drogowskaz inwestycyjny.

    Goldman Sachs Perspektywa to fundusz cyklu życia, przeznaczony dla osób, które mają przed sobą długoterminowy cel i perspektywę inwestowania. Jeśli chodzi o Goldman Sachs Perspektywa 2055, zakładany horyzont od dziś to aż 32 lata!

     „Odpowiedzialne inwestycje”, czyli Fundusze Goldman Sachs promujące aspekty środowiskowe lub społeczne, są już dostępne w Twoim PPE.

    W kwietniu ofertę PPE wzbogaciły dwa fundusze, które promują aspekty środowiskowe lub społeczne. Mowa o:

    • Goldman Sachs Polskim Odpowiedzialnego Inwestowania,
    • Goldman Sachs Globalnym Odpowiedzialnego Inwestowania.

    Zmieniaj strategię

    Pamiętaj, że nie wybierasz funduszu raz na całe życie. Z biegiem czasu wiele rzeczy może się zmienić, zwłaszcza jeśli mamy przed sobą długoterminową perspektywę i cel inwestycyjny. Jeśli w trakcie swojego uczestnictwa w PPE zorientujesz się, że Twój cel leży gdzie indziej, możesz w każdej chwili zmienić wybrany fundusz.

    Dziś w Twoim PPE możesz już zmieniać strategię inwestycyjną tak często, jak chcesz.

    Od kwietnia tego roku możesz bez ograniczeń składać zlecenia zamiany i konwersji swoich jednostek uczestnictwa oraz zmiany alokacji składki. Pamiętaj jednak, żeby korzystać z tej możliwości rozsądnie. Częste zmiany funduszy nie służą efektywnemu inwestowaniu. Czasami mniej znaczy więcej.

    Ilona Kowalik, Goldman Sachs Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. 


    Nota prawna:

    Niniejszy materiał został przygotowany przez Goldman Sachs Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (dalej Goldman Sachs TFI) i jest upowszechniany w celu reklamy lub promocji świadczonych przez nie usług. Goldman Sachs TFI posiada zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności.

    Goldman Sachs TFI i Fundusze Inwestycyjne zarządzane przez Goldman Sachs TFI nie gwarantują osiągnięcia celów inwestycyjnych funduszy i subfunduszy ani uzyskania określonych wyników inwestycyjnych. Inwestycje w Fundusze Inwestycyjne zarządzane przez Goldman Sachs TFI są obarczone ryzykiem inwestycyjnym, a Uczestnik musi liczyć się z istnieniem możliwości utraty części zainwestowanych środków.

    Niniejszy materiał nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Informacje o Funduszach Inwestycyjnych zarządzanych przez Goldman Sachs TFI oraz o ich ryzyku inwestycyjnym sporządzone w języku polskim zawarte są w Prospektach Informacyjnych dostępnych w siedzibie Goldman Sachs TFI i na stronie www.gstfi.pl oraz w Kluczowych Informacjach i Informacjach dla klienta alternatywnego funduszu inwestycyjnego dostępnych w siedzibie Goldman Sachs TFI, u Dystrybutorów i na stronie www.gstfi.pl.

    Informacje odnośnie do praw inwestorów sporządzone w języku polskim znajdują się w Prospektach Informacyjnych dostępnych w siedzibie Goldman Sachs TFI u Dystrybutorów i na stronie www.gstfi.pl.

    Wartość aktywów netto wszystkich subfunduszy Goldman Sachs Parasol FIO może się cechować dużą zmiennością ze względu na inwestowanie aktywów tych subfunduszy w akcje.

    Wartość aktywów netto wszystkich subfunduszy Goldman Sachs SFIO może się cechować dużą zmiennością, ze względu na inwestowanie aktywów Subfunduszy w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub w tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych lokujących w akcje lub instrumenty dłużne o podwyższonym ryzyku. Subfundusze Goldman Sachs SFIO lokują wszystkie swoje aktywa w tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych zarządzanych przez podmiot z grupy kapitałowej Goldman Sachs TFI oraz w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez Goldman Sachs TFI.

    Wartość aktywów netto wszystkich subfunduszy Goldman Sachs Perspektywa SFIO może się cechować dużą zmiennością ze względu na inwestowanie aktywów subfunduszy w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych lub w tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych lokujących w akcje lub instrumenty dłużne o podwyższonym ryzyku. Subfundusze Goldman Sachs Perspektywa SFIO lokują swoje aktywa w tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych zarządzanych przez podmioty z grupy kapitałowej Goldman Sachs TFI oraz w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez Goldman Sachs TFI.

    W ramach naszego procesu inwestycyjnego czynniki ESG mogą być integrowane obok czynników tradycyjnych. Wystąpienie ryzyka związanego z czynnikiem ESG nie wyklucza jednak danej inwestycji, jeśli ta jest, naszym zdaniem, odpowiednia i atrakcyjnie wyceniona. Możemy więc zainwestować w danego emitenta nie integrując czynników ESG i nie uwzględniając ich w procesie inwestycyjnym. Ponadto informacje z zakresu ESG niezależnie od tego, czy pochodzą ze źródeł zewnętrznych, czy wewnętrznych, są ze swej natury oparte na podstawie subiektywnej oceny jakościowej. Interpretacja oraz wykorzystanie danych ESG są więc nieodłącznie związane z elementem subiektywności i uznaniowości. Znaczenie i wagi konkretnych czynników ESG w ramach procesu inwestycyjnego różnią się w zależności od wybranej klasy aktywów, sektora i strategii i żaden czynnik nie jest decydujący. Goldman Sachs TFI według własnego uznania i bez powiadomienia może okresowo aktualizować lub zmieniać proces oceny czynników ESG oraz sposób wdrożenia swoich poglądów w zakresie ESG w portfelach, w tym format i treści analiz oraz narzędzia i/lub dane wykorzystywane do przeprowadzania takich analiz. W związku z tym przedstawiony tutaj sposób oceny może nie być stosowny w przypadku wszystkich pozycji portfela. Proces przeprowadzania oceny czynników ESG i sposób wdrażania poglądów w zakresie ESG w portfelach, w tym format i treść takiej analizy oraz narzędzia i/lub dane wykorzystywane do przeprowadzenia takiej analizy, może również różnić się w poszczególnych zespołach zarządzających portfelami.

    Należy pamiętać, że do celów europejskiego rozporządzenia w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych („SFDR”) Goldman Sachs Polski Odpowiedzialnego Inwestowania jest produktem zgodnym z artykułem 8 oraz promuje aspekty środowiskowe i społeczne. Goldman Sachs Globalny Odpowiedzialnego Inwestowania jest zgodny z artykułem 9 i ma na celu zrównoważone inwestycje.

    Należy również pamiętać, że materiały te zawierają pewne informacje na temat praktyk i doświadczeń Goldman Sachs w zakresie zrównoważonego rozwoju na poziomie organizacji i zespołu inwestycyjnego, które niekoniecznie muszą znaleźć odzwierciedlenie w składzie portfela. Przed dokonaniem inwestycji należy się zapoznać z dokumentami informacyjnymi dla każdego z produktów, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat tego, w jaki sposób i w jakim zakresie produkty uwzględniają kwestie ESG w sposób wiążący lub niewiążący.

    Kod nadzoru zgodności: 324779-OTU-1825838