Archiwum numerów

    Przewodnik po zrównoważonycheventachZasady organizacji wydarzeń

    Z bankiem na ty Autor : Alicja Pawłowska-Piorun, Anna Michalska 2 minuty czytania

    ESG i zrównoważony rozwój są wpisane w codzienną działalność naszego banku – zarówno tę biznesową, jak i pozabiznesową. Ma to również zastosowanie do organizowanych przez nas wydarzeń. Z tą myślą stworzyliśmy krótki przewodnik. Dzięki niemu będziemy mogli organizować wydarzenia w duchu zrównoważonego rozwoju.

    Być może masz wątpliwości, czy nasz przewodnik jest dla Ciebie. A przecież wszyscy lubimy spotkania i wydarzenia „stacjonarne”, które dają nam możliwość nawiązywania relacji z interesariuszami, partnerami biznesowymi, współpracownikami albo po prostu są okazją do wspólnej nauki czy rozrywki. I świetnie! Jednak ich organizacja prawie zawsze wiąże się z produkcją dużych ilości śmieci i wysokim poziomem zużycia surowców. Przy odpowiednim podejściu takie spotkanie można uczynić bardziej zrównoważonym wydarzeniem. Są to zarówno duże konferencje i szkolenia, ale też spotkania w mniejszym gronie z klientami i dostawcami. To również nasze wewnętrzne i zewnętrzne inicjatywy, np. integracje lub wolontariaty. Prawda, że to szerokie pojęcie?

    Minimalizowanie niekorzystnego wpływu na środowisko

    Głównym założeniem organizowania wydarzeń w duchu zrównoważonego rozwoju jest dążenie do zminimalizowania ich potencjalnie niekorzystnego wpływu na środowisko. I to na każdym etapie jego realizacji – od projektowania aż po właściwe zagospodarowanie wszelkich pozostałości po nim. Organizacja wydarzeń zrównoważonych ma również wymiar edukacyjny – stwarza możliwość uświadomienia jego uczestnikom, że każdy, poprzez odpowiedzialne wybory, może zadbać o swoje otoczenie, środowisko i klimat.

    Każde wydarzenie może być zorganizowane w duchu zrównoważonego rozwoju – również to organizowane przez Ciebie.

    Kilka świadomych decyzji

    Aby zorganizować wydarzenie w duchu zrównoważonego rozwoju, musisz podjąć kilka świadomych decyzji, które dotyczą następujących elementów:

    • lokalizacja,
    • zaproszenia,
    • scenografia,
    • catering,
    • materiały dla uczestników i gadżety.

    Najważniejsza jest uważność podczas planowania i chęć do wprowadzenia w życie kilku prostych zasad, które równie dobrze można zastosować przy organizowaniu imprez rodzinnych.

    Z naszym przewodnikiem będzie Ci łatwiej

    Obecnie jesteśmy zasypywani informacjami, newsami i regulacjami prawnymi. Nawigowanie w gąszczu tych informacji może być czasem trudne. Dzięki przewodnikowi możesz śmiało korzystać z dobrych praktyk i zawsze mieć je pod ręką. Przewodnik ma za zadanie podpowiedzieć, jaki jest właściwy kierunek podczas organizacji wydarzenia i jak możesz uczynić je bardziej zrównoważonym.

    Dlaczego ING chce organizować wydarzenia w duchu zrównoważonego rozwoju

    Wiarygodność organizacji opiera się na zgodności tego, co mówimy, z tym, co robimy. Zawsze ważny jest też kontekst. Czy jako klient ufalibyśmy organizacji, która organizuje konferencję na temat śladu węglowego, a jednocześnie spotkanie prowadzi zimą w przegrzanym pomieszczeniu przy szeroko otwartych oknach? Do tego w lokalizacji, do której można dojechać wyłącznie samochodem, uczestnik dostaje torbę gadżetów reklamowych, a jedzenie serwowane jest w jednorazowym plastiku? Oczywiście, że nie! Właśnie dlatego tak ważna jest dla nas spójność w tym, co mówimy i co robimy.

    Przewodnik znajdziesz w intranecie, w zakładce Moja praca/Strategia i cele/Zrównoważony rozwój/Kluczowe dokumenty i regulacje ESG.

    Jak zorganizujesz wydarzenie w duchu zrównoważonego rozwoju

    To nic trudnego. Zapoznaj się z przewodnikiem i zasadami, które podzieliliśmy na kategorie. W każdej kategorii znajdziesz dobre praktyki dotyczące wyboru lokalizacji, przesyłania zaproszeń, doboru scenografii, cateringu czy materiałów lub gadżetów. Postaraj się wdrożyć jak najwięcej z nich. Jeśli masz wątpliwości – zanim przejdziesz do działania, skonsultuj się z zespołem Centrum Eksperckiego ESG Innowacje i odpowiednio Zespołem Brand Experience, Sponsoring & Events dla Pionu Klientów Detalicznych oraz Communications & Customer Experience dla Pionu Klientów Biznesowych.   

    Dziel się przewodnikiem z kolegami i koleżankami

    Organizujesz wydarzenie w zespole? Dziel się przewodnikiem z kolegami i koleżankami. Opowiedz o nim na Waszym zespołowym spotkaniu i wspólnie wdrażajcie zasady. Używanie go nie tylko może pomóc zapobiec greenwashingowi, lecz także będzie świetną inspiracją i punktem wyjścia do wspólnych rozmów i jeszcze bardziej świadomych działań. A może masz pomysł, jak jeszcze lepiej moglibyśmy organizować wydarzenia w duchu zrównoważonego rozwoju? Koniecznie daj nam znać: alicja.pawlowska-piorun@ing.pl, katarzyna.barczyk@ing.pl.

    Alicja Pawłowska-Piorun, Centrum Eksperckie ESG Innowacje
    Anna Michalska, Centrum Eksperckie ESG Innowacje