Archiwum numerów

    I w Tobie drzemiegen przedsiębiorczościInkubator dobrych pomysłów

    Z bankiem na ty Autor : Katarzyna Czapla, Izabela Olech-Pytkowska 3 minuty czytania

    Bez względu na to, na jakim stanowisku pracujesz, zastanów się, co robisz w sytuacji, gdy masz pomysł np. na nowe rozwiązania dla klientów lub pracowników albo zauważasz, że coś możesz zmienić lub poprawić. Działasz czy może porzucasz swój pomysł dlatego, że nie wiesz, jak wystartować? W tym momencie liczy się czas, wiedza i narzędzia, jak zamienić pomysł w sukces. Najlepiej, jeśli wiedza i narzędzia są zawsze pod ręką. Sprawdź, co dla Ciebie mamy!

    Przedsiębiorczość drzemie w każdym z nas. A do tego jest zaraźliwa i można się jej nauczyć… od innych! Dlatego w ING uruchomiliśmy inicjatywę Gen Przedsiębiorczości, która powstała po to, aby dostarczać potrzebną wiedzę i narzędzia każdemu, kto chce się nauczyć przedsiębiorczej pracy z pomysłem.  

    Dlaczego przedsiębiorczość została wpisana do strategii ESG?

    Na pytanie odpowiada Małgorzata Jarczyk-Zuber, Chief ESG Innovation Officer:  – Przedsiębiorczość, rozumiana jako sposób myślenia, działania i radzenia sobie z wyzwaniami dnia codziennego, jest obecna w ING od zawsze. Wspieramy lepszą przyszłość finansową naszych klientów i pomagamy w prowadzeniu biznesu. Chcemy jeszcze bardziej doceniać i rozwijać przedsiębiorczość również wśród naszych pracowników. Dlatego chcemy myśleć krytycznie, podejmować inicjatywę i być konsekwentni w działaniu. Dobrze przy tym robić to, co nas pasjonuje i w czym czujemy się mocni. Kibicujemy i pomagamy każdemu, kto tak działa lub chce się tego po prostu nauczyć.

    Przedsiębiorczość drzemie w każdym z nas. A do tego jest zaraźliwa i można się jej nauczyć… od innych!

    Jak nauczyć się przedsiębiorczej pracy z pomysłem?  

    Zacznij od programu 6 kroków skutecznej pracy z pomysłem, w którym znajdziesz:

    • krótkie filmiki, w których pracownicy banku dzielą się swoimi sprawdzonymi praktykami,
    • dodatkowe narzędzia, takie jak filmiki instruktażowe, prezentacje czy przewodniki, które podpowiedzą Ci, jak działać.

    Dowiesz się z nich między innymi, jak wystartować z pomysłem, jak sprawdzić, czy pomysł jest dobry, jak zaprezentować go innym, tak aby ich przekonać. Nauczysz się też zbierać konkretne i najbardziej istotne argumenty. Program znajdziesz na platformie My Learning.

    Oni ukończyli szkolenie w My Learning

    Marta Rzemyszkiewicz, Specialist – Customer Operation (Service):W mojej głowie często pojawiają się różne pomysły na udogodnienia dla naszych klientów. I kiedy myślałam o jednym z nich, trafiłam na program 6 kroków. Z ciekawości weszłam w pierwszą sekcję  „Masz pomysł – co dalej” i odkryłam, że mieć pomysł to jedno, ale żeby go zrealizować, należy znać odpowiedzi na kilka ważnych pytań: dla kogo, dlaczego, po co? Wydawało mi się, że jestem baczną obserwatorką i ważny jest dla mnie każdy szczegół. Zawsze mam pod ręką coś do notowania i do tej pory myślałam, że droga od pomysłu do realizacji jest krótka. W czasie programu nauczyłam się zwracać uwagę na rzeczy, na które dotąd nie zwracałam uwagi. Dzięki programowi zrozumiałam, że trudno wprowadzić jakąś zmianę, jeśli nie ma się odpowiednich danych, argumentów, wyobrażeń i narzędzi. Dziś jestem bogatsza w wiedzę i doświadczenie, o której kiedyś nie miałam zielonego pojęcia.

     

    Maksymilian Sikorski, Staż z Lwem: Z programu skorzystałem z ciekawości i chęci lepszego pracowania nad pomysłami, które rodzą się w mojej głowie. Program jest podzielony na kilka etapów, więc można go wykonywać w dowolnym czasie. Zdecydowanie najcenniejsza jest wiedza o otrzymywaniu feedbacku na temat naszych pomysłów od współpracowników i przyjaciół. Bardzo zainteresował mnie również Inkubator Przedsiębiorczości, który pomaga w rozwoju pomysłów poprzez utworzenie zespołu na czele z opiekunem projektu. Każdemu polecam ten program ze względu na możliwość rozwoju swojego podejścia do planowania.

    Dla kogo Inkubator Przedsiębiorczości

    Jeśli czujesz, że brakuje Ci doświadczenia, nie wiesz, jak zacząć, masz wątpliwości, czy uda Ci się przebić z pomysłem, lub po prostu dostrzegasz, że coś można poprawić, ale nie masz jeszcze rozwiązania – zgłoś się do Inkubatora Przedsiębiorczości. Inkubator to „miejsce”, w którym w bezpiecznym środowisku nauczysz się przedsiębiorczej pracy z pomysłem. Pod okiem doświadczonego mentora przejdziesz proces rozwoju: od pomysłu do konkretnej koncepcji, która jest gotowa do zaprezentowania, tak aby podjąć decyzję, czy ją wdrażamy. Nie ma znaczenia skala pomysłu, ale fakt, że rozwiązuje realne problemy naszych klientów lub pracowników. Podczas wspólnych spotkań omówicie pomysł, zebrane argumenty i zaplanujecie kolejne kroki. Mentor podpowie Ci, jak je wykonać w naszej bankowej rzeczywistości, pokieruje, do kogo się zgłosić i po co, kogo najlepiej zaangażować i ile czasu potrzebujesz na te zadania.

    Jeśli chcesz uczestniczyć w Inkubatorze Przedsiębiorczości, skontaktuj się z Centrum Eksperckim ESG Innowacje lub wejdź na krok 4. programu „6 kroków skutecznej pracy z pomysłem w My Learning".

    Inkubator to „miejsce”, w którym w bezpiecznym środowisku nauczysz się przedsiębiorczej pracy z pomysłem.

    Dlaczego warto zostać mentorem w Inkubatorze Przedsiębiorczości? 

    Kornel Dutkowski, Expert – Customer Journey, Product Management:  Podczas pracy w ING miałem okazję brać udział w projekcie realizowanym zgodnie z metodą Design Thinking i Lean Startup. To pozwoliło zaobserwować mi, jak szybko potrafimy zareagować na pojawiające się wyzwania. To dla mnie ważne, ponieważ jako mentor czuję się odpowiedzialny za wszelkie projekty, którymi będę się zajmował. Bardzo się cieszę, ale także z niecierpliwością czekam na pierwsze projekty Inkubatora Przedsiębiorczości. Nie mam żadnych wątpliwości, że niezależnie od pomysłów będą one wnosiły dużą wartość dla organizacji.

    Jesteś leadem? Weź udział w Twórczych Dyskusjach o przedsiębiorczości

    Jeśli mierzysz się z wyzwaniem, jak znaleźć czas i energię na proaktywność w pogoni za realizacją bieżących zadań, to koniecznie zapisz się na Twórcze Dyskusje! To krótkie warsztaty, które są okazją do wymiany praktyk, obserwacji, refleksji i swobodnej dyskusji wokół hipotez opartych na trendach związanych ze sposobem pracy leadów. Inspirację do dyskusji stanowią obserwacje i rozmowy z członkami zarządu, leadami, zespołami oraz osobami w rolach. Bazę stanowią również dane z trendów i wyniki badań – między innymi informacje z OHI.

    Warto dołączyć do dyskusji z leadami z różnych miejsc w banku i wspólnie znaleźć pomysły, inspiracje i rozwiązania. Podczas warsztatów skupiamy się na temacie, w jaki sposób nasze zespoły mogą być przedsiębiorcze, kreatywne, myśleć w sposób niestandardowy. Pytamy także, czy leadzi wspierają takie postawy, czy je blokują. Zastanawiamy się, jak mogą pomóc i zachęcić do przedsiębiorczego działania, które wychodzi poza bieżące zadania. Serce rośnie, kiedy dostajemy od leadów sporo pomysłów i konkretnych praktyk.

    Przykłady pomysłów leadów na wpieranie przedsiębiorczości:

    • Rozmawiam o wizji i strategii banku z pracownikami, aby wiedzieli, co jest celem i czemu to ma służyć.
    • Buduję bezpieczeństwo pracownika i daję prawo do popełniania oraz identyfikacji błędów w zakresie akceptowalnego ryzyka.
    • Rolą leada jest:
      a) lobbować, budować sojusze wokół przedsiębiorczych postaw;
      b) działać jak pas transmisyjny lub tuba komunikacyjna naszych celów, a jednocześnie zostawić przestrzeń pracownikom na realizację tych celów;
      c) wspierać komunikację w formule konstruktywnej informacji zwrotnej, dopytywać, jak nam idzie to, co ustaliliśmy, że jest najważniejsze.

    W ING mamy przedsiębiorczość w DNA

    Jakub Chrzanowski, uczestnik Twórczych Dyskusji:  – Wszyscy jesteśmy dumni z tego, że przedsiębiorczość w ING mamy w DNA. Wiadomo jednak, że obecność a ekspresja genu to różne historie. Twórcze Dyskusje leadów o przedsiębiorczości pomogły mi dokonać głębokiej refleksji, zainspirować się, sprawdzić, co mnie jako liderowi wychodzi dobrze, a gdzie jest jeszcze robota do zrobienia. Wszyscy w ING powinniśmy pielęgnować w sobie mindset lidera przedsiębiorczości. Od słów do czynów, bo po czynach cię poznają :)

    Jeśli chcesz uczestniczyć w Twórczych Dyskusjach, skontaktuj się z Centrum Eksperckim Way of Working lub poszukaj informacji o zapisach w My Learning.

    Katarzyna Czapla, Centrum Eksperckie ESG Innowacje
    Izabela Olech-Pytkowska, Centrum Eksperckie Way of Working