Dura lex, sed lex. A co z simple lex? Część 2.Legal Design
Jeśli ktoś nadal myśli, że prosty język to tylko chwyt marketingowy, oj, to się zdziwi. A zmianę języka zaczynają już sami zainteresowani, czyli… prawnicy 😊.
9 września byliśmy uczestnikami II Forum Legal Design zorganizowanego przez SWPS we Wrocławiu. Posłuchaliśmy głosów środowiska prawniczego, jak samo upraszczanie języka może pomagać w różnych dziedzinach życia: od rozumienia Kodeksu pracy i ochrony praw pracowników po… regulamin Tindera. Czy wiecie, że regulamin tego miłosnego medium czyta się tak długo jak… Kodeks Hammurabiego? Albo przez to, że nie przeczytaliśmy regulaminu, mogła nas ominąć nagroda pieniężna (to byłby ciekawy eksperyment dla naszych klientów, prawda?), albo że… sprzedaliśmy swoją duszę (jak zrobiła to firma GameStation)?
A czym jest Legal Design?
Idea Legal Design pochodzi ze Szkoły Prawa na Uniwersytecie Stanforda (Stanford Law School). To właśnie tam powstał pierwszy na świecie The Legal Design Lab – zespół stworzony po to, aby budować nowe pokolenie i nową jakość usług prawniczych.
Legal Design składa się z:
- prawa – uproszczone teksty muszą pozostać zgodne z prawem,
- grafiki – w Legal Design wykorzystuje się formy wizualne wzmacniające znaczenie,
- technologii – dokumenty powstałe po modyfikacji są dopasowane do różnych nośników.
A to przekłada się m.in. na:
- edukację społeczną; każdy z nas ma prawo do prawa,
- wizualizację skomplikowanych procedur prawnych,
- przeniesienie metody design thinking do świata prawników. To wielka zmiana, że to klient i jego potrzeby, a nie wiedza prawnicza, są podstawą w świadczeniu usług.
Nowe szaty prawa
Legal Design po mistrzowsku wcielili w życie studentki i studenci Katedry Grafiki SWPS. Od 2020 roku organizują wystawę ,,Zmiana przez design. Legal design”, podczas której prezentują projekty różnych dokumentów prawnych (np. umowy czy informacje RODO) w nowej oprawie. W trakcie wrocławskiego forum studenci przedstawili swoją wersję Konstytucji RP. Oczywiście bez zmian w samym tekście, ale dzięki dobremu projektowi i holistycznemu podejściu sprawili, że stała się bardziej dostępna, inkluzywna i pasująca do naszych czasów (chcesz wysłać znajomemu na Insta fragment Preambuły? Proszę bardzo!).
To niesamowite, jak język świetnie współgra z dobrze zaprojektowanym designem.
Dlaczego o tym piszę? Bo to niesamowite, jak język świetnie współgra z dobrze zaprojektowanym designem. Poza tym prace Katedry Grafiki SWPS będziecie mogli zobaczyć podczas IV edycji Konferencji o Prostym Języku, na którą już teraz nieśmiało Was zapraszam! 😊
Do zobaczenia 25 listopada. Ale o tym będzie jeszcze głośno…
Dobrze zaprojektowane
Projekty studentów w ramach ,,Zmiany przez design. Legal design” możecie obejrzeć tutaj:
https://www.behance.net/gallery/68580707/Change-by-design-legal-design-Exhibition
Źródło:
https://www.dzp.pl/blog/compliance/legal-design-co-oznacza-i-skad-pochodzi/
Karolina Żurowska, Po prostu