Archiwum numerów

    Inicjatywy ekoto jej żywioł#BohaterowieDlaKlimatu

    Między nami Autor : Katarzyna Krauz-Klunder 7 minut czytania

    Jak pewnie zauważyliście, w ostatnim czasie w naszym banku powstaje wiele projektów ekologicznych. Jedną z ich inicjatorek jest Magda Rosłaniec, dla której ekologia to prawdziwa pasja. Magda wciąż szuka inspiracji do kolejnych projektów, a efekty jej działań widzimy potem wokół nas.

    Wszystko zaczęło się od posadowienia minipasieki składającej się z dwóch uli, w której zamieszkało po 12 tysięcy pszczół miodnych. Pisaliśmy o tym w letnim wydaniu „Baśki”. Magda bardzo szybko od fazy pomysłu przeszła do działania, bo i samo wyzwanie nie mogło czekać! Dlaczego pszczoły? Aby wspierać ich szanse na przetrwanie i dawać przykład innym. A to był dopiero początek.

    Na ratunek dzikim zapylaczom

    Niedługo po tym, jak stanęły u nas ule, przy ulicy Roździeńskiej 41 w Katowicach pojawił się pierwszy hotel dla dzikich zapylaczy. W naszym bankowym slangu nazywamy go żartobliwie „Robalowe Spa”. Zapewnia on schronienie i bezpieczne miejsce wszelkim gatunkom bezkręgowców, a jego powstanie zawdzięczamy kolegom i koleżankom z zespołu Magdy, który także jest proekologiczny i szuka pomysłów na takie działania. 

    Nasz hotel dla zapylaczy, czyli „Robalowe Spa”, zapewnia schronienie i bezpieczne miejsce wszelkim gatunkom bezkręgowców.

    Jak pszczoły, to i łąka 

    Jesienią wspólnymi siłami wysialiśmy pierwszą miejską łąkę – tuż obok biura ING w Katowicach. Już tej wiosny łąka stanie się domem dla naszych pszczół, owadów i wielu gatunków roślin. W planach oczywiście są kolejne łąki kwietne w różnych miastach na terenie całej Polski – wszędzie tam, gdzie działają miejsca spotkań i placówki bankowe ING. W tym projekcie Magdę najbardziej zaskoczył niesamowity odzew ze strony ludzi. Wielka chęć pomocy zarówno pracowników urzędów, jak i pracowników naszego banku, którzy wzięli udział w wysiewaniu łąki.

    Sztuka i ekologia 

    Kolejnym ekoprojektem był mural, który ozdobił elewację budynku w Katowicach przy ul. Sokolskiej. Skąd taki pomysł? Mural miał nie tylko zdobić ścianę, lecz także pozytywnie oddziaływać na środowisko. W tym celu połączyliśmy siły z Fundacją Sztuki Polskiej ING. Dzięki rekomendacji fundacji realizację tej inicjatywy powierzyliśmy młodej artystce Magdalenie Karpińskiej, dla której przyroda jest jednym z głównych tematów twórczości. Mural został także wykonany przy użyciu farb fotokatalitycznych, które mają właściwości sprzyjające oczyszczaniu powietrza. Jednak głównym przesłaniem tego artystycznego przedsięwzięcia była edukacja, zaproszenie do refleksji oraz pokazanie, że możemy wzbogacić monotonię miejskiej architektury, aby wspólnie z artystami tworzyć atrakcyjne miejsca dla mieszkańców.

    Spotkałam wielu pełnych entuzjazmu ludzi

    Który projekt Magda zapamięta najdłużej? – Ekomural, ponieważ wymagał sporo czasu i zaangażowania – skoordynowania pracy wielu osób oraz nadzoru samego wykonania. Ale inne inicjatywy także pozostaną w moim sercu. Jeszcze długo będziemy mogli obserwować ich rezultaty – miód z pasieki, który po raz pierwszy zbierzemy właśnie w 2022 roku, czy kwitnącą łąkę tętniącą życiem. Pozostaną także wspomnienia wielu zaangażowanych i pełnych entuzjazmu ludzi, których spotkałam podczas pracy przy tych inicjatywach – podkreśla Magda. 

    Aby każda akcja wciągnęła jak najwięcej z nas 

    Magda na co dzień pracuje w Centrum Eksperckim Real Estate & Facility Management. Ekoinicjatywy to jej pasja. Już rozpoczęła planowanie kolejnych, by wspierać ekosystem i inspirować innych do podobnych działań. Chciałaby, żeby każda akcja wciągała jak najwięcej z nas, bo przecież wspólnie jesteśmy w stanie zrobić więcej. Będziemy o nich pisali w kolejnych wydaniach „Baśki”.

    Katarzyna Krauz-Klunder, Centrum Eksperckie Real Estate & Facility Management