I Ty możesz walczyćze smogiemBądź eko
Co roku 14 listopada obchodzimy Dzień Czystego Powietrza. To dobry czas, aby przypomnieć o problemie, jakim jest smog, oraz dobrych praktykach przed okresem grzewczym. Warto je zapamiętać i wcielać w życie.
Nie ma wątpliwości, że smog negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Poza odczuwalnym ograniczeniem widoczności i natychmiastowym utrudnieniem oddychania cząstki zawarte w smogu z łatwością przedostają się do górnych dróg oddechowych i płuc. Te najdrobniejsze cząsteczki przez pęcherzyki płucne trafiają do krwiobiegu, zwiększając ryzyko chorób układu oddechowego, krążeniowego czy nerwowego. Mogą powodować nowotwory, patologie ciąży lub nawet prowadzić do śmierci. Dodatkowo w czasie dużego nasłonecznienia ze smogu w wyniku reakcji chemicznych powstaje także szkodliwy dla zdrowia ozon. Może on uszkadzać tkankę płucną, powodować senność, bóle głowy, znużenie, spadek ciśnienia tętniczego, swędzenie i pieczenie oczu.
Smog ma także niekorzystny wpływ na środowisko: zanieczyszcza gleby i wody gruntowe, a to z nich czerpiemy większość naszego pożywienia.
Czy wiesz, co to jest smog?
Tę nazwę utworzono z połączenia angielskich słów fog i smoke, czyli „mgła” i „dym”. Smog w głównej mierze powstaje na skutej naszej, ludzkiej działalności. Codziennie poruszamy się samochodami do pracy. Elektrownie, zakłady przemysłowe, ogrzewanie naszych domów za pomocą pieców i kominków, w których spalamy drewno, węgiel, a co gorsza szkodliwe ich zamienniki – to wszystko sprawia, że do powietrza przedostają się niebezpieczne substancje. Są to przeważnie gazy i pyły zawieszone. W ich skład wchodzą między innymi dwutlenek siarki, tlenek węgla, tlenki azotu, benzenu, metali ciężkich, takich jak nikiel, arsen, ołów i kadm.
Słabej jakości surowce do ogrzewania i stare piece to prosty przepis na smog
W Polsce smog występujący w okresie jesienno-zimowym powstaje w wyniku wzmożonego dogrzewania domów. Mówimy tu zarówno o miastach, jak i wioskach. Duże zanieczyszczenie powietrza w tym okresie wynika ze słabej jakości surowców wykorzystywanych do ogrzewania. Spowodowane jest to często niższą ceną paliwa, wiekiem pieca, ale także jego złą jakością. Stare urządzenia nie są ekonomiczne i tak wydajne jak nowe kotły. Dodatkowym problemem są niedocieplone budynki, które wymagają mocniejszego ogrzania wnętrz.
Chcesz oddychać czystym powietrzem? Przestrzegaj tych zasad:
- Edukuj się ekologicznie.
Budujmy świadomość od najmłodszych lat. Ma to ogromne znaczenie. Stan wiedzy i umiejętności w zakresie eko, ukształtowanie przekonań i postaw wobec problemów gospodarczych, społecznych i środowiskowych to podstawa w wypracowaniu nawyków proekologicznych. Postawmy sprawę jasno: palenie śmieci w kotle węglowym nie jest oznaką gospodarności, tylko zagrożeniem dla zdrowia tysięcy ludzi. Podążajmy za światowymi trendami ekologicznymi, a nasza planeta nam podziękuje. - Ograniczaj używanie samochodu na korzyść…
…jazdy rowerem, wspólnych dojazdów i korzystania z komunikacji miejskiej, gdy tylko jest to możliwe. Silniki spalinowe generują dużą ilość zanieczyszczeń, przyczyniając się do powstawania smogu. - Dbaj o regularne przeglądy samochodu.
A także wymianę oleju zgodnie z harmonogramem, pompowanie opon do odpowiedniego poziomu, co może zmniejszyć emisję spalin podczas jazdy. - Jeżeli mieszkasz w domu, zadbaj o jego odpowiednie ocieplenie.
To jeden z filarów ograniczania niskoemisyjności oraz wydatków na ogrzewanie. Zła izolacja budynku może powodować, że z twojego domu będzie uciekać nawet 40 proc. ciepła wytwarzanego przez ogrzewanie. Pamiętaj o korzystaniu z ekonomicznych systemów grzewczych i dobrej jakości surowców do ogrzewania. Jeżeli masz możliwość, wymień stary system grzewczy na ekologiczne źródła energii w domu. - Dbaj o drzewa, lasy, sadź łąki kwietne.
Rośliny są w stanie zredukować ilość zanieczyszczeń pyłowych i gazowych w przestrzeni miejskiej. Ponadto uwalniają do powietrza substancje o właściwościach bakteriobójczych, wspomagając nasz proces oddychania. Uwzględniajmy naturę przy planowaniu przestrzeni wokół miejsca naszego zamieszkania.
Trzeba działać kompleksowo
Jeżeli pragniemy oddychać czystym powietrzem, to nawet najlepsze działania tylko na jednym polu nie pomogą w walce ze smogiem. Dlatego należy działać kompleksowo. Oczywiście wiele zależy również od działań, jakie powinny zostać podjęte na szczeblu krajowym. Pamiętajmy, że to my kształtujemy nasze środowisko. Decyzje, nawet te najdrobniejsze, mają wpływ na nasze dzisiaj i jutro. Na to, jak żyjemy.
Anna Pokora, Kasia Krauz-Klunder i Sebastian Grabalski, Departament Zarządzania Nieruchomościami i Obsługi Banku