A to ciekawe…Inspiracje – nauka, biznes, technologia
Wydawałoby się, że w XXI wieku nikogo nie trzeba już przekonywać o tym, że szczepionki są dobrodziejstwem ludzkości. A jednak…
Dzisiaj, w 2021 roku podczas pandemii duża część społeczeństwa nie korzysta z tego dobrodziejstwa i – wydaje się – nie ma świadomości, dlaczego nie umieramy na wiele chorób zakaźnych, na przykład na ospę. Za to rośnie świadomość, jak ważny jest ruch – i bardzo dobrze. Tylko czy fitness jest rzeczywiście niezbędny i wystarczający? Naukowcy radzą: krzątaj się, ruszaj, wtedy twoja starość będzie… zdrowa. A dla pasjonatów bardziej „naukowego” podejścia do uprawiania sportu mamy obiecujący wynalazek: ubranie z „robotycznego” włókna, które „podpowie”, czy podczas wysiłku oddech i mięśnie pracują prawidłowo. To także coś, co mogłoby pomóc cierpiącym na bezdech senny.
Dlaczego ospa nas nie zabija? Odpowiedzią są szczepionki
Na ospę prawdziwą, jedną z najbardziej śmiercionośnych i najdłużej trapiących ludzkość chorób, nie choruje obecnie nikt. Ostatnie znane przypadki naturalnej infekcji miały miejsce w 1977 roku w Somalii. W 1980 roku WHO ogłosiła, że świat jest wolny od ospy prawdziwej. To jak dotychczas jedyny przypadek w historii, kiedy dzięki świadomemu wysiłkowi ludzkości udało się zlikwidować (eradykować) chorobę zakaźną trapiącą ludzi. Inną taką chorobą zakaźną jest księgosusz (pomór bydła), ogłoszony chorobą eradykowaną w 2010 roku.
Jak to się jednak stało, że istniejąca od tysiącleci ospa prawdziwa, która w samym tylko XX wieku zabiła 300 milionów osób, przestała stanowić zagrożenie? Odpowiedzią są szczepienia. To właśnie dzięki nim i ogłoszonemu w 1967 roku programowi jej eradykacji nie musimy obawiać się tej śmiercionośnej choroby.
https://kopalniawiedzy.pl/szczepionka-inokulacja-Jenner-ospa,34396
Siedzący tryb życia potęguje skutki starzenia się. Łowcy-zbieracze powinni być dla nas wzorem
Nasz siedzący tryb życia okrada nas z tego, co najcenniejsze w fizycznej aktywności – olbrzymiego zróżnicowania mechanizmów naprawczych, które ciągle reperują miniaturowe uszkodzenia organizmów u łowców-zbieraczy i społeczności rolniczych. Brak tych mechanizmów staje się coraz bardziej szkodliwy i dotkliwy w miarę, jak się starzejemy. Dlatego też biolog ewolucyjny Daniel Lieberman z Uniwersytetu Harvarda zachęca, by wraz z upływem lat utrzymywać wysoki poziom aktywności fizycznej.
Wysiłek fizyczny powoduje wydzielanie się antyoksydantów, substancji przeciwzapalnych, poprawia przepływ krwi. Z kolei procesy związane z naprawą komórek i DNA zmniejszają ryzyko wystąpienia alzheimera, cukrzycy, nowotworów, depresji czy osteoporozy.
https://kopalniawiedzy.pl/aktywnosc-fizyczna-siedzacy-tryb-zycia-spoleczenstwo-Zachodu-zdrowie-starosc-starzenie-sie,34353
Ubrania z nowego włókna pomogą w treningu śpiewaków, sportowców i osób po operacjach
Nowe „robotyczne” włókno ułatwi sportowcom trening odpowiedniego oddechu, a osobom po zabiegach chirurgicznych może pomóc w poradzeniu sobie ze zmianami w sposobie oddychania. Mimo że wstępne badania nad tkaniną wykonywano pod kątem nauki śpiewu, to samo podejście może znaleźć zastosowanie u sportowców. Dzięki niej możliwe byłoby szybsze przekazanie początkującemu biegaczowi informacji o prawidłowym oddechu czy pracy mięśni, pozyskanych od starszego doświadczonego zawodnika. W końcu zaś, jak przewidują twórcy tkaniny, możliwe będzie wykorzystanie jej do rekonwalescencji po chorobach czy zabiegach wpływających na układ oddechowy. Taka tkanina mogłaby też posłużyć jako alternatywna metoda leczenia bezdechu sennego.
https://kopalniawiedzy.pl/OmniFiber-wlokno-reakcja,34346
Źródło: https://kopalniawiedzy.pl
Redakcja