Archiwum numerów

    Relacjaz Warsaw Gallery WeekendFundacja Sztuki Polskiej ING

    Po godzinach Autor : Vera Zalutskaya 5 minut czytania

    Na przełomie września i października odbyła się jedenasta edycja Warsaw Gallery Weekend (WGW) – największego wydarzenia w Polsce i jednego z najważniejszych w Europie Środkowo-Wschodniej poświęconych sztuce współczesnej. Wzięło w nim udział 31 galerii, które zaprezentowały 33 premierowe wystawy. Fundacja Sztuki Polskiej ING jak co roku przyznała swoją nagrodę. 

    Od 2017 roku przyznajemy Nagrodę Fundacji, w ramach której prace wybranej artystki, artysty lub grupy artystycznej prezentowane podczas Warsaw Gallery Weekend trafiają do kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING. Dodatkowo przyznawana jest Nagroda Specjalna wyróżniająca twórców lub galerie, których działania wymykają się tradycyjnym mediom artystycznym.
    W tym roku wyboru laureatów dokonało pięcioosobowe jury w składzie: Marek Pokorný – kurator, dyrektor galerii Plato w Ostrawie, Weronika Szwarc-Bronikowska – kolekcjonerka sztuki współczesnej, Hanna Wróblewska – dyrektorka Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, Kamila Bondar i Marcin Kryszeń – zarząd Fundacji Sztuki Polskiej ING.

    Nagrodziliśmy dwie artystki

    Nagroda Fundacji trafiła do dwóch artystek: Zuzanny Bartoszek za wystawę „Spacer z nożem” w galerii Stereo oraz Ali Savashevich za pracę „Poza. Pozycja. Sposób.” pokazaną na wystawie „Inskrypcje tożsamości. Przynależność, różnica, gest" w galerii Biuro Wystaw.

    Zuzanna Bartoszek,
    Ukośny spacer po Pendolino, 2021

    „Po długiej i intensywnej dyskusji jury zdecydowało się nagrodzić dwie zupełnie różne, ale uzupełniające się postawy artystyczne, które są komentarzem na temat dzisiejszego społeczeństwa i wyrazem osobistego stosunku do współczesności. W swoim malarstwie Zuzanna Bartoszek eksploruje specyficzny rodzaj samotności – w społeczeństwie, i w bardzo specyficznym polu aktualnej polskiej sceny artystycznej. Z kolei Ala Savashevich używa w swoich intermedialnych pracach bardzo prostych, uniwersalnych symboli, tworząc polityczny komentarz na temat presji społecznej i mechanizmów kontroli kobiecego ciała i powielania stereotypów płciowych. Obie postawy są bardzo ważnym wkładem w debatę na temat siły sprawczej sztuki współczesnej” – brzmiał werdykt jury, które wybrało do kolekcji prace „Ukośny spacer po Pendolino” i „Przepraszam” Zuzanny Bartoszek oraz pracę „Poza. Pozycja. Sposób." Ali Savashevich.

    Ala Savashevich,
    Poza. Pozycja. Sposób., 2019

    Nagroda Specjalna Fundacji dla galerii

    Nagroda Specjalna Fundacji trafia do galerii Asymetria za przygotowanie wystawy „Pokaz zamknięty / Jerzy Lewczyński, Zdzisław Beksiński, Bronisław Schlabs z udziałem Zbigniewa Libery”.
    „Jest to przykład idealnej współpracy między galerią, kuratorami, badaczami i artystą, gdzie warstwa wizualna i przekaz ideowy poddane zostają twórczej interpretacji i reinterpretacji na poziomie miejsca pokazu, instalacji, montażu oraz przekazu edukacyjnego. Gdzie czas przeszły i teraźniejszość stanowią materiał dla przyszłości. Za jeszcze jeden widok na ulicę Wolność” – czytamy w werdykcie jury.

    Fundacja Sztuki Polskiej ING na WGW 2021

    Poprzez naszą nagrodę chcemy nie tylko wyrazić uznanie dla polskich artystek i artystów, lecz także wesprzeć galerie zrzeszone w ramach WGW, które budują pozycję polskiej sceny artystycznej na międzynarodowym rynku sztuki. Tegoroczna edycja Warsaw Gallery Weekend była wyjątkowa dla nas pod tym względem, że we współpracy z WGW wydaliśmy książkę „Tu jest sztuka. Warszawska scena galeryjna”, której autorami są Ewa Borysiewicz, Łukasz Gorczyca i Adam Mazur.

    Ewa Borysiewicz, Łukasz Gorczyca, Adam Mazur, 
    Tu jest sztuka. Warszawska scena galeryjna, 2021.

    Książka przedstawia historię tworzenia rynku sztuki współczesnej w Polsce, opowiada także o budowaniu dla niej nowej przestrzeni społecznej. Polskie galerie oraz reprezentowane przez nie artystki i artyści stali się w XXI wieku aktywnymi ogniwami globalnego obiegu sztuki. W książce przeczytacie, jak do tego doszło.

    Vera Zalutskaya, Fundacja Sztuki Polskiej ING

    Fundacja Sztuki Polskiej ING

    Fundacja powstała 20 lat temu. Wierzymy, że tworząc dobrą kolekcję, przyczynimy się do promocji artystów i artystek oraz sztuki współczesnej. Chcemy upowszechniać tradycję kolekcjonowania sztuki. Nasza działalność jest finansowana z corocznych darowizn spółek Grupy ING w Polsce.

    Zobacz więcej