Chcesz pomagać?Pomagaj z naszą Fundacją!Fundacja ING Dzieciom
Przede wszystkim trzeba chcieć – mówią nasi wolontariusze. Ale oprócz zaangażowania ważny jest też pomysł na dobre pomaganie, czyli takie, które odpowiada na potrzeby beneficjenta. Nasza Fundacja ING Dzieciom podpowiada, jak pomagać skutecznie – wystarczy dołączyć do konkursu grantowego „Dobry Pomysł” lub „Moje Środowisko”.
Poświęcanie czasu innym, aby urozmaicić ich codzienność, zainspirować, pokazać inny świat, inną perspektywę, daje poczucie satysfakcji, że włożony wysiłek i praca mogą sprawić przyjemność innym, mogą wpłynąć na ich rozwój. Jest to korzyść obopólna, bo nam, wolontariuszom, również daje to świadomość innego świata, innych problemów. Pozwala poczuć radość, taką najprostszą, wynikającą z kontaktu z drugim człowiekiem, poprzez doświadczenie jego wartości – tak mówi o swoich doświadczeniach wyniesionych z wolontariatu Renata Kowalska, wolontariuszka z S.C. Gdańsk.
Szukacie beneficjentów? Zgłoście się do nas
To partner społeczny, który jest odbiorcą projektu. Może to być szkoła, przedszkole lub klub sportowy, który realizuje zajęcia dla dzieci z niepełnosprawnościami. Doskonałym partnerem społecznym wolontariackich działań jest także biblioteka miejska, dom dziecka albo miejski ośrodek pomocy społecznej. Wybór beneficjentów jest bardzo duży. W każdym mieście można znaleźć wiele miejsc, które z radością przyjmą pomoc wolontariuszy. Jeżeli jednak nie wiecie, gdzie szukać, warto skontaktować się z Fundacją ING Dzieciom, a my pomożemy znaleźć organizację lub instytucję w Waszej okolicy.
Czasami wydaje nam się, że wiemy lepiej…
Ważna jest możliwość dawania tego, co faktycznie jest potrzebne danej grupie czy placówce. Czasem wydaje nam się, że wiemy lepiej, jak komuś pomóc i czego potrzebuje. Bliski kontakt z organizacją czy placówką, którą chce się wesprzeć swoim projektem, pozwala spojrzeć na ten temat z innej perspektywy – to opinia Marty Bobowskiej-Michalik, wolontariuszki z Katowic, Learning & Development Expert Team.
Pomaganie to dobro, które działa w dwie strony.
Jak zdobyć pieniądze i na co można je przeznaczyć
Najlepsze pomysły na działania z wybranym przez wolontariusza partnerem społecznym nagradzane są grantem w wysokości 6000 złotych. Każdy wniosek jest wnikliwie czytany i sprawdzany pod kątem formalnym i merytorycznym przez kapitułę konkursu. Po to, aby przyznane środki i praca wolontariuszy skutecznie odpowiadały na potrzeby dzieci. Każdy projekt ma również swój unikalny charakter, dlatego nie ma reguły, na co zostaną przeznaczone pieniądze z grantu.
Przykład 1. Grupa wolontariuszy wygrała grant na projekt wycieczki do muzeum. Pieniądze zostaną przeznaczone na koszt podróży, wyżywienie i bilety.
Przykład 2. Grupa wolontariuszy realizuje projekt zbudowania ogrodu sensorycznego w szkole specjalnej. W ich projekcie pieniądze zostaną przeznaczone na materiały według pomysłu, np. pergolę, sadzonki, ziemię i narzędzia ogrodnicze.
Najważniejsze jest zaangażowanie
W każdym projekcie bardzo ważne jest zaangażowanie wolontariuszy i relacja, którą budują z dziećmi i wybranym przez siebie partnerem społecznym. Działania te są często długofalowe, zawiązują się przyjaźnie, a wolontariusze stają się częścią wspólnoty. O swoich doświadczeniach z wolontariatem Justyna Pocztowska, koordynatorka Programu Wolontariat ING, mówi tak:
– Dla wolontariuszy ING udział w konkursie „Dobry Pomysł” to możliwość otrzymania finansowego i merytorycznego wsparcia w realizacji działań na rzecz dzieci i młodzieży. Już od kilku lat projekty realizowane są w lokalnych społecznościach przez wielu pracowników ING. Ostatnie miesiące pokazują, że wbrew pandemii i wynikających z niej ograniczeń wolontariusze ING robią swoje – nie ogranicza ich już nawet odległość. Spotykają się z dziećmi online, nieustannie dzieląc się wiedzą i pasją. I co bardzo ważne, pokazują dzieciom, że są dorośli, którzy chcą im poświęcić czas i uwagę. To sprzyja budowaniu relacji, które często trwają dłużej, niż trwa sama realizacja „Dobrego Pomysłu”.
A jeśli chcesz działać na rzecz planety…
Tej jesieni zostanie uruchomiony nowy program grantowy „Moje Środowisko”. Dzięki niemu pracownicy banku będą mogli realnie przeciwdziałać zmianom klimatu poprzez projekty dotyczące zagospodarowania przestrzennego, retencji wody i edukacji ekologicznej.
– Ekologia jest priorytetem we wszystkich działaniach Fundacji ING Dzieciom, także tych związanych z pracowniczym wolontariatem ING. W rozmowach z liderami wolontariatu podkreślamy wagę ekologii w ich projektach i szkolimy, jak planować warsztaty, żeby ograniczyć do niezbędnego minimum zużycie materiałów i produkowanie śmieci. Zainteresowanie ekologicznymi projektami społecznymi wśród pracowników ING jest tak duże, że w tym roku do naszego programu wolontariatu dołączamy nowy ekoprogram „Moje Środowisko” z budżetem 300 000 złotych. W ramach tego programu będzie można wnioskować o grant m.in. na oczyszczający powietrze ekomural, warsztaty ekologiczne, ogród warzywny przy wybranej przez wolontariuszy placówce dla dzieci lub budowę hoteli dla dzikich zapylaczy czy sianie kwietnych łąk. Lista możliwości jest bardzo długa. Zachęcamy wszystkich do składania wniosków i włączanie się w działania na rzecz naszej planety – zachęca Joanna Dymna-Oszek, prezes Fundacji ING Dzieciom.
Aldona Radomska-Paluchowska, Fundacja ING Dzieciom
Fundacja ING Dzieciom
Od 30 lat fundacja realizuje misję wyrównywania szans życiowych dzieci i młodzieży. Realizuje ją z wolontariuszami ING i partnerami społecznymi w całej Polsce. Wspiera młodych ludzi w odkrywaniu świata i własnych możliwości, dodaje im odwagi w podejmowaniu wyzwań i realizacji własnych marzeń.