A tociekawe…Inspiracje – nauka, biznes, technologia
Mała czarna tylko z rana? Właśnie tak – stwierdzili naukowcy po licznych badaniach wpływu picia kawy o poranku na układ krążenia. A że przy okazji smakowity napój pomaga rozpocząć przyjemnie dzień, to jeszcze jeden argument za delektowaniem się kawą z pierwszymi promieniami słońca. Bo według najnowszych badań nad snem to właśnie dobra pora na pobudkę. I może szybką prasówkę, na przykład o plastyczności mózgu, odkryciu nieznanych gatunków ptaków czy spadających z kosmosu śmieciach. Ta ostatnia informacja może być powodem do wypicia drugiej kawy.
Plastyczność mózgu jest niezbędna
Plastyczność mózgu jest niezbędna, by skutecznie uczyć się zachowań społecznych. (…) Badania wykonano przy użyciu polskiego aparatu Eco-HAB. Ten zautomatyzowany system do oceny zachowania myszy laboratoryjnych pozwolił badaczom zaobserwować, że wskazówki społeczne – takie jak zapachy pozostawione przez towarzyszy konsumujących wcześniej wysokokaloryczne smakołyki – wpływają na to, jak zwierzęta te przystosowują się do środowiska. Gdy plastyczność neuronalna w korze przedczołowej została zaburzona, zdolność do korzystania ze społecznych wskazówek zmalała, co wskazuje na kluczową rolę obszarów czołowych w adaptowaniu się grup społecznych do zmian. (…)
Przedstawione odkrycia pomagają także zrozumieć źródło nieprawidłowości w działaniu mózgu w zaburzeniach, w których zmniejszona jest zdolność adaptacji społecznej, takich jak autyzm, schizofrenia czy choroba Alzheimera.
Źródło: ast/ Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN
Picie kawy jest zdrowe tylko o jednej porze dnia
Osoby pijące kawę rano są mniej narażone na przedwczesną śmierć z powodu chorób układu krążenia niż te, które sięgają po kawę o różnych porach dnia – wynika z nowych badań. Dlaczego? Kierujący badaniami dr Lu Qi zauważa, że „Możliwe, że spożywanie kawy po południu lub wieczorem może zakłócać rytm dobowy i poziom hormonów, takich jak melatonina”. Ekspert dodaje, że konsekwencją może być wystąpienie stanów zapalnych i podwyższenie ciśnienia krwi. (…)
Z kolei dr n. med. Agnieszka Jarosz w artykule zamieszczonym na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej zauważa, że: „Nadal trwa dyskusja dotycząca wpływu kawy na ryzyko wystąpienia chorób neurologicznych, chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2, a nawet nagłych incydentów naczyniowych, a jej wyniki w większości obalają mit dotyczący negatywnego oddziaływania kawy na nasze zdrowie”. Bez względu na porę picia kawosze powinni pamiętać o nawadnianiu organizmu.
Źródło: wac//az / CNN, eurekalert.org, tvn24.pl
O której wstawać rano?
Sekret tkwi w synchronizacji naszego zegara biologicznego z naturalnym cyklem dnia i nocy. Idealna godzina na pobudkę zależy od godziny wschodu słońca — wyjaśnia serwis Well. (…) W Polsce, biorąc pod uwagę zmiany czasu i lokalizację geograficzną, wschód słońca w listopadzie może nastąpić już o godz. 6.25. Aby dostosować się do tych naturalnych rytmów, warto sprawdzić prognozowany czas wschodu słońca i ustawić budzik zgodnie z tym harmonogramem. (…) Warto więc zastanowić się nad swoją rutyną i – jeśli to możliwe – zacząć dzień wraz z pierwszymi promieniami słońca.
Źródło: AW/ Media
Naukowcy odkryli nowe gatunki ptaków
(…) Pięć nowych gatunków, które odkryto w 2024 roku, to: lelek timorski (Caprimulgus ritae), oceannik andyjski (Oceanites barrosi), tarczomrowiec rdzawy (Sakesphoroides niedeguidonae), żałobnik andyjski (Trichothraupis griseonota) i gigancik północny (Patagona chaski). (…) Na świecie mamy już 11 tys. gatunków ptaków, które zostały przebadane, i wydawać by się mogło, że pula nowych gatunków już się wyczerpała. Nic bardziej mylnego. (…) Odkrycie nowych gatunków ptaków to nie tylko poszerzenie listy taksonomicznej, ale również zrozumienie ich unikalnych cech anatomicznych, biochemicznych i fizjologicznych.
Źródło: Beniamin Kubiak-Piłat / RMF FM / materiały prasowe
Na wioskę spadło pół tony śmieci z kosmosu
Metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra i wadze przekraczającej pół tony spadł na wioskę Mukuku w hrabstwie Makueni w Kenii. Huk, jak donoszą mieszkańcy, słychać było nawet z odległości 50 kilometrów. (…) Kenijska policja zapewniła w środę, że nikt nie został ranny. (…) Kenijska Agencja Kosmiczna (KSA) uspokoiła mieszkańców, że obiekt nie zagraża ich bezpieczeństwu i wyjaśniła, że „wstępne oceny wskazują, że jest to pierścień separacyjny rakiety nośnej”, który powinien się spalić po wejściu w atmosferę Ziemi lub spaść na niezamieszkane obszary, na przykład oceany. Jednak takie kosmiczne odpady nie zawsze lądują w odludnych miejscach. W 2022 r. szczątki kapsuły SpaceX Dragon spadły na australijską farmę owiec. W styczniu 2024 r. spadający kawałek metalu zniszczył dom na Florydzie w USA, a w marcu inny cylindryczny obiekt zniszczył dom w Neapolu we Włoszech.
Źródło: Piotr Gądek / RMF24/PAP
Redakcja