Archiwum numerów

    Dlaczego Zwalniamy z TeoriiOlimpiada, która pomaga rozwiązywać problemy społeczne

    Między nami Autor : Joanna Warmuz 1 minuta czytania

    Od 10 lat Fundacja Zwolnieni z Teorii organizuje praktyczną, ogólnopolską olimpiadę, w ramach której uczniowie szkół średnich sami organizują projekty społeczne. Po realizacji własnej inicjatywy uczestników prowadzi innowacyjna platforma edukacyjna w formule projektowej. Dzięki niej wiedzą, jak działać, i uczą się zarządzania projektem w profesjonalny sposób. Młodzi zdobywają praktyczną wiedzę, a w drodze do sukcesu towarzyszą im mentorzy z ING.

    Uczestnicy olimpiady Zwolnieni z Teorii dobierają się w kilkuosobowe zespoły i razem tworzą projekt, który ma rozwiązywać problem społeczny obecny w ich otoczeniu, np. związany ze zdrowiem psychicznym, edukacją szkolną, ochroną środowiska, pomocą seniorom czy lokalnemu schronisku.

    Zwolnieni z Teorii to dla młodych możliwość zdobycia wiedzy oraz nagród i wyróżnień. Każdy projekt, który uzyska określoną liczbę punktów i przygotuje trzyminutowe wideo, zyskuje nominację do Złotych Wilków. Punkty zdobywa się m.in. za liczbę beneficjentów i partnerów, pozyskany budżet i zasięg projektu w mediach. Następnie kapituła złożona z przedstawicieli biznesu, mediów i organizacji społecznych wybiera spośród nominowanych projektów laureatów Złotych Wilków. Wyniki olimpiady poznajemy podczas wielkiego finału. Od początku organizacji wydarzenia angażowali się i angażują się w nie Brunon Bartkiewicz, Sławomir Soszyński i Maja Chabińska-Rossakowska, a także mentorzy ING.  

    Ważna jest praktyka

    Projekty społeczne wymyślone przez młodzież muszą zostać zrealizowane w realu. To oznacza, że przy okazji młodzi ludzie sporo się nauczą i nabierają doświadczenia. To szczególnie ważne w szkole, w której wciąż wiedza teoretyczna przeważa nad praktyką. A to właśnie praktyczne umiejętności często decydują o odnalezieniu się na studiach, na rynku pracy lub we własnym biznesie. Dzięki projektom rozwijają kompetencje przyszłości, tak zwane 4 K – kooperacja, komunikacja, kreatywność i krytyczne myślenie.

    Twarda wiedza to kwestia do szybkiego wypracowania. Natomiast kompetencje społeczne to Święty Graal wśród umiejętności kandydata.

    – Coraz częściej zauważamy, że twarda wiedza to kwestia do szybkiego wypracowania. Natomiast kompetencje społeczne to Święty Graal wśród umiejętności kandydata, bo dają gwarancję, że dana osoba będzie umiała pracować w zespole, reagować na pojawiające się potrzeby czy pracować pod presją czasu. Nasi pracownicy są wielkim wsparciem dla młodych ludzi. Jako mentorzy ING wspierają ich w drodze do dorosłości swoją wiedzą i doświadczeniem – powiedziała  Maja Chabińska-Rossakowska, dyrektor banku odpowiedzialna za Pion HR, przewodnicząca Rady Fundacji ING Dzieciom.

    Wyzwanie od ING

    Wspólnie z Fundacją ING Dzieciom od kilku lat proponujemy młodzieży udział w naszym wyzwaniu Krok do przodu. W osiągnięciu celu, czyli zrealizowaniu projektu, wspieramy zespoły mentorsko. Każdego roku grupa mentorów ING się powiększa. W tegorocznej edycji aż 70 zespołów w ramach Krok do przodu będzie korzystało ze współpracy mentorskiej z naszymi ekspertami. Do naszego wyzwania zgłosiły się 124 zespoły.

    Złote i Srebrne Wilki ze wsparciem mentorów ING

    Dzięki wsparciu mentorów i dostępowi do praktycznej wiedzy z zakresu zarządzania uczestnicy mogą rozwijać swoje zdolności i kompetencje. Jak uczniowie chcą budować lepszą przyszłość dla nas wszystkich? Dobrym przykładem jest projekt BezGańby z Rybnika, który otrzymał nagrodę Złotego Wilka w kategorii Kultura. Jego autorzy chcą promować śląską tradycję i język regionalny. Projekt odpowiadał na problem zacierania się śladów przeszłości Śląska.  

    Dzięki wsparciu mentorów i dostępowi do praktycznej wiedzy z zakresu zarządzania uczestnicy olimpiady mogą rozwijać swoje zdolności i kompetencje.

    – Ze względu na rozwój i globalizację można odnieść wrażenie, że konwenanse z różnych miejsc wzajemnie się mieszają, przenikają i wypierają te rodzime. Nasz zespół pragnie zachęcić ludzi z naszego regionu do podtrzymania rodowitych tradycji, a jeśli ma o nich niewielkie pojęcie, nie szkodzi, po to tutaj jesteśmy. Dla nas również będzie to przygoda i pozyskiwanie nowej wiedzy – wyjaśniały dziewczyny z projektu BezGańby.

    Projekt promujący ślonska godka dla hanysów, czyli śląską gwarę dla Ślązaków, wspierali mentorzy: Iza Olech-Pytkowska i Sławek Gwioździk, który tak podsumował współpracę z młodzieżą:

    – To była richtich gryfno robota. I gańby ni było. Frelki z rybnickiego mechanika wzieny ślonsko godka i tradycyje, a robieły, co mogły, co by hanysy i gorole poznoli, o co w tym chodzi. I co z tego wylazło? Ano dostoły Złote Wilki! Winszowanio do projektu BezGańby i gryfnych frelek z Rybnika.

    Projekt dotarł komunikacyjnie do 59 882 beneficjentów, zyskując 18 wzmianek w mediach, przy 1204 zł budżetu.

    Joanna Warmuz, Biuro Zarządu Banku