Archiwum numerów

    Emerytury będą.Ale coraz niższe Pracowniczy Program Emerytalny

    Z bankiem na ty Autor : Ilona Kowalik 2 minuty czytania

    Dobrze być w formie, ale forma sama się nie zrobi. Aby ją zbudować, potrzebny jest czas, systematyczne ćwiczenia i… cel. Podobnie jest z kondycją naszych finansów. Zwłaszcza na emeryturze.

    Niezależnie od tego, czy nasze cele finansowe są krótko-, czy długoterminowe, powinniśmy jak najwcześniej zacząć dbać o kondycję swojego portfela. To ważne, zwłaszcza jeśli planujemy emeryturę. O tym, jak wysokie będą nasze świadczenia z ZUS, zadecyduje… demografia.  

    Hiobowe wieści dla przyszłych emerytów

    Aby cieszyć się pełnią życia po zakończeniu aktywności zawodowej, powinniśmy zadbać nie tylko o nasze zdrowie, lecz także o kondycję swoich finansów. Oszczędzanie z myślą o emeryturze nie jest już luksusem, tylko koniecznością.

    Przyszłym emerytom nie sprzyja polska demografia. Dlatego wszystkie osoby pracujące powinny jak najwcześniej pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu finansowym na jesień życia. Dlaczego?

    Jest nas coraz mniej…

    W 2022 r. współczynnik dzietności w Polsce, czyli to, ile dzieci przypada na jedną kobietę w wieku rozrodczym (15–49 lat), wyniósł 1,26 i jest jednym z najniższych na świecie. W skrócie oznacza to, że na 100 kobiet w wieku rozrodczym rodzi się tylko 126 dzieci.

    Aby zapewnić stabilny rozwój demograficzny kraju, na każde 100 kobiet w wieku rozrodczym powinno przypadać średnio 210–215 dzieci. Obecnie w naszym kraju rodzi się więc prawie dwa razy mniej dzieci, niż powinno. Dla porównania, w 1990 r. ten wskaźnik wynosił blisko 2 (1,99).

    Źródło: GUS, Polska w liczbach w 2023 r.

    …i jesteśmy coraz starsi

    Według prognoz GUS, do 2050 r. populacja Polski będzie się stawała coraz starsza. Spodziewany jest także stały wzrost liczby osób w wieku senioralnym.

    Źródło: Rządowa Rada Ludnościowa „Niesamodzielna starość”. Materiały z III Kongresu Demograficznego. Część 2. Warszawa 2022 r.

    A jakby było tego mało…

    Obecnie w Polsce już nie cztery, ale około trzech osób pracuje na jednego emeryta. I z roku na rok liczba ta będzie się zmniejszać. Do 2050 r. już niespełna dwie osoby będą pracowały na jedną emeryturę.

    Co to dla nas oznacza?

    Grozi nam tak zwane ubóstwo emerytalne, czyli znaczne obniżenie wysokości świadczeń emerytalnych. Coraz mniej osób będzie opłacało nasze składki emerytalne, a coraz dłużej i coraz więcej osób będzie korzystać ze świadczeń z ZUS.

    W 2060 r. przeciętny emeryt będzie musiał przeżyć za około ¼ pensji!

    Dość powiedzieć, że stopa zastąpienia w 2060 r. może wynieść niespełna 25 proc.! (według raportu Komisji Europejskiej z 2021 r. „The 2021 Ageing Report”) Czyli przeciętny emeryt będzie musiał przeżyć za około ¼ pensji. W najgorszej sytuacji będą jednak kobiety.

    Twój pracodawca ma na to receptę

    Te statystyki nie napawają optymizmem. Ale odłóżmy na bok czarne wizje. Życie na emeryturze za ¼ pensji nie musi być Twoim scenariuszem. Twój pracodawca prowadzi Pracowniczy Program Emerytalny (PPE), gdzie z własnych środków opłaca pracownikom składki podstawowe. Jeśli uczestniczysz w PPE, co miesiąc na Twój prywatny rachunek w PPE trafiają ekstra-pieniądze od pracodawcy, które budują Twój własny i niezależny od ZUS kapitał emerytalny.

    Portfel cały wypchany…

    Na emeryturze dobrze będzie mieć portfel wypchany… pieniędzmi. Dlatego jeśli Twoja sytuacja finansowa na to pozwala, możesz rozpocząć finansowanie składki dodatkowej w PPE.

    Składka od pracodawcy, czyli podstawowa, i Twoja – dodatkowa

    Te dwie składki mają ogromną moc. Razem tworzą idealny duet. Razem przecież można więcej.

    Składka dodatkowa w PPE:

    • Jest dobrowolna i płacisz ją ze swojego wynagrodzenia.
      W praktyce to pracodawca potrąca ją z Twojej pensji netto i odprowadza za Ciebie na Twój prywatny rachunek PPE.

      Jeśli zadeklarujesz składkę w kwocie 100 zł, to dokładnie tyle pracodawca potrąci z Twojego wynagrodzenia netto i przekaże na Twoje PPE. Pamiętaj, że regularne wpłaty w długiej perspektywie pozwolą zbudować spory kapitał emerytalny.
    • Dopasowuje się do Ciebie.
      W każdej chwili możesz zmienić wysokość zadeklarowanej składki lub rezygnować z jej odprowadzania.

      Nie możesz jednak w dowolnej chwili jej wypłacić. Ale w PPE o to właśnie chodzi, prawda? Żeby nie wydawać zgromadzonych tam pieniędzy na codzienną konsumpcję.
    • Jest limitowana.
      W ciągu roku kalendarzowego możesz wpłacić nie więcej niż 4,5-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok. W tym roku możesz zasilić swoje PPE składkami dodatkowymi w kwocie maksymalnie 35 208 zł.

    Dlaczego warto wpłacać składkę dodatkową w PPE

    Życie zaczyna się po sześćdziesiątce. Na emeryturze spędzimy prawdopodobnie kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Emerytura powinna być dla nas zasłużonym odpoczynkiem, a nie ponurą rzeczywistością, w której będziemy żyć od pierwszego do pierwszego. Dzięki PPE i dodatkowej składce Twój portfel będzie w jeszcze lepszej formie.

    Ilona Kowalik Goldman Sachs Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. 


    Nota prawna:

    Inwestycje w Fundusze Inwestycyjne zarządzane przez Goldman Sachs Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (dalej Goldman Sachs TFI) są obarczone ryzykiem inwestycyjnym.

    Ten materiał nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa i nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

    Informacje o Funduszach Inwestycyjnych zarządzanych przez Goldman Sachs TFI oraz o ich ryzyku inwestycyjnym sporządzone w języku polskim zawarte są w Prospektach Informacyjnych dostępnych w siedzibie Goldman Sachs TFI i na stronie www.gstfi.pl oraz w Kluczowych Informacjach i Informacjach dla klienta alternatywnego funduszu inwestycyjnego dostępnych w siedzibie Goldman Sachs TFI, u Dystrybutorów i na stronie www.gstfi.pl. Informacje odnośnie do praw inwestorów sporządzone w języku polskim znajdują się w Prospektach Informacyjnych dostępnych w siedzibie Goldman Sachs TFI u Dystrybutorów i na stronie www.gstfi.pl.

    Ten materiał został przygotowany przez Goldman Sachs Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (dalej Goldman Sachs TFI) i jest upowszechniany w celu reklamy lub promocji świadczonych przez nie usług. Goldman Sachs TFI posiada zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności.