A tociekawe…Inspiracje – nauka, biznes, technologia
Nareszcie urlop! Słońce, plaża, leżak, spacer, no może krótka wycieczka i właściwie chętnie wróciłoby się do pracy, bo trochę… nudno. Jak się okazuje, odpoczywać też trzeba umieć i warto się tego nauczyć od psychologów. Warto też czytać albo oglądać niezwykłe zdjęcia astrofotografów, które publikuje NASA, albo… co nieco wzmocnić swoje kompetencje cyfrowe. Jedni wolą skok na bungee, inni wakacje w rytmie slow. Ważne, aby wykorzystać urlop na to, co przynosi nam relaks i sprawia przyjemność.
Nie spędzajmy urlopu tak, jak spędza się owce z hal
Dr Paweł Fortuna z Instytutu Psychologii KUL zapytany, jak odpoczywać, aby odpocząć, podkreśla, że „w urlopie nie powinno chodzić wyłącznie o przeniesienie się w inne miejsce i o zmianę adresu”. „Widziałem w kurortach ludzi, którzy po dwóch dniach na plaży naprawdę nie wiedzą, co ze sobą zrobić, nie mają pomysłu na spędzanie czasu. To ważny sygnał o nas samych. Nie odhaczajmy wakacji, tylko podejdźmy do nich jak do ciekawego epizodu w naszym życiu, a nie jak do przerwy w pracy”. Jak to zrobić? Doktor Fortuna ma kilka cennych rad.
Źródło: Gabriela Bogaczyk/ Jak długo powinien trwać idealny urlop? | Polska Agencja Prasowa SA (pap.pl)
A może by tak trochę… poczytać?
Na urlopie dobrze znaleźć trochę czasu na lekturę, to oczywiste. Ale oprócz zaczytywania się emocjonującymi romansami, relaksującymi kryminałami oraz poradnikami na temat tego, jak żyć, warto zerknąć na strony Rady Języka Polskiego i poznać zmiany w zasadach polskiej pisowni. „Zmiany ogłoszone w komunikacie prasowym z dnia 10 maja 2024 r. dotyczą niektórych reguł używania wielkich i małych liter, a także pisowni łącznej lub rozdzielnej oraz użycia łącznika. Ich celem jest ujednolicenie zasad i ułatwienie piszącym ich nauczenia się oraz stosowania w praktyce”. Po powrocie do pracy ta wiedza będzie jak znalazł.
Schodami do nieba
Polski astrofotograf Marcin Rosadziński jest autorem niezwykłego zdjęcia, które zrobił na Maderze przy wejściu na punkt widokowy. „Jego” schody prowadzą wprost do Drogi Mlecznej. Fotografia została opublikowana przez prestiżowy serwis amerykańskiej agencji kosmicznej NASA jako zdjęcie dnia (Astronomy Picture of the Day). To już drugie zdjęcie autorstwa polskiego fotografa nagrodzone przez NASA.
Polacy, mamy problem!
Wprawdzie pod względem usług skupionych w internetowych chmurach Polska prześcignęła m.in. Niemcy, Belgię, Czechy, Węgry, Portugalię, Hiszpanię czy Francję, to „umiejętności cyfrowe Polaków pozostają poza europejską średnią”. Trudno w to uwierzyć, ale raport Eurostatu nie pozostawia złudzeń. „W Polsce zaledwie 44,3 proc. ankietowanych może się pochwalić podstawowymi lub średnimi umiejętnościami w zakresie korzystania z internetu. Na niższym poziomie są jedynie Bułgarzy (35,5 proc.) i Rumuni (27,7 proc.)”, dlatego Parlament Europejski chce wzmocnić kompetencje cyfrowe mieszkańców Unii.
Redakcja