Archiwum numerów

    Dawka inspiracji, aby rozpocząć przygodę z wolontariatem Szkolenia dla wolontariuszy

    Między nami Autor : Justyna Pocztowska 2 minuty czytania

    Fundacja ING Dzieciom od lat realizuje szkolenia dla wolontariuszy. Pretekstem do ich organizowania są między innymi konkursy grantowe adresowane do pracowników ING. Tym samym fundacja stara się wyposażyć wolontariuszy w wiedzę, która pomoże im napisać dobre wnioski na inicjatywy społeczne i zainspirować do działania.

    Pretekstem do zorganizowania szkoleń w tym roku (od lipca do września) była 17. edycja konkursu „Dobry Pomysł”.  Tym razem zaprosiliśmy pracowników ING na cykl pięciu szkoleń. Wzięło w nich udział prawie 100 osób – przyszłych i obecnych wolontariuszy ING. 

    Dzieliliśmy się wiedzą i doświadczeniem

    Podczas szkolenia na temat tego, jak skutecznie napisać projekt społeczny, swoją wiedzą i doświadczeniem podzieliła się Agnieszka Gabriel z Fundacji Margines.

    Dwa kolejne szkolenia poświęcone były edukacji finansowej dla dzieci i młodzieży. Ekspertami z tego zakresu byli: Irena Ranosz-Talarek i Damian Kupczyk z Czepczyński Family Foundation oraz Joanna Zimoląg-Myczkowska i Krzysztof Ostafiński z Warszawskiego Instytutu Bankowości. O szczegółach konkursu opowiedziała Justyna Pocztowska z Fundacji ING Dzieciom, natomiast tajniki analizy due-diligence przybliżyła Joanna Warmuz z Biura Zarządu Banku.

    Nie ma jednego sposobu na poprowadzenie świetnego projektu

    – Spotkanie z liderkami i liderami wolontariatu ING po raz kolejny pokazało mi, że nie ma jednego sposobu na poprowadzenie świetnego projektu dla dzieci i młodzieży. Zacznijmy od szukania partnerów do projektu – sprawdza się sięgnięcie do kontaktów sprzed lat; można popytać wśród znajomych czy zwrócić się z prośbą o radę do lokalnej instytucji. Podobnie z pomysłem na projekt – są osoby, które od początku wiedzą, na czym chciałyby się skupić, a szczegóły dopracowują razem z organizacjami partnerskimi, przyszłymi wolontariuszami i wolontariuszkami, a nawet z dziećmi i młodzieżą. Inni zaczynają od pytania: „Co jest wam potrzebne?”, żeby wspólnie z beneficjentami znaleźć odpowiedź, jakie działanie najlepiej zaspokoi ich potrzeby – mówi Agata Urbanik z Pogotowia Facylitacyjnego.

    Działania są pretekstem do spotkania ludzi i zbudowania prawdziwych relacji.

    – Niektórzy lepiej się czują w działaniach bezpośrednich, dla innych spotkania zdalne to jest to! Jest jednak jedna rzecz, która łączy wszystkie poznane przeze mnie inicjatywy wolontariackie. Działania są pretekstem do spotkania ludzi i zbudowania prawdziwych relacji, od których mogą się zacząć ważne zmiany. Otwierają głowy i serca liderek i liderów wolontariatu na inne perspektywy, zmieniają w zaskakujący sposób ich spojrzenie na samych siebie i życie. I tym samym grono beneficjentek i beneficjentów wolontariatu znacznie się powiększa – dodaje Agata Urbanik.

    Szkolenia to nie tylko wiedza

    Szkolenia to nie tylko wiedza, materiały czy scenariusze zajęć. To przede wszystkim dawka inspiracji i motywacji do tego, by rozpocząć przygodę z wolontariatem. Dlatego też spotkanie z liderami wolontariatu ING kończyło cykl szkoleń. Swoim doświadczeniem i emocjami podzielili się: Agata Herma-Gilek, Joanna Brylska i Mateusz Kasiński. Rozmowę poprowadziła Agata Urbanik.

    Justyna Pocztowska, Fundacja ING Dzieciom