Spędź wakacjew rytmie slowBądź eko
Nie możemy się doczekać urlopu! Po miesiącach ciężkiej pracy chcemy spędzić więcej czasu z rodziną, spełniać marzenia, odpocząć fizycznie i psychicznie… Ale planując wakacje marzeń, warto pomyśleć, co zrobić, aby nasz odpoczynek był także przyjazny dla środowiska.
Jeśli planujemy urlop w kraju, warto skorzystać z propozycji Europejskiego Centrum Ekologicznego Rolnictwa i Turystyki w Polsce. Propozycje urlopu w gospodarstwach ekologicznych, oprócz dostępu do żywności ekologicznej, lokalizacji w ciekawych przyrodniczo zakątkach kraju, oferują nierzadko rodzinną i sielską atmosferę, a także możliwość udziału w codziennych czynnościach gospodarczych, na przykład przy wyrobie ekologicznych produktów spożywczych czy karmieniu zwierząt.
Osoby mniej aktywne mogą korzystać ze spacerów, zwiedzając okolicę, poznając regionalne potrawy, historię, kulturę danego regionu, a niekiedy unikatową faunę i florę. Często w ofercie znajdziemy różnego rodzaju warsztaty lub kursy, które dostarczą wiedzy i umiejętności z zakresu sztuki ludowej czy rzemiosła.
Slow to znaczy także aktywnie
Ekologiczne wakacje to nie tylko cisza i spokój kojące nasze zmysły nadwerężone codziennym pośpiechem, ale także możliwość aktywnego wypoczynku i regeneracji w ruchu. Dla tych, którzy lubią intensywnie spędzać czas, nie brakuje propozycji aktywności przyjaznych środowisku. I tak:
- Dla miłośników koni dostępnych jest mnóstwo gospodarstw zapewniających naukę jazdy, a także rajdy konne, często urozmaicone opowieściami lokalnych mieszkańców. To świetna możliwość poznania okolicy i jej historii.
- Na rowerzystów czekają trasy na terenie całego kraju, m.in. Szlak Rowerowy Green Velo, które warto przemierzyć zarówno w ramach kilkudniowych rajdów, jak i pojedynczych wycieczek po najbliższych okolicach w miejscu, w którym mieszkamy lub spędzamy urlop.
- Fanom górskich wędrówek polecamy trasy i szlaki spacerowe. Znajdziemy nawet szlaki górskie przeznaczone dla biegaczy.
- Spływy pontonowe oraz kajakowe to świetny pomysł na rodzinne wyprawy oraz aktywnie spędzony czas ze znajomymi.
- Bardziej zaawansowanym wspinaczka górska, loty paralotnią, nurkowanie zagwarantują przypływ adrenaliny bez ingerowania w przyrodę oraz bez emisji gazów cieplarnianych.
- Noclegi w namiocie lub na barce pod gołym niebem to ekscytujący sposób spędzania nocy. Tak bliskie obcowanie z przyrodą relaksuje i regeneruje przeciążony układ nerwowy.
Co warto zabrać na wakacje w stylu slow i eko:
- szklane bidony do wielorazowego użytku, w które możemy wlać świeżo wyciśnięty sok, wodę lub inny napój zamiast pojedynczych butelek lub kartonów ze słodkimi napojami;
- metalowy termos na ciepłe napoje;
- pojemniki na lunch lub inną przekąskę wykonane z ekologicznych materiałów, bez szkodliwego dla zdrowia plastiku;
- woreczki na śmieci, które posegregujemy;
- bilety wstępu i mapy w wersjach cyfrowych zamiast drukowanych.
Trendy eko w podróżowaniu:
- podróż pociągiem,
- ekologiczna technika jazdy samochodem prywatnym,
- jazda rowerem,
- lot samolotem na biopaliwo – coraz więcej przewoźników daje nam możliwość wyboru lotu podczas rezerwacji także pod kątem wykorzystywanego paliwa. To ciekawa opcja!
Katarzyna Krauz-Klunder, Centrum Eksperckie Real Estate & Facility Management