A to ciekawe…Inspiracje – nauka, biznes, technologia
Już nie ma wątpliwości – szybki rozwój technologiczny, którego dziś doświadczamy na całym świecie, oznacza, że zbliża się czwarta rewolucja przemysłowa.
Nie ma rady – w XXI wieku właściwie powinniśmy się uczyć permanentnie przez całe życie. Przed takimi oczekiwaniami stawia nas rynek pracy, a i zwykłe życie. Ułatwia nam to niespotykany w dziejach rozwój technologii i – mimo przyspieszenia rewolucji cyfrowej – coraz większa łatwość (i przyjemność) korzystania z niej. Czy to oznacza, że pożądaną kompetencją będzie encyklopedyczna wiedza i wielozadaniowość? W żadnym razie! Pojawiają się nawet opinie, „że jeśli stale oddajemy się wielozadaniowości, nasz mózg w końcu się zmienia na… gorsze. Zaczynamy tracić koncentrację i umiejętność utrzymywania uwagi przez długi czas. Dlatego jeśli mamy do zrobienia coś, co wymaga zaangażowania, warto zajmować się tylko tym w 100 procentach. Efekty będą o wiele lepsze” – pisze Grzegorz Kubera na temat multitaskingu.
Wschodzące trendy w edukacji, na które należy zwrócić uwagę w 2022 r.
„Jak wszystko inne, COVID-19 poważnie dotknął również sektor edukacyjny. Ze względu na rygorystyczne protokoły wymagane w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się wirusa zakaźnego, instytucje edukacyjne na całym świecie wprowadziły różne udoskonalenia technologiczne, takie jak zajęcia online, uczenie się z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, grywalizacja, uaktualnione kursy i wiele innych. Doprowadziło to do wymuszonej cyfryzacji systemów edukacyjnych na całym świecie. Nowe trendy cyfrowe w sektorze edukacji zmieniają sposób, w jaki wcześniej wyobrażano sobie nauczanie i uczenie się. Jeśli te trendy zostaną odpowiednio wykorzystane, mogą zmienić sposób przekazywania wiedzy, prowadząc do stworzenia bardziej integracyjnego i dostępnego dla wszystkich systemu nauczania” – pisze Maliha Safiullah, była korespondentka 60 Minutes, Channel Nine Australia, pisarka, publicystka „Dawn News”, Pakistan.
Źródło: https://cte.org.pl/aktualnosci/pkar/wschodzace-trendy-w-edukacji-na-ktore-nalezy-zwrocic-uwage-w-2022-r.html
Multitasking przeciwieństwem produktywności? Zmienia się postrzeganie
„Multitasking, czyli wielozadaniowość, to umiejętność wykonywania kilku czynności jednocześnie. Wcześniej kojarzył się z ludźmi najbardziej produktywnymi. Obecnie? Wręcz przeciwnie.
Rozmawiasz przez telefon i jednocześnie odpisujesz na e-maile? A może uczestniczysz w ważnej telekonferencji, ale w jej trakcie analizujesz budżet w Excelu? Obecnie coraz częściej mówi się, że praca tego rodzaju bardzo męczy, a efekty są co najwyżej przeciętne. Z drugiej strony, multitasking nie dotyczy tylko pracy – jeśli ktoś ogląda film na Netfliksie i w tym czasie je obiad, można powiedzieć, że także mamy tutaj do czynienia z wielozadaniowością.
Człowiek to jednak przede wszystkim nie maszyna, a to oznacza, że wykonując wiele czynności jednocześnie o wiele łatwiej popełniać nam błędy. Czas realizacji wielu zadań również będzie się wydłużał. Multitasking po prostu nie sprzyja ani kreatywności, ani koncentracji”.
Co zrobić, aby zwiększyć swoją produktywność i poprawić samopoczucie? Są na to sposoby!
Źródło: Grzegorz Kubera, https://mycompanypolska.pl/artykul/multitasking-przeciwienstwem-produktywnosci-zmienia-sie-postrzeganie/8658
Redakcja