Archiwum numerów

    Nie tylko drzewa będą nam wdzięczne Bądź eko

    Po godzinach Autor : Sebastian Grabalski 2 minuty czytania

    Czy wiecie, że od początku tego roku stosujemy papier ekologiczny wytworzony w 100 procentach z papieru poddanego recyklingowi? Wciąż jeszcze jest to rzadkość na rynku. U nas to norma!

    Papier to ważny materiał wykorzystywany w niemal każdej dziedzinie życia. Trudno wyobrazić sobie świat bez papieru, choć żyjemy w dobie komputerów i e-booków. Niestety, produkcja papieru wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Chyba największą stratą są tak ważne dla naszego ekosystemu drzewa, z których włókien pozyskiwana jest celuloza.

    Korzyści z wykorzystania makulatury

    Na szczęście papier to materiał, który można poddawać recyklingowi kilkakrotnie, a samo wykorzystanie wtórne makulatury niesie ze sobą wiele korzyści: 

    • zmniejsza zużycie energii w porównaniu z wytwarzaniem papieru z surowców drzewnych,
    • zmniejsza zanieczyszczenie wody i powietrza,
    • zmniejsza ilość odpadów poprzez wykorzystanie ich ponowne jako surowców,
    • chroni lasy.

    Jeśli w produkcji papieru, zamiast celulozy z drzew, wykorzystana zostanie 1 tona makulatury, będzie to oszczędność ok. 25 000 litrów wody, ok. 1500 litrów ropy i ok. 4000 kWh prądu. 

    Z tony makulatury można wytworzyć około 900 kg papieru ekologicznego w zależności od tego, w jakiej części wykonany zostanie z surowców poddanych recyklingowi. Pamiętajmy, aby papier był ekologiczny, w jego składzie powinny dominować włókna powtórnie przetworzone. W skład włókien poddanych recyklingowi poza makulaturą mogą wchodzić takie surowce, jak: skóry naturalne, tkaniny bawełniane, łupiny orzechów, skórki cytrusów, eukaliptus oraz słoma. 

    Papier z dodatkiem płatków róży

    Papier tworzą celulozowe włókna roślinne, ale do jego produkcji wykorzystuje się także włókna odzyskane z odchodów zwierzęcych, np. słonia, co praktykowane jest na Sri Lance, ale także w Polsce. W Muzeum Papiernictwa, w Dusznikach Zdroju wykorzystuje się materiał z wrocławskiego zoo. Dla chętnych, aby sprawdzić, jak można wytworzyć papier z wtórnie pozyskanych surowców z dodatkiem np. płatków róży, polecamy odwiedziny w muzeum, gdzie oprócz poznania historii papiernictwa, samodzielnie można przygotować papier czerpany metodą znaną od średniowiecza. 

    Ekologiczny papier w biurach ING 

    Od 2022 roku w naszym banku stosujemy papier ekologiczny wytworzony w 100 procentach z papieru poddanego recyklingowi. Jest to ciągle jeszcze rzadkość na rynku. Papier ten ma standardową gramaturę 80 g oraz beżowe zabarwienie. Doskonale nadaje się  do wykorzystania w biurze do druku zarówno atramentowego, jak i laserowego. 

    Zaniechanie w produkcji papieru agresywnych procesów wybielających sprawia, że papier ekologiczny nie jest śnieżnobiały. Nie ma to wpływu na jakość wydruku.

    Ekologiczny papier oraz koperty wykorzystujemy w biurach, placówkach korporacyjnych i miejscach spotkań. Zaniechanie w produkcji papieru agresywnych procesów wybielających sprawia, że papier ekologiczny nie jest śnieżnobiały. Często ma barwę szarą lub kremową, choć bywają również inne zabarwienia, nadawane przez bezpieczne dla środowiska barwniki. Papier ekologiczny cechuje także mniejsza przezroczystość niż standardowego, co wpływa na nieprzebijanie druku na drugą stronę. Ciemniejsza barwa papieru ekologicznego nie ma wpływu na jakość wydruku. Bez obaw możecie go używać we wszystkich urządzeniach drukujących w banku.  

    Eko printing jest jak Eco driving… 

    Dokładnie tak! Każdy może się go nauczyć i każdy może czerpać z niego korzyści. Papier, którego używamy na co dzień, gdy nie nadaje się już do ponownego recyklingu, nadal może być dobrze spożytkowany. Zamiast tworzyć odpady, odpowiednio posegregowany może być wykorzystany także jako źródło energii. 

    Warto pamiętać o dobrych nawykach

    Troska o środowisko nie kończy się na samej wymianie papieru na ekologiczny. Warto pamiętać o innych dobrych nawykach, które wpływają na jego mniejsze zużycie. Stosowanie elektronicznego obiegu dokumentów jest jednym z nich. A kiedy już musimy drukować, to róbmy to rozsądnie i pamiętajmy o włączeniu opcji obustronnego druku, sprawdzeniu układu dokumentu, aby nie drukować ponownie, gdy się okaże nieprawidłowy. I oczywiście segregujmy odpady – w tym papier. Nie tylko drzewa będą nam wdzięczne.  

    Sebastian Grabalski, Centrum Eksperckie Real Estate & Facility Management