Archiwum numerów

    Bez profesjonalnegotrenera ani rusz!Trenujemy przed Biegnij Warszawo

    Po godzinach Autor : Małgorzata Rubińska 2 minuty czytania

    W tym roku po dwuletniej przerwie z powodu pandemii ponownie spotkamy się na wspólnych treningach przed Biegnij Warszawo. Z profesjonalnym trenerem szybciej i bezpiecznie wracamy do formy, a trenując w grupie wspólnie się motywujemy! Jeszcze kilka tygodni i spotkamy się na mecie.

    Nasza ekipa biegowa w Gliwicach liczy kilkanaście osób. Jedni biegają jak profesjonaliści, inni dopiero zaczynają swoją przygodę z bieganiem. Naszą trenerką jest Agnieszka Gortel-Maciuk – wielokrotna mistrzyni Polski w biegach na dystansie półmaratonu i maratonu. Bez względu na doświadczenie łączy nas wszystkich pasja do biegania.  

    Nasza trenerka

    Agnieszka bardzo poważnie podchodzi do naszych treningów. Jej pasja i zaangażowanie motywują wszystkich. Treningi są wymagające, ale dopasowane do możliwości każdego z nas. Treningi odbywają się dwa razy w tygodniu. Stały kontakt utrzymujemy na specjalnej grupie na Messengerze. Co tydzień dostajemy plan treningów na najbliższy tydzień. Mamy tam rozpisane treningi grupowe oraz wskazówki, jak trenować indywidualnie w pozostałe dni tygodnia. 

    Jak to jest trenować amatorów?

    Zapytałam o to Agnieszkę. Powiedziała, że właściwie sam trening nie różni się bardzo od treningów wyczynowców. Chodzi raczej o sposób trenowania. Żeby wytrenować biegaczy długodystansowych, należy – oprócz samego biegania – zwrócić uwagę na treningi poprawiające wydolność oddechową i szybkość, czyli podbiegi i interwały o różnej częstotliwości oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie i stawy, o czym amatorzy często zapominają. 

    Człowiek pokonuje własne ograniczenia, choć pierwsza myśl jest taka: „Nie dam rady”.  

    Aby wiele lat biegać bez kontuzji

    Ważna jest rozgrzewka przed treningiem i regeneracja po nim. Bardzo ważne jest również odpowiednie odżywianie. Zaleca się po bieganiu zjedzenie dawki węglowodanów, np. bardzo dobry będzie banan, ponieważ zawiera łatwo przyswajalne składniki regenerujące organizm. Nie należy również zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, co jest nawet ważniejsze od jedzenia. 
    W każdym razie jeśli chodzi o rozróżnienie między amatorami a profesjonalistami, to jest tu niewielka różnica. Należy również zadbać o regenerację organizmu między treningami. Tu profesjonaliści mają do dyspozycji sztab ludzi – trenerów, fizjoterapeutów, masażystów itp. Amatorzy muszą zadbać o to sami, ale warto o tym pomyśleć, żeby przez wiele lat móc biegać bez kontuzji. 

    Nasza motywacja 

    – Uczestniczę w treningach po raz trzeci. Jest to dla mnie wyzwanie i oderwanie od rutyny. Biegam regularnie od 6 lat. Jest to dla mnie forma relaksu i źródło endorfin. Jest to ważne, bo tak jak wszyscy moi koledzy i koleżanki z pracy większość dnia spędzam siedząc przy biurku. Zwykle biegam rano, bo wtedy mam energię na cały dzień. Treningi z Agnieszką trochę tę rutynę zaburzyły. Po pracy zwykle jestem zmęczona i nie zawsze chce mi się jeszcze biegać. Ale jak się zmobilizowałam, to odkryłam, że dobrze czasem coś zmienić – mówi Kasia Kwiatkowska, która przygodę z bieganiem zaczęła właśnie od Biegnij Warszawo. Potem były inne „dyszki”, półmaratony,  maratony, biegi górskie. – Biegam sama, z przyjaciółmi, z psem, na wakacjach. Wszędzie tam gdzie można! Agnieszka Stolarz powiedziała mi, że lubi różne sporty i nie jest wierna jednej dyscyplinie. Dzieli czas na rower, trekking górski, pływanie, bieganie. Do treningów ja ją przekonałam. 

    Czasami wystarczy jeden impuls, aby zacząć zmieniać nawyki. 

    Zapiszcie się na treningi!

    Zachęcam wszystkich, którzy jeszcze nie zapisali się na treningi, aby nie zwlekali. Jestem pewna, że dzięki temu przebiegniemy tę dyszkę w Warszawie, ustanawiając własny rekord życiowy, czego sobie i wszystkim biegaczom życzę. 

    Małgorzata Rubińska, Super Circle Śląsk Południe