Archiwum numerów

    Jak urządzićsmart home office

    Wydarzenia Autor : Ariel Zgórski 5 minut czytania

    Od ponad roku większość pracowników dotyka ten sam problem – praca w domu. Ten system pracy nie jest – i pewnie długo nie będzie – czymś wyjątkowym, sporadycznym. Jak zatem urządzić swoje domowe biuro? Czy można je jakoś usprawnić? Temu zagadnieniu poświęcony był kolejny event Smart Home. Prezentowałem na nim, jak zbudować i zautomatyzować swoje domowe biuro, jak poprawić jakość pracy w domu.

    Najważniejszym elementem smart biura są ergonomiczne meble. Wygodne krzesło, które utrzymuje odpowiednią postawę podczas pracy, i biurko, na którym jest miejsce na laptopa. Są to dwa najważniejsze meble w domowym biurze. Sofa sprawdzi się na tydzień lub dwa, ale nie na dłużej. A jeśli nie macie idealnego miejsca, to nie martwcie się – nikt nie ma. Stół w kuchni może być również świetnym biurkiem. W moim przypadku wśród ofiar nowego biura znalazły się szklany stolik, wygodny fotel i regał na książki.

    Nie trzeba być inżynierem! 

    Nasze smart biuro nie może być miejscem, gdzie gromadzimy gadżety. To ma być przestrzeń, która będzie nas wspierać podczas pracy. Przykładem jest inteligentna lampka, która doświetla twarz w trakcie wideokonferencji i za pomocą specjalnej diody informuje, czy poziom naświetlenia w pomieszczeniu jest odpowiedni do pracy. Z kolei czujnik temperatury, wilgotności i jakości powietrza z wyświetlaczem pełni dwie funkcje. Po pierwsze informuje o tym, jakie panują warunki w domowym biurze. Być może to, że ciężko Ci się pracuje, nie jest związane z samą pracą, tylko z tym, że jest zbyt gorąco i zbyt sucho w pomieszczeniu. W domu możemy idealnie dopasować warunki do naszego samopoczucia. Tutaj mogą pomóc takie sprzęty, jak oczyszczacz i nawilżacz powietrza oraz wiatrak, które odpowiednio oczyszczą, nawilżą i schłodzą powietrze w pokoju.

    Metoda czystego biurka 

    Warto się też zastanowić nad zaprojektowaniem swojego biurka. Odpowiednia podstawka do telefonu pozwoli zarówno go ładować, jak i wykorzystywać do wideokonferencji. Monitor z kablem USB-C pozwoli nie tylko na przesyłanie obrazu, lecz także na ładowanie laptopa. Metoda czystego biurka może nie dotyczyć wyłącznie kwestii bezpieczeństwa. Przemyślane okablowanie wokół biurka może sprawić, że w końcu telefon, zegarek i słuchawki będą zawsze naładowane.

    Najważniejszym elementem smart biura są ergonomiczne meble.

    Bez ruszania się z fotela 

    Wielu osobom automatyzacja kojarzy się z lenistwem i często słyszę, że przecież sami możemy wykonać pewne czynności. To prawda, ale po co, jeśli możemy robić w tym czasie coś innego? A co ważniejsze, czy naprawdę codziennie będzie nam się chciało chodzić po domu i uruchamiać wentylator, kiedy temperatura powietrza w pomieszczeniu podniesie się o jedną dziesiątą stopnia Celsjusza?

    Fot. Ariel Zgórski

    Coraz bardziej smart 

    Gdy już „wsiąkniemy” w świat smart home, nasze domowe biuro może być jeszcze bardziej zaawansowane. Rolety mogą obniżać się do odpowiedniego poziomu, aby słońce nie świeciło w monitor (na podstawie jego położenia). Prognoza pogody na najbliższe dni może nam pomóc podjąć decyzję, czy po pracy będziemy biegać, a robot wysprząta miejsce pod biurkiem, gdy pójdziemy po kawę. Najważniejsze jest jednak to, żeby dopasować automatyzacje, sceny i sprzęty smart home do naszych potrzeb. Mają nam pomóc, a nie być zbędnymi gadżetami. 

    Co mogą automatyzacje 

    1. Mogą wyzwalać sceny na bazie pewnych czynników.
      Na przykład, gdy temperatura się podniesie i przekroczy próg komfortu, wtedy automatyzacja może uruchomić np. scenę „obniż temperaturę” lub „uruchom wentylator” albo „otwórz okno”.
    2. Smart home office to rozwiązanie, które pozwoli nam nie odrywać się od pracy.
      Jeśli będziemy mieli ważne spotkanie i będziemy chcieli, aby domownicy wiedzieli, że nie należy nam przeszkadzać, prosta automatyzacja umożliwi włączenie czerwonego światła. Z kolei inteligentny dzwonek w połączeniu z zamkiem i kamerą pozwoli odebrać paczkę od kuriera bez ruszania się z fotela.
    3. Wszystko dzieje się poza nami, dom sam za nas myśli.
      Na przykład, gdy wyjdziemy z domu, nasz dom – na bazie geolokalizacji – zamknie drzwi, zasunie rolety i zgasi światła. Albo przewietrzy mieszkanie, jeśli na zewnątrz nie będzie dużego stężenia smogu.

    Ariel Zgórski, Pion CIO