Archiwum numerów

    Popatrz na światprzez ekookulary#BohaterowieDlaKlimatu

    Między nami Autor : Marek Rogacewicz 5 minut czytania

    Pracowników z naszego obszaru zapraszamy do aktywności pod hasłem „Superczujni dla eko”. W ramach tej aktywności wspólnie z Renatą Kowalską (Super Circle Gdańsk) komunikujemy ważne sprawy dla naszego otoczenia z perspektywy ochrony środowiska i jego zasobów. Ostatnio wyzwaniem (dla prowadzących) i zaskoczeniem (dla uczestników) okazało się webinarium na temat… zapory na Wiśle.

    W ramach aktywności „Superczujni dla eko” zachęcamy do życia w duchu eko, organizujemy ekoakcje i konkursy z nagrodami. Jedną z akcji zorganizowaliśmy z okazji Światowego Dnia Ziemi, który w tym roku obchodzony był pod hasłem „Przywróć naszą Ziemię”. Zaprosiliśmy pracowników na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, aby z jej kamer na żywo popatrzeć na naszą planetę. Wystarczyło tylko zeskanować QR kod lub kliknąć w link.

    Każda pora roku jest dobra dla ekoaktywnych

    Z okazji pierwszego dnia wiosny oprócz ciekawostek i konkursów wiosennych zaproponowaliśmy zupełnie nieznaną nikomu piosenkę o wiośnie i naszej planecie. Lato i okres wakacyjny to był czas na lżejsze tematy, odrobinę humoru oraz zestaw ekoporad, z których warto korzystać podczas wakacyjnych wypraw. Dla ekoaktywnych zaproponowaliśmy linki do ekoaplikacji, z których można się dowiedzieć, jak jeszcze lepiej dbać o naszą planetę.

    Nie tylko recykling, oszczędność wody i energii…

    Naszym największym wyzwaniem było webinarium o tematyce ekologicznej. Postanowiliśmy odejść od zagadnień takich jak recykling czy oszczędność energii i wody i opowiedzieć o zagrożeniach ekologicznych dolnej Wisły, a dokładnie  – o zagrożeniu, jakie w przypadku awarii stwarza zapora wodna „Włocławek”. Poruszyliśmy również problem ekologicznych źródeł pozyskiwania energii. Hydroenergetyka to czysta ekologicznie energia, która nie budzi poczucia zagrożenia jak atom. Całe webinarium przygotowaliśmy i prowadziliśmy sami, bez udziału zewnętrznych konsultantów.

    Zapora „Włocławek” powstała jako pierwszy z kilku kolejnych elementów planowanej kaskady dolnej Wisły. Obecnie pracuje jako pojedyncza budowla, i to stwarza ryzyko awarii.

    Porozmawiajmy o zaporze

    Opowiadając o zaporze na Wiśle – oprócz pokazania ładnych zdjęć i filmów – musieliśmy przeprowadzić krótką lekcję na temat mechaniki budowli wodnych i chemii substancji toksycznych. Na koniec przeprowadziliśmy małą symulację sporu, jaki toczą strony mające różne koncepcje rozwiązania problemu. Renata prezentowała stanowisko ekologów, ja wystąpiłem jako przedstawiciel środowisk inżynierskich. Reakcje na nasze webinarium były różne. Wszyscy chwalili nas za przygotowanie merytoryczne i formę przeprowadzenia webinarium, jednak sama tematyka dla niektórych była dużym zaskoczeniem. Zagadnienie to było dość odległe od codziennej pracy w banku czy spraw prywatnych. Inni natomiast docenili to, że mogli zapoznać się z zagadnieniami, o których na ogół nic nie słyszeli, a które są tak bliskie i ważne dla nas i naszego otoczenia.

    Był to niewątpliwie mały krok na drodze promocji działań ekologicznych wokół nas. Przed nami jeszcze wiele takich kroczków…

    Marek Rogacewicz, BHP i Ochrona Środowiska