Archiwum numerów

    A tociekawe…Inspiracje – nauka, biznes, technologia

    Po godzinach Autor : Redakcja 1 minuta czytania

    Jak donoszą naukowcy z NASA, Srebrny Glob się kurczy i ma to oczywiście poważne konsekwencje dla planów eksploracji przez Ziemian naszego najbliższego sąsiada w kosmosie. Ale ponieważ proces ten trwa już od 800 mln lat, to może zdążymy… Nie możemy za to czekać z reakcją na doniesienia o zgubnych skutkach dla zdrowia nastolatków wpatrujących się godzinami w ekrany smartfonów i plagą osteoporozy, którą Światowa Organizacja Zdrowia uznała za chorobę XXI wieku. Wydaje się, że na tę ostatnią przypadłość remedium znalazł dr inż. Bartosz Błoński, który zaprojektował czekoladę wzbogaconą o witaminy i wapń, czyli… znakomite lekarstwo dla łasuchów.

    Księżyc się kurczy!

    Księżyc jest naszym najbliższym sąsiadem w kosmosie. Od wieków fascynuje ludzi swoim blaskiem i zmianami faz. Ale czy wiesz, że Księżyc nie jest tak stały i nieruchomy, jak się wydaje? Okazuje się, że Księżyc się kurczy, co ma poważne konsekwencje dla jego powierzchni i planów NASA dotyczących lądowania ludzi na biegunie południowym naszego satelity.

    Kurczenie się i odkształcanie Księżyca powoduje, że jego skorupa pęka i się przesuwa. Na powierzchni Srebrnego Globu można zaobserwować tysiące małych uskoków, które są śladami tych ruchów. Uskoki te mają kształt schodków lub klifów i nazywane są uskokami łukowymi. Są one dowodem na to, że Księżyc się kurczy od około 800 mln lat i nadal to robi.

    Trzęsienia Księżyca i ruchy uskoków mogą także powodować osuwiska i lawiny na jego powierzchni. Te zjawiska są niebezpieczne dla statków kosmicznych i ludzi, którzy chcą lądować lub przebywać na naszym satelicie. Mogą one uszkodzić lub zasypać lądowniki, pojazdy, instrumenty naukowe lub bazy księżycowe. Mogą także utrudnić komunikację i nawigację na Księżycu.

    NASA musi uwzględnić te czynniki, planując swoje misje w ramach programu Artemis, który ma na celu wysłanie ludzi na biegun południowy Księżyca.

    Źródło: Bogdan Stech, https://spidersweb.pl/2024/01/ksiezyc-sie-kurczy.html

    Mroczna strona codziennego używania smartfona przez nastolatków

    W najnowszym badaniu przeprowadzonym na ponad 50 tys. koreańskich nastolatków stwierdzono, że ci, którzy używają smartfona przez ponad 4 godziny dziennie, wykazują większą tendencję do uszczerbku na zdrowiu psychicznym. Dodatkowo istnieje zwiększone ryzyko używania przez nich substancji psychoaktywnych. Jin-Hwa Moon i Jong Ho Cha wraz ze współpracownikami z Centrum Medycznego Uniwersytetu Hanyang w Korei przedstawili te szokujące wyniki w czasopiśmie „PLOS ONE” (dostępne od 6 grudnia 2023 roku).

    Poprzednie badania wykazały, że na przestrzeni ostatnich lat zwiększył się czas korzystania ze smartfonów przez młodzież. To przekłada się na wyższe ryzyko uszczerbku na zdrowiu, takie jak zaburzenia psychiczne, problemy ze snem, problemy z oczami czy schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego.

    Źródło: Piotr Cichosz, https://highlab.pl/mroczna-strona-codziennego-uzywania-smartfona-przez-nastolatkow/

    Czekolada dla osób narażonych na zmiany osteoporotyczne

    W ramach doktoratu wdrożeniowego na Wydziale Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Sosnowcu dr inż. Bartosz Błoński zaprojektował czekolady, które są wzbogacone o witaminy D3 oraz K2, a także wapń, z myślą o uzupełnieniu diety osób narażonych na zmiany osteoporotyczne.

    „Jedząc moją czekoladę, nie odróżnimy jej od tej zwykłej. Na pomysł wpadłem, gdy patrzyłem, jakie ilości różnych leków i suplementów zażywają codziennie moi dziadkowie” – opowiedział wynalazca. „Ja połączyłem przyjemne z pożytecznym. Produkt ten stanowi odpowiedź na promowanie metod prewencji osteoporozy oraz żywności funkcjonalnej” - dodał.

    Czekolada musi spełniać określone przez naukowca warunki: być pochodzenia naturalnego, zostać wzbogacona o prozdrowotne składniki i przypominać żywność tradycyjną.

    Źródło: Julia Szymańska, https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C99135%2Cslaskie-zaprojektowal-czekolade-uzupelniajaca-diete-u-osob-narazonych-na

    Redakcja