Archiwum numerów

    Klucz do rozwoju zawodowegoMentoring, coaching, a może doradztwo kariery?

    Między nami Autor : Honorata Bołoz 4 minuty czytania

    Chcesz coś zmienić w swoim życiu zawodowym, ale nie wiesz, od czego zacząć, albo nie masz doświadczenia, aby realizować nowe wyzwania, wejść w nową rolę? A może wiesz, ale coś Cię wewnętrznie wstrzymuje przed działaniem? Jeśli na jedno z tych pytań Twoja odpowiedź jest twierdząca, możesz pomyśleć o mentoringu, coachingu lub doradztwie kariery.

    W dzisiejszych czasach bardzo istotne jest dbanie o swoją przyszłość zawodową oraz korzystanie z działań wspierających, które zmniejszają ograniczenia i umożliwiają zderzenie swoich myśli z innymi perspektywami. Taką możliwość stwarza mentoring i coaching czy doradztwo kariery

    Dlaczego warto inwestować w swój rozwój?

    1. Rozwijanie umiejętności, poszukiwanie nowych możliwości zawodowych i budowanie sieci kontaktów.
      Zwiększa to szanse na realizowanie się w obszarach swoich zainteresowań, budowanie specjalizacji w różnych dziedzinach oraz awans.
    2. Posiadanie różnorodnych umiejętności i elastyczność zawodowa są kluczowe w zmieniającym się środowisku pracy.
      Dbanie o rozwój zawodowy i uczenie się nowych rzeczy sprawia, że jesteśmy lepiej przygotowani do zmian w zakresie naszej roli, zadań, co z kolei może zapewnić większe bezpieczeństwo w przypadku konieczności zmiany planów kariery.
    3. Ciągły rozwój zawodowy wpływa na wzmacnianie pewności siebie.
      Świadomość swoich umiejętności, własnych możliwości pomaga w radzeniu sobie z trudnościami i wyzwaniami.
    4. Planowanie kariery pozwala lepiej zarządzać ryzykiem związanym z życiem zawodowym.
      Regularna praca nad swoimi celami zawodowymi prowadzi do podejmowania trafnych decyzji dotyczących kariery i lepiej przygotowuje do ewentualnych zmian na rynku.

    Osoby, które aktywnie inwestują w swój rozwój zawodowy, zazwyczaj mają większe szanse na osiągnięcie sukcesu, utrzymanie stabilności w pracy i bezpieczeństwo finansowe.

    Czy mentoring i coaching mają wpływ na rozwój zawodowy i osobisty?

    Dzisiaj nie wystarczy tylko się uczyć poprzez „kolekcjonowanie” wiedzy, np. podczas szkoleń, webinariów. Dzisiaj potrzebujemy szerszego spojrzenia na rozwój i zadawanie sobie pytania: po co się uczę i do czego ma mnie to doprowadzić? Przełomem w rozwoju jest praca z mentorem lub coachem! Potwierdzają to badania naukowe przeprowadzone przez takie instytucje jak np. Corporate Leadership Council, „Harvard Business Review”, University of North Carolina, czy International Coach Federation.  Wynika z nich, że praca z mentorem lub coachem wpływa na pewność siebie poprzez zwiększenie samoświadomości, szybszy wzrost m.in. umiejętności przywódczych, rozwiązywania problemów, radzenia sobie w zmianie, a to przekłada się na lepsze wyniki w pracy. Poza tym osoby korzystające z mentoringu lub coachingu wykazują większe zadowolenie ze swojej pracy, z wpływu na swoją karierę zawodową i na możliwości awansu.

    W dynamicznie zmieniającym się świecie istotne są umiejętności planowania i realizowania swojego rozwoju zawodowego. 

    Co wpływa na efektywność rozwoju?

    Planując swój rozwój, warto zwrócić uwagę na działania wpływające na jego efektywność. Są to:

    • 10 proc. – pozyskanie wiedzy, umiejętności dzięki formalnej nauce, takiej jak warsztaty, kursy online czy literatura, materiały wideo; 
    • 20 proc. –  wdrażanie, czyli współpraca z innymi, np. mentorem, coachem lub dzięki regularnemu feedbackowi od innej osoby; 
    • 70 proc. – rozwój pozyskanej wiedzy i umiejętności dzięki praktykowaniu na stanowisku pracy, eksperymentowaniu i budowaniu dobrych praktyk. 

    Czym jest mentoring, coaching i doradztwo kariery?

    Mentoring to proces, w którym doświadczona osoba (mentor) udziela wsparcia, porad i wskazówek mniej doświadczonej osobie (mentee). Z kolei coaching to bardziej ukierunkowany proces, w którym certyfikowany coach pomaga klientowi osiągnąć konkretne cele poprzez zadawanie pytań, prowokowanie do refleksji i wspieranie w wypracowaniu strategii. Coach pomaga zrozumieć i przepracować wewnętrzne ograniczenia, jak np. przekonania.

    Z doradztwa kariery warto skorzystać, gdy poszukujemy nowych możliwości zawodowych czy kierunku rozwoju kariery. Certyfikowany doradca kariery podpowie jak się za to zabrać, czym jeszcze warto się zainteresować oraz jak postawić i osiągnąć swój cel.

    Uczestnicy procesów tak mówią o swoich doświadczeniach:

    Michał Roszczak, Expert Lead I – Data Analysis: Mentoring traktuję jako ciekawy bodziec do rozwoju. To przedsięwzięcie, które daje spore możliwości, jeśli wystarczająco się zaangażujesz. Wszystko zależy od Ciebie i mentora. Dla mnie ważna była transparencja oraz ustalenie na samym początku, czy nasze rozumienie mentoringu, oczekiwania się pokrywają. Mogę śmiało polecić każdemu, kto jest na tyle odważny i pokorny, żeby poszerzać swoje horyzonty, odkrywając się i zderzając swoją perspektywę z innym człowiekiem.

    Agnieszka Rokita, Circle Lead II – Contact Centre: Korzystałam z sesji coachingowych mniej więcej rok temu – to był strzał w dziesiątkę! Najbardziej z sesji pamiętam bezpieczeństwo i zrozumienie, a poza tym możliwość przepracowania sytuacji trudnych w codziennej pracy, wsparcie dla mocnych cech i korygowanie tych, które mogły być trudne dla otoczenia – to niezaprzeczalne korzyści. Jeśli tylko możesz, skorzystaj z tej możliwości – technologia nie zastąpi tak wspaniałych rozmów Dziś, dzięki sesjom, zdecydowanie szybciej znajduję rozwiązania, spokojniej podchodzę do wyzwań codzienności 😊

    Marzena Mikucka, Senior Expert – Customer Journey Universal: Z sesji coachingowych w banku miałam szansę korzystać już prawie 10 lat temu. Spotkania są czasem, który inwestujesz w siebie. Dzięki prostym technikom i narzędziom analizujesz swoje przekonania i wartości, w konsekwencji łatwiej wytyczasz ścieżkę, którą chcesz podążać. Jest to też czas pracy nad swoim rozwojem, analizą mocnych stron i obszarów do rozwoju. Ja nadal korzystam z niektórych narzędzi, które wtedy poznałam. Z perspektywy czasu widzę bardzo dużą wartość coachingu i serdecznie go polecam.

    Rafał Kostowski, IT Area Lead I – AI, Tribe Aplikacji Operacyjnych: W 2013 roku zdecydowałem się na zmianę ścieżki zawodowej i zostałem menedżerem. Pierwsze tygodnie w nowej roli uświadomiły mi, że entuzjazm, ambicja, motywacja i wiedza teoretyczna to niejedyne potrzebne zasoby własne do dobrego wywiązywania się ze swoich obowiązków. Brakowało mi pewności, doświadczenia, ale też spojrzenia z innej perspektywy na postawione zadania oraz pracę z zespołem. Mentoring okazał się narzędziem, które pozwoliło mi skutecznie działać po zmianie – dzięki pomocy mentora zmieniłem sposób myślenia i dostosowałem je do nowej roli, sprawnie zbudowałem relacje w ramach nowego stanowiska oraz skoncentrowałem się na stawianych celach, dbając o pozostałe aspekty pracy w nowej roli.

    Joanna Kołodziej, Starszy Ekspert – Ryzyko Kredytowe, Zespół Consumer Lending: Każdy w życiu ma moment, kiedy czuje, że potrzebuje zmiany. Zbyt długo robi to, co robi. Mimo ciągle nowych wyzwań czuje się jednak pewne wypalenie. Mnie z pomocą przyszedł doradca kariery. To jest świetne narzędzie, ale… musiałam podejść do niego poważnie oraz podjąć odważne i trudne decyzje. Doradca kariery pomaga spojrzeć retrospektywnie na swoją dotychczasową aktywność zawodową, zadaje pytania, zachęca do refleksji, otwiera nowe perspektywy, nawet uświadamia potrzeby! Dziś nie żałuję. Robię coś innego, choć nie do końca odcięłam się od „starego”. Wykorzystuję swoją wiedzę, swoje kompetencje z dużą świadomością ich posiadania. 

    Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej, zajrzyj na ING Today lub skontaktuj się z opiekunem procesów Honoratą Bołoz.

    Honorata Bołoz, Centre of Expertise – HR