Świat to jeden wielki cykl Co słychać w świecie inwestycji
Świat porusza się według określonego cyklu, który powtarza się w pewnych odstępach czasu. Trendy w modzie, pory roku, niedźwiedzi sen zimowy. Podobnie jest z gospodarką, która także podąża w rytm pewnego cyklu, przechodząc przez etapy spowolnienia, recesji, ożywienia i ekspansji.
W jakim momencie cyklu jest teraz światowa gospodarka? Prawdopodobnie uniknęła recesji i wygląda na to, że jest gotowa na przejście do następnej fazy cyklu – ożywienia. Dlaczego?
Inflacyjny zawrót głowy
Po serii podwyżek stóp procentowych, którą w ciągu ostatnich dwóch lat zrobiły banki centralne (takie podejście banków ekonomiści nazywają jastrzębią polityką), światowa gospodarka zaciągnęła hamulec ręczny i mocno zwolniła. Inflacja, czyli wzrost cen, dawała i nadal daje się we znaki.
Jednak po każdej burzy wychodzi słońce
Jastrzębia polityka pieniężna, którą prowadziły banki centralne, zadziałała na inflację jak zimny prysznic, ale jednocześnie nie pogrążyła gospodarki w recesji. A tego jeszcze rok temu wszyscy się obawiali. Inflacja ustępuje. Widać to w Polsce i na świecie.
Gospodarka okazała się wyjątkowo odporna i, ku zaskoczeniu tych, którzy wieszczyli recesję, dobrze umościła się w otoczeniu wysokich stóp procentowych.
Cały ten krajobraz ekonomiczno-gospodarczy na świecie i w Polsce ma wpływ na rynki akcji i obligacji, a co za tym idzie, na produkty, które na tych rynkach inwestują.
Światła, kamera… Akcje!
Akcje są jak szybowce – przy sprzyjającym wietrze mogą polecieć wysoko w górę. Jednak gdy mocniej zawieje albo pogoda się zmieni, szybowiec może szybko stracić kurs i obniżyć lot. To porównanie chyba najlepiej oddaje podatność tej klasy aktywów na zmienność na rynku finansowym.
Akcje są jak szybowce – przy sprzyjającym wietrze mogą polecieć wysoko w górę.
Jak akcje miały się w pierwszym kwartale 2024 roku?
W ubiegłym kwartale większość indeksów cen akcji w Polsce i na świecie, niczym szybowce, wzleciały w górę. A to dlatego, że dane rynkowe nie zwiastują większych problemów w gospodarce.
- Konsumenci z optymizmem patrzą w przyszłość.
- Inflacja powoli wraca do celu.
- Banki centralne także zakończyły już cykl podwyżek stóp procentowych.
Wszystko to – niczym wiatr – sprzyja wycenom akcji i funduszom akcji. Niższe stopy procentowe to dla spółek niższy koszt pozyskania kapitału, co prowadzi do większych zysków.
Rynek akcji okiem Goldman Sachs TFI
Jednak na rynek akcji patrzymy z umiarkowanym optymizmem. Aby wyceny akcji dalej rosły, spółki będą musiały poprawić swoje wyniki. Musimy także mieć na uwadze, że wyższe stopy procentowe szybko nas nie opuszczą. To nadal jest trudne otoczenie dla wielu przedsiębiorstw, które emitują akcje. Dlatego ważna jest selekcja spółek oraz rynków. Jeśli inwestujesz w fundusze akcji, np. poprzez programy emerytalne, to osoby zarządzające funduszem robią to za ciebie. Pamiętaj, aby inwestując, nie stawiać wszystkiego na jedną kartę, czyli inwestować w jedną klasę aktywów.
Obligacje na teraz i na przyszłość, czyli jak działa matematyka obligacji
Rynek papierów dłużnych, czyli obligacji, porusza się w rytm inflacji i decyzji banków centralnych. Te dwie siły kształtują w dużej mierze krajobraz na tym rynku w Polsce i za granicą.
Pamiętaj, aby inwestując, nie stawiać wszystkiego na jedną kartę, czyli inwestować w jedną klasę aktywów.
Stopy procentowe wyżej na dłużej
I choć inflacja powoli ustępuje, to wcale nie powiedziała ostatniego słowa. Banki centralne przyjęły więc podejście: „lepiej dmuchać na zimne” i bardzo wstrzemięźliwie podchodzą do obniżania „kosztu pieniądza”. Dlatego przyszłość rysuje się pod znakiem wysokich stóp procentowych na dłużej.
Rynek obligacji okiem Goldman Sachs TFI
Takie środowisko będzie sprzyjać inwestycjom w tę klasę aktywów, bo wysokie stopy procentowe sprzyjają wyższym zyskom z obligacji w portfelach funduszy. Przewidujemy, że ta sytuacja będzie trwała przez najbliższe miesiące.
Cykl podwyżek stóp procentowych także dobiegł końca i powinno to dać przestrzeń do luzowania polityki pieniężnej. Jeśli tak się stanie, to pozytywnie wpłynie to na inwestowanie na rynku funduszy dłużnych, bo gdy stopy procentowe spadają, to ceny dotychczas wyemitowanych obligacji rosną.
Jak zachować inwestycyjne feng shui?
- Zachowaj spokój… …i urozmaicaj swój inwestycyjny koszyk.
- Kiedy inwestujemy, zwłaszcza gdy sytuacja gospodarcza jest niepewna, nie powinniśmy kierować się emocjamiLepiej trzymać się planu, który ustaliliśmy wcześniej. Emocje mogą nam przeszkodzić w podejmowaniu dobrych decyzji.
- Warto inwestować w różne aktywa… …i – raz na jakiś czas – sprawdzać skład naszego portfela inwestycyjnego i dostosować go do aktualnej sytuacji na rynku.
Dbaj o swój inwestycyjny ogródek
Z inwestycjami jest jak z pielęgnacją ogródka. Po każdym sezonie warto robić przegląd i sprawdzić stan roślin, które w nim posadziliśmy. Część z nich można zostawić, a część przesadzić.
Podobnie jest z inwestycjami. Trzeba o nie dbać i od czasu do czasu je zmieniać. To ważne, zwłaszcza gdy budujemy nasz kapitał emerytalny. Wtedy, w zależności od sytuacji rynkowej i horyzontu czasowego naszej inwestycji, warto np. rozważyć zmniejszenie udziału akcji w portfelu wraz ze zbliżaniem się do wieku emerytalnego na rzecz bezpieczniejszych aktywów, np. obligacji.
Ilona Kowalik, Goldman Sachs Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
Nota prawna:
Inwestycje w Fundusze Inwestycyjne zarządzane przez Goldman Sachs Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (dalej Goldman Sachs TFI) są obarczone ryzykiem inwestycyjnym.
Ten materiał nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa i nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.
Informacje o Funduszach Inwestycyjnych zarządzanych przez Goldman Sachs TFI oraz o ich ryzyku inwestycyjnym sporządzone w języku polskim zawarte są w Prospektach Informacyjnych dostępnych w siedzibie Goldman Sachs TFI i na stronie www.gstfi.pl oraz w Kluczowych Informacjach i Informacjach dla klienta alternatywnego funduszu inwestycyjnego dostępnych w siedzibie Goldman Sachs TFI, u dystrybutorów i na stronie www.gstfi.pl. Informacje odnośnie do praw inwestorów sporządzone w języku polskim znajdują się w Prospektach Informacyjnych dostępnych w siedzibie Goldman Sachs TFI u dystrybutorów i na stronie www.gstfi.pl.
Ten materiał został przygotowany przez Goldman Sachs Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (dalej Goldman Sachs TFI) i jest upowszechniany w celu reklamy lub promocji świadczonych przez nie usług. Goldman Sachs TFI posiada zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności.
Kod nadzoru zgodności: 372821-OTU-2036984