Zamień plastik na…zdrowieBądź eko
Od 2025 roku w Polsce 77 proc. butelek z tworzyw sztucznych wprowadzanych na rynek będzie musiało pochodzić z recyklingu, a od 2030 roku ma to być aż 90 proc. Robi wrażenie, prawda?
Wmaju weszła w życie ustawa zakazująca wprowadzania do obrotu produktów jednorazowego użytku. Chodzi o plastikowe sztućce, tacki, talerze, kubki, słomki, mieszadełka, patyczki do uszu i patyczki mocowane do balonów. Nowe przepisy zobowiązują również producentów do informowania o szkodliwym wpływie odpadów z jednorazowych produktów na środowisko.
Korzystamy z materiałów z recyklingu
Niedawno w Warszawie została otwarta przestrzeń Galeria 1. Piętro, gdzie wykorzystane zostały materiały pochodzące z recyklingu. Śmieci to surowce, my odkryliśmy ich potencjał i nadaliśmy kolejne życie w nowej wersji. Zużyte sieci rybackie i inne odpady nylonowe zostały przetworzone w wykładzinę i linoleum. Wykorzystaliśmy stare płytki i odpady drewna, materiał mebli tapicerowanych pochodzi również z recyklingu. W nowej przestrzeni możesz usiąść na krześle wykonanym z plastiku pozyskanym z oceanów i pracować przy stole z blatem wykonanym w 65 proc. ze starych elementów brandingu ING. Wszystko zgodnie z hasłem zero waste.
Jeżeli możesz, unikaj plastiku
Poza dbaniem o naszą planetę i dawaniem kolejnego życia materiałom z recyklingu każdy z nas może dbać o zdrowie. Jeżeli możesz, unikaj plastiku, gdy tylko się da. Nie podgrzewaj posiłku w mikrofalówce w plastikowym pojemniku.
Do produkcji rzeczy codziennego użytku niestety często używane są niebezpieczne związki chemiczne. Jednymi z nich są ftalany (czyli estry kwasu ftalowego), które służą do zmiękczania plastiku, wpływają na trwałość produktów i są stosunkowo tanie, więc szeroko stosowane przez producentów.
Ftalany używane do produkcji rzeczy codziennego użytku mają negatywny wpływ na człowieka, zaburzając gospodarkę hormonalną organizmu oraz wzmagając powstawanie stanów zapalnych. Jeżeli możesz, unikaj plastiku, jak często się da.
Substancje te mają negatywny wpływ na człowieka, zaburzając gospodarkę hormonalną organizmu oraz wzmagając powstawanie stanów zapalnych. W krajach Unii Europejskiej są zakazane przy produkcji zabawek i produktów pielęgnacyjnych. Zawsze warto się upewnić przy zakupie zabawki, z jakiego materiału jest wyprodukowana i z jakiego kraju pochodzi.
W tych produktach stosowane są ftalany
-
BBP
znajduje się w piankach winylowych, płytkach podłogowych, sztucznej skórze i miękkich zabawkach;
-
DINP
stosowany w wykładzinach podłogowych, kablach, pokryciach dachowych, foliach, wykładzinach ściennych i w tkaninach powlekanych;
-
DMP
można go znaleźć w farbach, lakierach i środkach do zwalczania owadów;
-
DBP, DEP
często znajdują się w produktach kosmetycznych, lakierach do paznokci, dezodorantach, perfumach i szamponach;
-
DIDP
spotykany w plastikowych naczyniach, powłokach meblowych i pigułkach farmaceutycznych;
-
EHP (DOP)
znajduje się w wykładzinach, stolarce okiennej, w przyrządach medycznych i opakowaniach.
Dokonuj odpowiedzialnych wyborów
W środowisku przyrodniczym i w organizmach żywych ftalany szybko ulegają rozkładowi. Jeżeli zaprzestano by ich produkcji, to bardzo szybko można by się ich pozbyć z rzek, oceanów, roślin i naszych organizmów. To bardzo pozytywna i warta zastanowienia informacja. Na razie z plastikiem możemy walczyć, dokonując odpowiedzialnych wyborów i kupując papierowe kubki, patyczki do uszu czy bambusową szczoteczkę do mycia zębów.
W tym artykule korzystałam z informacji z następujących źródeł:
http://tworzywa.com.pl/Wiadomo%C5%9Bci/FTALANY-PLASTYFIKATORY-DLA-PVC-20813.html
https://www.certios.pl/o-nas/aktualnosci/151-ftalany-w-zabawkach-a-oznakowanie-ce
https://www.ce-polska.pl/upload/pictures/dyrektywa-glowna-2009-48-we.pdf
Rick Smith, Bruce Lourie „Mordercza gumowa kaczka”, Wydawnictwo Sonia Draga, 2010
Anita Zabojszcz, Team Health and Safety