Poradnik domowy:pomóż sobie i planecieBądź eko
Jak niewielkim nakładem pracy obniżyć rachunki za energię w domu lub w mieszkaniu? Okazuje się, że oszczędność nie musi oznaczać ograniczenia – bardziej liczy się świadomość istnienia technologii, która może nam w tym pomóc, oraz lepsza organizacja prac domowych. Warto przestrzegać pewnych zasad, bo wygrywamy podwójnie – pomagamy sobie i planecie!
Jest kilka prostych zasad i rozwiązań technicznych, które znacznie zwiększają efektywność ciepła, jakiego używamy do ogrzewania mieszkania. Każdego dnia możemy również obniżyć swoje rachunki za prąd nawet o 30 proc.! Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Warto jednak mieć świadomość, że nie wszystkie przykłady oszczędzania energii w domu są skuteczne. Niektóre to mity, np. wyłączanie światła na kilkanaście sekund, częstsze, ale krótsze otwieranie lodówki czy stosowanie wygaszacza ekranu w komputerze.
Jak oszczędzać ciepło?
- Utrzymuj temperaturę na optymalnym poziomie dostosowanym przede wszystkim do Twoich indywidualnych potrzeb – ma na nie wpływ wiele czynników, np. obecność w domu małego dziecka lub częste wyjazdy domowników. Średnia optymalna temperatura dla pokoi dziennych to 20°C, dla sypialni podczas snu 18°C, a dla łazienki 24°C.
- Obniż temperaturę, gdy jesteś poza domem oraz na noc poprzez regulację termostatu. Obniżenie temperatury tylko o 1°C pozwala zaoszczędzić ok. 5 proc. ciepła, ale nie wychładza mieszkania, którego ponowne nagrzanie pochłania wiele energii.
- Obniżaj temperaturę w mało używanych pomieszczeniach. Jeśli masz pomieszczenia, które nie wymagają ogrzewania (poddasze, korytarz, piwnica), pamiętaj o ich izolowaniu.
- Odpowietrzaj kaloryfery przed rozpoczęciem każdego sezonu grzewczego. Nie zastawiaj kaloryferów meblami czy zasłonami – zadbaj o to, aby ciepło mogło bez problemu rozchodzić się po całym mieszkaniu.
- Wietrz krótko i efektywnie, nie wychładzając pomieszczenia.
- Zwiększ izolacyjność cieplną oraz szczelność okien i drzwi – ich nieszczelność jest główną przyczyną strat ciepła.
- Zamontuj ekrany na ścianie za grzejnikami. Ciepło będzie emitowane do środka pomieszczenia dzięki materiałowi izolacyjnemu, który odbija nawet do 90 proc. ciepła – unikniesz zbędnego ogrzewania ściany i utraty ciepła na zewnątrz budynku.
- Używaj na noc żaluzji, zasłon lub okiennic. Zapobiegnie to zbędnym utratom ciepła.
- Korzystaj z naturalnej energii słonecznej w ciągu dnia. Nie zasłaniaj okien w mieszkaniu usytuowanym w nasłonecznionym miejscu.
- Zadbaj o części wspólne budynku, w którym mieszkasz. Pamiętaj o zamykaniu drzwi i okien na klatkach schodowych, w piwnicach czy suszarniach.
Każdego dnia możemy również obniżyć swoje rachunki za prąd nawet o 30 proc.! Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.
Jak oszczędzać prąd?
- Używaj żarówek LED. Pobierają nawet 10 razy mniej energii niż tradycyjne i – jak przekonują eksperci – działają nawet o 25 proc. dłużej. Mogą być odrobinę droższe, lecz w ciągu roku kupujesz ich o wiele mniej niż tradycyjnych.
- Wybieraj energooszczędne urządzenia. To te, które mają na plakietkach oznaczenia: A, A+,A++,A+++. Im więcej plusów, tym mniej prądu zużywa urządzenie – przyjmuje się, że to oszczędność nawet 30 proc., podczas gdy A+ to oszczędność 10 proc.
- Korzystaj ze sprzętów racjonalnie. Na płycie elektrycznej gotuj pod przykrywką i z mniejszą mocą. Jeśli prasujesz ubrania, najpierw zacznij od tych, które wymagają wysokiej temperatury. Potem te, które są łatwe w prasowaniu, możesz wyprasować jeszcze rozgrzanym, wyłączonym z prądu żelazkiem.
- Nie używasz? Wyłącz zasilanie! Nieużywana ładowarka pozostawiona w kontakcie czy telewizor w trybie stand by pobierają niepotrzebnie prąd. Wyciągnij wtyczkę, gdy nie korzystasz ze sprzętu. Także z telefonu, gdy jest w pełni naładowany. W komputerze, drukarce wyłącz stan czuwania. Wszystkie urządzenia, które masz w domu, ustawiaj na tryb oszczędny albo eko.
- Korzystaj mądrze z lodówki. Nie przechowuj w niej gorącego jedzenia – ostudź je na zewnątrz i dopiero wtedy umieść w lodówce. Lodówka powinna stać z dala od źródeł ciepła i najlepiej, aby nie padało na nią słońce. Nie nastawiaj jej też na zbyt niską temperaturę – najlepsza to między 4 a 7oC.
- Pierz w niskiej temperaturze albo w całkiem zimnej wodzie. Zwłaszcza jeśli zależy Ci tylko na odświeżeniu ubrań. Podgrzanie wody w pralce zużywa bardzo dużo energii. Podobnie jak suszenie w suszarce. Lepiej więc robić to na świeżym powietrzu, jeśli masz taką możliwość.
- Wybieraj jasne oświetlenie. Ciemne lampy, z bordowym, czarnym czy grafitowym abażurem wyglądają stylowo, ale nie są zbyt praktyczne. Ciemny materiał „pochłania” część światła, dlatego w lampie musisz zamontować dużo mocniejszą żarówkę, która zużywa dużo więcej energii.
- Gotuj tyle wody, ile potrzebujesz. Gotowanie pełnego czajnika, jeśli potrzebujesz tylko jednej szklanki wody do kawy czy herbaty, to duże marnotrawstwo. Zwracaj uwagę na to, ile dokładnie wody zużywasz i nalewaj do czajnika tylko tyle, ile w danej chwili potrzebujesz.
- Wyłączaj światło. Nie jest to niezbędne, gdy wychodzisz z pokoju na kilkanaście sekund. Jeśli jednak opuszczasz go nawet na pięć minut, warto wyłączyć światło. Robiąc to kilka lub kilkanaście razy w ciągu dnia, rocznie jesteś w stanie zaoszczędzić naprawdę dużo prądu i pieniędzy. Kup też specjalny panel, który umożliwi Ci sterowanie natężeniem światła, i oszczędzaj prąd. Gdy oglądasz film, możesz mieć bardziej przygaszone światło, niż gdy czytasz książkę.
- Gotuj ekonomicznie. Nie korzystaj z patelni czy garnków, które mają mniejszą średnicę niż palnik. Dużo ciepła, a więc energii, niepotrzebnie wtedy ucieka. Pod koniec gotowania czy pieczenia wyłącz kuchenkę. Nagromadzone ciepło pozwoli dogotować lub dopiec potrawę.
- Zmywaj naczynia w rytmie eko, korzystając ze zmywarki. Staraj się zawsze ją zapełnić, zanim ją włączysz.
Bernard Ponto, Centrum Eksperckie – Real Estate & Facility Management