Nasza fundacja na Warsaw Gallery WeekendFundacja Sztuki Polskiej ING
Za nami coroczne, wyjątkowe święto sztuki współczesnej – Warsaw Gallery Weekend (29.09–2.10). W tym roku 33 galerie przygotowały rekordową liczbę 39 wystaw!
Jak zawsze była to świetna okazja do zapoznania się z aktualną (przede wszystkim polską) sceną artystyczną, do zobaczenia, co interesuje artystki i artystów, zarówno tych z najmłodszego pokolenia, jak i z dużym dorobkiem. Dominowało malarstwo, nie zabrakło jednak innych mediów, jak rzeźba, instalacja czy fotografia, a nawet performance.
Trzydniowy maraton pełen sztuki
Na przełomie września i października odbyliśmy niezwykle ciekawy, ale także bardzo intensywny „maraton”. Plan był prosty – obejrzeć wszystkie wystawy, jednak mieliśmy na to tylko dwa dni! Koniec końców udało się odwiedzić wszystkie galerie zgodnie z planem i w piątkowy wieczór jury po kilku godzinach dyskusji dokonało wyboru.
Zgodnie z tradycją podczas Warsaw Gallery Weekend nasza fundacja przyznaje dwie nagrody. Jury konkursowe, w którym oprócz reprezentacji naszego zarządu – Kamili Bondar i Anny Golki – wzięli udział: Hanna Wróblewska (nasza wieloletnia doradczyni, prezeska Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych) oraz zagraniczni goście – Fanny Hauser (kuratorka z Ludwig Forum w Aachen) i Osman Djajadisastra (kolekcjoner sztuki współczesnej), wyłoniło zwycięzcę Nagrody Głównej oraz Specjalnej.
Nagroda Główna
Nagroda Główna, czyli zakup dzieła do kolekcji naszej fundacji, została przyznana Karolowi Radziszewskiemu, artyście, którego możecie już znać z naszych zbiorów. Jury doceniło jego wystawę Mity w galerii BWA Warszawa.
W uzasadnieniu czytamy: Nowe prace artysty – kontynuacja jego monumentalnego cyklu Poczet – przekonuje jury zarówno ze względu na autorski research, jak i walory artystyczne. Biorąc pod uwagę ambiwalentną biografię swoich bohaterów, artysta nieustannie kwestionuje historyczny gatunek malarskiego portretu i rozwija swoje krytyczne badania nad queerową historiografią, pamięcią, tożsamością narodową oraz wiodącymi modelami reprezentacji.
Nagroda Specjalna
Nagroda Specjalna – 15 000 złotych – to wyróżnienie co roku przyznawane osobom lub galeriom, które chcemy szczególnie docenić. Tym razem powędrowała do Karoliny Grzywnowicz, której wystawę prezentuje galeria Jednostka.
Jury doceniło zaangażowanie artystki, konsekwentnie rozwijającej długofalowy projekt. Jej praca ukazuje zjawisko ingerencji w krajobraz, wykorzystywanej jako narzędzie władzy, służące opresji i przepisywaniu historii na nowo. Uważamy praktykę artystki za wyróżniające się i znaczące narzędzie mikrooporu.
Ze sztuką na ty
Dodatkowym wydarzeniem w ramach Warsaw Gallery Weekend były panele dyskusyjne wokół sztuki wideo – przede wszystkim pokazujące nieoczywisty potencjał kolekcjonerski drzemiący w tym medium. Uczestnicy mogli także przez cały weekend oglądać filmy artystyczne – specjalnie w tym celu zorganizowano serię pokazów w małym, niezależnym kinie Amondo. W jednej sali prezentowano wybór kuratorowany przez członkinię naszego jury – Funny Hauser.
Bardzo nas ucieszyło ogromne zainteresowanie WGW wśród pracowników banku. Na nasze zaproszenie do wspólnego obejrzenia wybranych wystaw odpowiedziało kilkadziesiąt osób! W zwiedzaniu towarzyszyły nam rodziny, przyjaciele, a nawet piesek.
Do zobaczenia za rok! ☺
Maria Świerżewska, Fundacja Sztuki Polskiej ING
Fundacja Sztuki Polskiej ING
Fundacja powstała 20 lat temu. Wierzymy, że tworząc dobrą kolekcję, przyczynimy się do promocji artystów i artystek oraz sztuki współczesnej. Chcemy upowszechniać tradycję kolekcjonowania sztuki. Nasza działalność jest finansowana z corocznych darowizn spółek Grupy ING w Polsce.