Agnieszka Karelus
wolontariuszka ING Centrum Eksperckiego – Wsparcie Sales & Services
Pomarańczowa Siła to program, który jako Fundacja ING Dzieciom realizujemy dzięki środkom wybieganym i wymaszerowanym przez pracowników ING w biegu masowym Biegnij Warszawo. O tym, jak angażujemy pracowników w ten program, opowiada Agnieszka Karelus, wolontariuszka ING Centrum Eksperckiego – Wsparcie Sales & Services.
Zaangażowanie pracowników jest kluczowe w programie Pomarańczowa Siła. Nie kończy się ono jednak tylko na wysiłku fizycznym na trasie biegu Biegnij Warszawo. Potem pojawiają się pomysły i konkretne działania na rzecz dzieci. Oczywiście sport jest jedną z nich. Agnieszka Karelus we wrześniu tego roku wraz z wolontariuszami ING była obecna na Spartakiadzie dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo, zorganizowanej przez Fundację Aktywnej Rehabilitacji (FAR) w Bieruniu.
Agnieszka Karelus
wolontariuszka ING Centrum Eksperckiego – Wsparcie Sales & Services
Sport jest najlepszą i uniwersalną formą integracji społecznej. Nie liczą się tylko wyniki, choć są ważne. Liczy się to, że mogę pokonywać swoje ograniczenia, budować swoje poczucie wartości, spotkać się z rówieśnikami, którzy tak jak ja zmagają się z pewnymi ograniczeniami. Fundacja Aktywnej Rehabilitacji aktywizuje dzieci, które poruszają się na wózkach, właśnie poprzez sport – zajęcia ruchowe, obozy rehabilitacyjne. Naturalną sytuacją było więc zaproponowanie im działania w ramach Pomarańczowej Siły.
Sport jest najlepszą i uniwersalną formą integracji społecznej.
Mój zespół jest zawsze chętny do tego typu działań, nikogo nie trzeba namawiać – wystarczył jeden mejl, że szukam wolontariuszy. Przyjechali ze swoimi rodzinami, zaangażowani i pozytywnie nastawieni. Nie ukrywam, w tym roku obawiałam się, że ludzie są już zmęczeni trudnościami życia codziennego (pandemia, inflacja, wojna) – obawy okazały się na szczęście bezpodstawne.
Wolontariat z fundacją realizowaliśmy już szósty raz, a w tym roku po raz pierwszy w ramach Pomarańczowej Siły. Spodziewaliśmy się, że jak co roku będą emocje – łzy po przegranej konkurencji, ale również radość z pucharów, medali. Duch walki, pozytywne nastawienie to jest coś, co niezmiennie mnie zaskakuje w tego typu wydarzeniach. Dzieci są niesamowite, podejmują wyzwania, nie patrząc na swoje ograniczenia. Uzmysławia mi to tylko, że ograniczenia mamy w głowie.
Duch walki, pozytywne nastawienie to jest coś, co niezmiennie mnie zaskakuje w tego typu wydarzeniach.
Udział w tym wydarzeniu daje mi zastrzyk energii i wyrzut endorfin. Może zabrzmi to górnolotnie, ale obcowanie z tak pozytywnie nastawionymi osobami pomaga mi w zrozumieniu sensu istnienia. Zmaganie się z przeciwnościami, dzielenie się swoim czasem z innymi to jest prawdziwe, sensowne życie. Moi koledzy, którzy zabierają ze sobą swoje dzieci, kształtują nowe pokolenie wartościowych i wspaniałych ludzi. Dają im praktyczną lekcję tolerancji, miłości i empatii.
Każdą z tych imprez wsparli swoją obecnością i zaangażowaniem wolontariusze ING, którym bardzo dziękujemy za pomoc!
Ambasadorką programu jest mistrzyni paraolimpijska w sprincie – Alicja Jeromin, która swoją postawą dowodzi, że sport nie wyklucza nikogo i jest dla wszystkich. W maju tego roku pani Alicja była z nami na inauguracji programu w Sosnowcu. Teledysk z tego wydarzenia znajdziecie na MS Stream oraz naszym profilu w LinkedIn.
Masz pomysł na ciekawą akcję wolontariacką w swojej okolicy? A może chcesz zostać wolontariuszem ING i dołączyć do programu dla pracowników? Jeśli tak, to skontaktuj się z nami. Chętnie opowiemy o możliwościach, jakie Fundacja ING Dzieciom oferuje pracownikom banku.
Agnieszka Rdzawska-Szczerek, Fundacja ING Dzieciom
Fundacja ING Dzieciom
Od 31 lat fundacja realizuje misję wyrównywania szans życiowych dzieci i młodzieży. Realizuje ją z wolontariuszami ING i partnerami społecznymi w całej Polsce. Wspiera młodych ludzi w odkrywaniu świata i własnych możliwości, dodaje im odwagi w podejmowaniu wyzwań i realizacji własnych marzeń.