Nowe prace w naszej kolekcji Fundacja Sztuki Polskiej ING
Wiosna i lato to czas nowości - również dla naszej kolekcji, w której pojawiło się wiele nowych dzieł. Na przestrzeni minionego roku nasze zbiory powiększyły się o aż dwadzieścia trzy prace autorstwa siedmiu artystek, artystów oraz kolektywu tworzących w Polsce. Wśród nich znaleźli się m.in. Zuzanna Bartoszek, Ala Savashevich, Aleksandra Waliszewska oraz Sergey Shabohin.
Zuzanna Bartoszek
Artystka wizualna, poetka. Jej praktyka obejmuje malarstwo olejne, rysunek, poezję, performance. Artystka nawiązuje do tradycji egzystencjalizmu, a równocześnie porusza problemy bardzo współczesne: kreowanie i upublicznianie własnego wizerunku czy stosunek do nowinek technicznych. Jeśli używa humoru, to w formie prowokacyjnego dekadentyzmu. Bartoszek opublikowała dwa tomy poetyckie: „Niebieski dwór” (Disastra Publishing, 2016) i „Klucz wisi na słońcu” (WBPiCAK, 2021). Na Zuzannie Bartoszek wzorowana jest główna bohaterka filmu Łukasza Rondudy „Serce miłości” (2017). Mieszka i pracuje w Warszawie.
W naszej kolekcji znalazły się dwie prace artystki: „Ukośny spacer po Pendolino” oraz „Przepraszam”. Dzieła trafiły do nas w ramach nagrody Fundacji Sztuki Polskiej ING podczas Warsaw Gallery Weekend w 2021 roku, o czym więcej możecie przeczytać w numerze 5/2021 Baśki
Zuzanna Bartoszek, Przepraszam, 2020, olej, płótno, 30 x 40 cm
Ala Savashevich
Artystka wizualna, tworzy rzeźby i prace wideo, często w formie performansów dokamerowych. Ukończyła kierunek Rzeźba na Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuki w Mińsku oraz na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Używa różnych materiałów, charakterystyczne są dla niej monumentalne obiekty z filcu. W swojej praktyce artystycznej mierzy się z problemami tożsamości, pamięci, traumy, a także płci i cielesności w kontekście społeczno-politycznym. Często odwołuje się do zjawisk historycznych i ich wpływu na teraźniejszość. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.
Do naszej kolekcji trafiły prace o tytule „Poza. Pozycja. Sposób.” – wideo oraz występujące w nim buty z obcasem w kształcie czerwonej gwiazdy. Dzieło zdobyło nagrodę Fundacji Sztuki Polskiej ING podczas Warsaw Gallery Weekend w 2021 roku, o czym więcej możecie przeczytać w numerze 5/2021 Baśki
Ala Savashevich, Poza. Pozycja. Sposób., 2019, akryl, stal, 11 x 26 x 21 cm
Aleksandra Waliszewska
Malarka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wcześnie porzuciła wielkoformatowe malarstwo olejne na rzecz kameralnych prac na papierze, głównie w technice gwaszu. Jej prace zaludniają postaci fantastyczne i ludzko-zwierzęce hybrydy: diabły, nimfetki i okrutne kotki, które palą fajki. Kierują nimi popędy i afekty: strach, pożądanie, agresja. Artystka splata motywy i symbole z różnych okresów historii sztuki, ludowych baśni i popkultury. Chętniej niż w galeriach sztuki pokazuje swoje prace w internecie i książkowych albumach, użycza też prac na okładki książek i płyt innych artystów, np. Nicka Cave'a. Imaginarium Waliszewskiej zainspirowało m.in. reżyserki Athinę Rachel Tsangari (The Capsule, 2012) i Agnieszkę Smoczyńską (Córki Dancingu, 2015), czy pisarza Szczepana Twardocha (opowiadanie Piwnica, 2016). Mieszka i pracuje w Warszawie.
Do kolekcji trafiły dwie prace artystki. W obydwu dziełach możemy podziwiać fantastyczne stworzenia charakterystyczne dla onirycznego bestiariusza malowanego przez artystkę. Z szerszą twórczością Aleksandry Waliszewskiej możecie zapoznać się do 2 października na jej monograficznej wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Aleksandra Waliszewska, bez tytułu, 2004-2008, gwasz, ołówek, karton, 35 x 25 cm
Sergey Shabohin
Artysta wizualny, kurator, aktywista. W latach 2004-2009 studiował na Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuki w Mińsku. Shabohin tworzy instalacje, obiekty konceptualne, fotografię, wideo, malarstwo i sztukę w przestrzeni publicznej oraz instalacje site-specific, pracuje z archiwami i inicjuje długotrwałe badania artystyczne. Artysta skupia się na tematach dotyczących systemów społecznych, kulturowych i historyczno-artystycznych. Prace Shabohina powstają w cyklach, a ich elementy często są dostosowywane do kontekstu, w którym są prezentowane. W latach 2011-2014 był redaktorem naczelnym magazynu internetowego poświęconego współczesnej sztuce białoruskiej ART AKTIVIST, od 2015 roku współzałożyciel i redaktor naczelny portalu KALEKTAR. Od 2016 roku mieszka i pracuje w Polsce, od 2020 – w Poznaniu.
W naszej kolekcji znalazły się prace stanowiące część projektu multimedialnego We Are Stern Consumers of Cultural Revolutions, który artysta tworzy od 2012 roku. Cykl prac jest poświęcony dziedzictwu historycznej awangardowej grupy UNOVIS, założonej przez Kazimierza Malewicza na początku lat 20. XX wieku w Witebsku.
Sergey Shabohin, We are Stern Consumers of Cultural Revolutions (Social Marble): Patches,
2019, kolaż, 59,4 x 42 cm
Zachęcamy Was do oglądania wszystkich prac na stronie Fundacji: www.ingart.pl oraz śledzenia relacji z naszych dalszych poszukiwań i działań na Instagramie (@ingpolishartfoundation).
https://ingart.pl/pl/kolekcja/prace/ukosny_spacer_po_pendolino
https://ingart.pl/pl/kolekcja/prace/przepraszam
https://ingart.pl/pl/kolekcja/prace/poza_pozycja_sposob_
https://ingart.pl/pl/kolekcja/prace/poza_pozycja_sposob_c75bcbd3
https://ingart.pl/pl/kolekcja/prace/bez_tytulu
https://ingart.pl/pl/kolekcja/prace/bez_tytulu_pianistka_
https:/ingart.pl/pl/kolekcja/prace/we_are_stern_consumers_of_cultural_revolutionsffadddaf
https:/ingart.pl/pl/kolekcja/prace/we_are_stern_consumers_of_cultural_revolutions_social_marble_patches
Bogna Skwara
Fundacja Sztuki Polskiej ING
Fundacja Sztuki Polskiej ING
Fundacja powstała 20 lat temu. Wierzymy, że tworząc dobrą kolekcję, przyczynimy się do promocji artystów i artystek oraz sztuki współczesnej. Chcemy upowszechniać tradycję kolekcjonowania sztuki. Nasza działalność jest finansowana z corocznych darowizn spółek Grupy ING w Polsce.