Archiwum numerów

    Kluczdo budowy zaufania3. konferencja o prostym języku w ING

    Wydarzenia Autor : Karolina Żurowska 5 minut czytania

    Już po raz trzeci spotkaliśmy się z ekspertami i ekspertkami, którzy mają jeden cel: chociaż trochę uprościć ludziom życie. Wiedzą na temat prostego języka z perspektywy sprawnej administracji, a także funkcji prostego języka w obszarze komunikacji z klientami, również z tymi z niepełnosprawnościami intelektualnymi, dzielili się z nami dr hab. Adam Bodnar, dr Anna Partyka-Opiela, Stanisław Konował, Agnieszka Naplocha i dr hab. Tomasz Piekot.

    Prosty język z perspektywy sprawnej administracji 

    Adam Bodnar, były rzecznik praw obywatelskich, a teraz dziekan prawa na Uniwersytecie SWPS, opowiedział, jak można patrzeć na prosty język z perspektywy sprawnej administracji. Dowiedzieliśmy się, że prosty język ma niezłe oparcie w prawie! O prostocie i dostępie do informacji mówią m.in.: Konstytucja, ustawa z 7 października 1999 r. o języku polskim, a nawet ustawa o prawach konsumenta. Prosty język znajdziemy też w ustawach unijnych, np. prawie do dobrej administracji – art. 41 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej czy Europejskim Kodeksie Dobrej Praktyki Administracyjnej przygotowanym przez ombudsmana (rzecznika) UE.

    Prosty język to klucz do budowania zaufania.

    dr hab. Adam Bodnar

    Legal design – nowy trend w prawie

    Dr Anna Partyka-Opiela jest prawniczką w kancelarii DZP. Podczas spotkania opowiadała o nowym trendzie w prawie – legal designie. To takie projektowanie zapisów prawnych, aby były zrozumiałe dla odbiorcy bez wykształcenia prawniczego. Na legal design składają się: prawo – uproszczone teksty muszą pozostać zgodne z prawem, grafika – wykorzystuje się formy wizualne wzmacniające znaczenie, oraz technologia – dokumenty powstałe po modyfikacji są dopasowane do różnych nośników.

    Z upraszczania języka skorzystają przede wszystkim klienci, ale skorzystamy także jako obywatele – dzięki budowaniu większego zaufania społecznego.

    Upraszczajmy dobrze albo wcale 

    Staszek przedstawił sprawdzony sposób na to, jak zbudować zespół upraszczający komunikację w branży elektronicznej. W zabawny i inspirujący sposób – czerpiąc między innymi z Magdy Gessler i Paris Hilton – pokazał kulisy pracy upraszczaczy, przed jakimi wyzwaniami muszą oni stawać w organizacji. Dobrze zapamiętać jedną myśl Staszka: „W prostym języku nie ma co iść na kompromis! Upraszczaj dobrze albo wcale”.

    Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę.

    Stanisław Konował (x-kom)

    Ziksuj to… 

    Tak mówiła Agnieszka Naplocha (The Awwwesomes), która jest związana z szeroko pojętym UX. Opowiedziała  o prostym języku z perspektywy doświadczeń użytkowników. O tym, jak konsumujemy treści, jak wygląda proces tworzenia prototypów aplikacji. Dlaczego przyjaźń miedzy UX designerem a UX writerem jest tak ważna? Dlaczego zmienia się nasza percepcja z czytania treści na skanowanie ich? Na te wszystkie pytania znaleźliśmy odpowiedzi podczas jej wystąpienia.

    O języku łatwym 

    Tomasza Piekota nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. To nasz guru prostego języka, z którym współpracujemy od początku projektu Po prostu w naszym banku. Tym razem, nieco profesorsko i nie tak dowcipnie jak zazwyczaj, Tomasz opowiedział nam o języku łatwym, czyli jak tworzyć treści dla osób np. z niepełnosprawnościami umysłowymi. To nie to samo co prosty język. Ale dzięki takiemu łatwemu językowi każdy ma dostęp do ważnych informacji. Jednym z przykładów była broszura wrocławskiego MOPS-u.

    Jeszcze prostszy język – język łatwy.

    dr hab. Tomasz Piekot

    Piękna tendencja wzrostowa 

    3 konferencje – w tym dwie całkowicie online
    11 – tylu prelegentów gościliśmy na naszej scenie podczas trzech edycji 
    1400 – tyle osób zarejestrowało się na wydarzenie w tym roku
    800 – tyle osób oglądających nie robiło sobie przerwy w transmisji, były z nami cały czas (dopóki sami nie zrobiliśmy przerwy) 
    400 – tyle osób było w 2020 roku, a w naszej auli w 2019 – 200 osób

    Do zobaczenia na żywo!

    Nagrania z poszczególnych prezentacji znajdziecie już niebawem na społeczności Po prostu na Yammerze i na naszym kanale Stream.
    Do zobaczenia za rok na kolejnej konferencji! Mamy nadzieję, że już będziemy mogli zobaczyć się na żywo.

    Karolina Żurowska, Po prostu