Pierwsze takie kolektoryw naszym banku!#BohaterowieDlaKlimatu
Coraz bardziej odczuwamy postępujące zmiany klimatu: krótkie i ciepłe zimy, upalne lata i praktycznie brak wiosny czy jesieni. Jak ocenia międzynarodowy zespół ds. zmian klimatu (IPCC), zmiany klimatyczne są jednym z największych zagrożeń, zarówno środowiskowych, społecznych, jak i ekonomicznych. Kto stoi za tymi zmianami?
Nie ma wątpliwości – za zmianami klimatycznymi stoi działalność człowieka, bo to głównie jej możemy przypisać znaczną część emisji CO2 do atmosfery, co wpływa właśnie na zmiany klimatyczne. W Polsce w 2020 roku emisja CO2 wyniosła około 172,15 mln ton, z czego my jako bank wyprodukowaliśmy 2198 ton. Mimo że nasz udział w krajowej emisji wydaje się niewielki (ok. 0,001 proc.), robimy wszystko, by zgodnie z „Deklaracją ekologiczną 2021” osiągnąć neutralność do 2030 roku. W związku z naszym zobowiązaniem podjęliśmy kolejny, innowacyjny krok w kierunku zmiany na lepsze.
Pionierski pomysł
Nasz kolega Marek Juraszek z Zespołu Bezpieczeństwa i Utrzymania Ruchu w Departamencie Zarządzania Nieruchomościami i Obsługi Banku zaproponował i zrealizował pionierski pomysł wybudowania kolektorów słonecznych do podgrzewania wody użytkowej. Jest to pierwsza tego typu instalacja w naszym banku!
Do tej pory ciepła woda płynąca z naszych kranów podgrzewana była w 100 proc. poprzez sieć ciepłowniczą TAURON Ciepło. Podczas produkcji ciepła sieciowego występuje emisja CO2 poprzez urządzenia grzewcze pracujące w procesie jego wytworzenia. Dzięki wybudowanej instalacji nie wyeliminujemy w całości zużycia ciepła dostarczanego z sieci, ale możemy je ograniczyć nawet o 20 proc.!
Dzięki wybudowanej instalacji w budynku przy Sokolskiej możemy ograniczyć zużycie ciepła do podgrzewania wody z sieci nawet o 20 proc.!
Stąd rozpoczyna się obieg ciepłej wody
W katowickiej centrali ING, dokładnie na dachu Centrum Szkoleniowego w budynku przy ul. Sokolskiej 34, zamontowanych zostało 20 kolektorów słonecznych (dwa rzędy po dziesięć paneli). Kolektory zostały ustawione pod kątem 30° i skierowane na południe, tak aby optymalnie wykorzystać promieniowanie słoneczne. Całkowita powierzchnia paneli przyjmująca promieniowanie słoneczne to 47 m2. Prócz kolektorów w skład instalacji wchodzą:
- dwa zbiorniki wodne o pojemności 950 l każdy, wyposażone w wężownice,
- zestaw pompowy obiegu solarnego,
- pompa obiegowa ciepłej wody,
- naczynia ciśnieniowe do obiegu solarnego oraz ciepłej wody,
- zawory odcinające i bezpieczeństwa,
- elektroniczny regulator solarny,
- rury i przewody instalacji czynnika grzewczego i wodnej.
Wszystkie te elementy, prócz kolektorów i części instalacji na dachu, znajdują się w pomieszczeniu technicznym usytuowanym pod Centrum Szkoleniowym – jest to tzw. wymiennikownia, skąd rozpoczyna się obieg ciepłej wody w budynku.
Jak działają nasze kolektory słoneczne?
Zadaniem instalacji solarnej jest pozyskiwanie energii słonecznej i przekazywanie jej do odbiornika ciepła, którym w naszym przypadku jest woda zgromadzona w zbiornikach. Roztwór glikolu, przepływając przez kolektory, ogrzewa się promieniami słonecznymi, a następnie wędruje poprzez system rur do wężownic zbiorników, w których oddaje ciepło zgromadzonej w nich wodzie. Z kolei podgrzana woda zostaje przekazana do istniejącego systemu zaopatrywania obiektu w ciepłą wodę użytkową.
24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu
Cały system jest zautomatyzowany i zaprojektowany w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu angażować służby techniczne i porządkowe. Skuteczność systemu potwierdziła się w czasie ostatnich upalnych i pełnych słońca dni, gdy na sterowniku odnotowaliśmy temperaturę 108,3ºC rozgrzanego glikolu oraz 64,1ºC podgrzanej wody. Instalacja została oddana do użytku w lipcu 2021 roku i obecnie działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Nasz kolektor w liczbach
1900 litrów
tyle wody jednocześnie podgrzewanej przez kolektory mieści się w dwóch zbiornikach
35,13 kW
łączna moc zainstalowanych kolektorów słonecznych
25,5 MWh
projektowana roczna ilość wyprodukowanego ciepła dla wody użytkowej
28 813,6 kWh
o tyle w skali roku jesteśmy w stanie ograniczyć zużycie ciepła z sieci
6,22 tony
o tyle w skali roku jesteśmy w stanie zredukować emisję CO2 do atmosfery
To jeszcze nie koniec!
Oczywiście największą efektywność instalacji uzyskamy w okresie letnim, kiedy promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze. Produkcja własnego ciepła z kolektorów zmniejszy nasze zapotrzebowanie na ciepło z sieci miejskiej, a więc spowoduje zmniejszenie ilości CO2 emitowanego na skutek zaopatrywania banku w to medium. Zrobiliśmy kolejny krok, by być bardziej przyjaznymi dla środowiska… i zapewniamy Was, że to nie koniec!
Źródło: https://www.eea.europa.eu/pl/themes/climate/about-climate-change
Krzysztof Wieczorek, Departament Zarządzania Nieruchomościami i Obsługi Banku