A to ciekawe...Inspiracje – nauka, biznes, technologia
Czy wiecie, że hodowane organoidy mózgu wykształciły tkankę będącą prekursorem siatkówki oka? Naukowcy na całym świecie nie wahają się mówić o przełomie w medycynie. Także technologia nie stoi w miejscu. Ostatnio na szczycie Mount Säntis w Alpach Szwajcarskich zainstalowano potężny laser, za pomocą którego naukowcy chcą sprawdzić, czy systemy laserowe mogą kontrolować i przekierowywać pioruny. Czas najwyższy, bo wyładowania atmosferyczne to poważny problem, a świat wciąż korzysta z piorunochronu skonstruowanego w… 1752 roku przez Benjamina Franklina. I wiadomość z ostatniej chwili – trwają badania nad komunikacją pszczół. Ich wyniki na pewno przydadzą się ING-owym pszczelarzom!
Laboratoryjne minimózgi mają „oczy”!
Hodowane w warunkach laboratoryjnych organoidy mózgu wykształciły tkankę będącą prekursorem siatkówki oka – poinformowało pismo „Cell Stem Cell”. Udało się uzyskać minimózgi, które mają zestaw podobnych do oka struktur zwanych „pęcherzykami optycznymi”. Tworząca je tkanka jest odpowiednikiem siatkówki – znajdującej się z tyłu oka i zawierającej komórki światłoczułe. Siatkówka człowieka wysyła sygnały do mózgu za pośrednictwem nerwu wzrokowego, co pozwala nam widzieć obrazy.
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C89026%2Claboratoryjne-minimozgi-maja-oczy.html
Szwajcarzy testują laserowy piorunochron
Koncepcja „laserowego piorunochronu” pojawiła się całe dziesięciolecia temu, jednak środowisko naukowe było podzielone w kwestii jej przydatności. Przed czterema laty rozpoczęto jednak finansowany przez Unię Europejską projekt badawczy Laser Lightning Rod (LLR). Jego rezultatem jest zainstalowany niedawno na Mount Säntis wielki laser. – LLR to obecnie jeden z najpotężniejszych laserów w swojej klasie – stwierdził inżynier Clemens Herkommer z firmy TRUMPF Scientific Lasers, która była partnerem projektu.
https://kopalniawiedzy.pl/TRUMPF-laser-piorunochron-piorun-wyladowania-atmosferyczne,34167
Badania bioakustyczne i czujniki pomagają lepiej poznać pszczoły
– Pszczoły nie tylko bzyczą, w ulu słychać też np. ich tupanie oraz komunikację. Ta ostatnia jest fascynująca, dlatego chcemy sprawdzić, czym będzie różnić się, kiedy np. w ulu będzie matka z mniejszą/większą liczbą robotnic, sama matka albo dwie matki – opowiada Anna Tomańska, studentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (UPWr), która bada komunikację pszczół. Chce sprawdzić, jakie dźwięki wydają, gdy są zadowolone, zaniepokojone czy chore.
https://kopalniawiedzy.pl/Anna-Tomanska-pszczoly-pszczelarstwo-komunikacja-elektronika-Uniwersytet-Przyrodniczy-we-Wroclawiu-Pawel-Chorbinski,34188
Źródła:
https://naukawpolsce.pap.pl
https://kopalniawiedzy.pl
Fot.:
Rachid Jalayanadeja/Shutterstock.com
Redakcja