Archiwum numerów

    Dążymy do zmniejszeniaemisyjności naszych biurPlan dekarbonizacji gospodarki własnej

    Między nami Autor : Katarzyna Filip, Marek Juraszek 5 minut czytania

    Jako organizacja jesteśmy świadomi zagrożeń związanych ze śladem węglowym. Chcemy wspierać klientów w ich procesach dekarbonizacyjnych, a jednocześnie dążymy do zmniejszania emisji naszych nieruchomości w ramach gospodarki własnej. Dlatego podjęliśmy szereg inicjatyw.

    Zmiana klimatu to jedno z największych wyzwań współczesnego świata. Za każdą zużytą nieodnawialną jednostką energii pojawia się ślad węglowy, czyli mierzalna ilość gazów cieplarnianych, które przedostają się do atmosfery. Gazy te powodują zmianę klimatu – ocieplają naszą planetę, wywołują ekstremalne zjawiska pogodowe i tym samym przyczyniają się do utraty bioróżnorodności. Jako organizacja jesteśmy świadomi tych zagrożeń.

    Podjęliśmy szereg inicjatyw, dążąc do zmniejszania emisyjności naszych nieruchomości w ramach gospodarki własnej.

    Chcemy wspierać klientów w ich procesach dekarbonizacyjnych, a jednocześnie dążymy do zmniejszania emisyjności naszych nieruchomości w ramach gospodarki własnej. Podjęliśmy szereg inicjatyw, np. działania zmniejszające zużycie energii w budynkach w ramach zadań inwestycyjnych, remontowych, częściowe sterowanie urządzeniami najbardziej energochłonnymi, instalowanie własnych OZE czy zakup energii z OZE. Całokształt tych działań opisuje nasz plan dekarbonizacji.

    Jak budowaliśmy plan dekarbonizacji

    Przygotowanie planu dekarbonizacji wymagało holistycznego podejścia i zaangażowania ekspertów. W czasie naszej pracy podjęliśmy następujące kroki:

    1. Wyznaczyliśmy cel
      Chcemy się dekarbonizować zgodnie z metodyką CRREM dla budynków biurowych w Polsce. CRREM określa nam, do jakiego poziom emisji w przeliczeniu na mkw. powierzchni biurowej w każdym kolejnym roku powinniśmy dążyć, aby osiągnąć cele zgodne z porozumieniem paryskim.

    2. Zdefiniowaliśmy zakres rzeczowy planu
      • Efektywność energetyczna, oszczędzanie energii poprzez nowoczesne urządzenia grzewczo-wentylacyjne z odzyskiem ciepła, urządzenia VRF, oszczędne klimakonwektory, oświetlenie LED z inteligentnym sterowaniem, odnawialne źródła energii (fotowoltaika), automatyka i sterowanie;







      • Telemetria – bieżące dane o zużyciu mediów oraz występujących anomaliach w celu reagowania na nie; 
      • Rezygnacja z ciepła sieciowego, oleju opałowego i gazu – ogrzewanie pompami ciepła, całkowita rezygnacja z ciepła sieciowego w budynku przy Sokolskiej;




      • Współpraca z wynajmującymi w ramach negocjacji umów, dążenie do lokalizacji niskoemisyjnych; 
      • Optymalizacja powierzchni, sprzedaż lub wynajem nieużywanych powierzchni;
      • Dekarbonizacja budynków przy Sokolskiej i Chorzowskiej uwzględniająca rekomendacje z analizy firmy doradczej, w tym wdrożenie systemu zarządzania energią.

    3. Umiejscowiliśmy działania w czasie
      • Zakres rzeczowy ubraliśmy w konkretne zadania przypisane do konkretnych lokalizacji lub ich grup oraz określiliśmy lata realizacji i lata, w których przyniosą efekty.
    4. Oszacowaliśmy korzyści
      • Określiliśmy spodziewane efekty zmniejszenia zużycia energii i przeliczyliśmy je na redukcję emisji wg metodologii przyjętej do obliczania śladu węglowego w naszym banku;
      • Wykorzystaliśmy wyniki analizy firmy doradczej dla budynków przy Sokolskiej i Chorzowskiej.

       

    Co wynika z planu 

    Po oszacowaniu korzyści wynikających z planowanych do wdrożenia działań okazało się, że nasze emisje z nieruchomości do roku 2030 mają szansę się zmniejszyć o 82 proc. w porównaniu z rokiem 2019 przyjętym jako rok bazowy.

    Uwzględniając optymalizacje powierzchni przyjęliśmy poziomy jej wielkości w poszczególnych latach. W ten sposób wyliczyliśmy emisje na mkw. w kolejnych okresach i przyrównaliśmy do krzywej CRREM:

    Nasze założenia

    Trzeba też wspomnieć o założeniach, które przyjęliśmy, budując plan. Najważniejsze to:

    • Plan redukcji będzie ewoluował, zakładając wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań i technologii;
    • 100 proc. energii elektrycznej wykorzystywanej w banku będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych (OZE, umowy PPA, Gwarancje pochodzenia);
    • Nie uwzględniamy możliwości offsetowania zużywanego przez bank ciepła sieciowego i gazu;
    • Plan nie uwzględnia zmian wskaźników emisji w czasie (brak dostępnych danych). Do szacowania emisji przyjęliśmy wskaźniki z 2023 roku;
    • Emisyjność ze spalania paliw w agregatach prądotwórczych (DC i budynki centrali) obecnie nie jest możliwa do uniknięcia;
    • Zaplanowanie kolejnych inwestycji (zwłaszcza po roku 2030) może być uzależnione od rozwoju technologii i sytuacji w kraju.

    Przed nami etapy systematycznej pracy

    Plan dekarbonizacji dla gospodarki własnej został przyjęty przez Zarząd ING Banku w październiku 2024 roku, a w konsekwencji uzyskano akceptację na wdrożenie rekomendowanych działań.

    Ważnym elementem będzie monitorowanie efektów i porównywanie ich z wartościami przyjętymi w planie.

    Choć przygotowanie planu dekarbonizacji było kluczowym krokiem, który jest już za nami, to jeszcze nie koniec. Przed nami kolejne etapy systematycznej pracy i konsekwentnego wdrażania zaplanowanych działań w kierunku redukcji emisyjności. Ważnym elementem będzie monitorowanie efektów i porównywanie ich z wartościami przyjętymi w planie. Jednocześnie mamy nadzieję, że postęp technologiczny spowoduje pojawienie się nowych rozwiązań, a co za tym idzie – nowych aktywności uzupełniających i aktualizujących nasz plan.

    Katarzyna Filip, Marek Juraszek, Centre of Expertise Real Estate and Facility Management