Archiwum numerów

    Kawiarnie, które mają mocProjekt „Kawa na bank”

    Wydarzenia Autor : Anna Pośpiech 1 minuta czytania

    Większość z nas uważa, że filiżanka kawy to gwarancja udanego poranka, jednak my w banku dobrze wiemy, że mała czarna to coś więcej niż napój energetyczny. To element kultury i życia społecznego, dlatego zaprosiliśmy pracowników do projektu „Kawa na bank”.

    Przerwa na kawę w pracy jest bardzo ważna – pomaga się odprężyć, oderwać wzrok od monitora oraz uzyskać energię pomocną w realizacji kolejnych wyzwań, a także wpływa na integrację zespołu. Dlatego w ubiegłym roku zaprosiliśmy pracowników do projektu „Kawa na bank”, który realizowaliśmy w kawiarniach Po Mocna w Katowicach oraz PrzeLew w Warszawie. Zadbaliśmy również o smakoszy herbaty. Cieszymy się, że ta akcja spotkała się z tak ciepłym przyjęciem, dlatego w 2024 roku nasze zaproszenie na kawę jest aktualne, a grafik akcji dostępny jest w naszych kawiarniach oraz na społecznościach Viva Engage. Dziękujemy, że pamiętacie o zabieraniu własnych kubeczków 😊

    Każda nasza kawiarnia jest wyjątkowa

    Po Mocna w Katowicach to nie tylko miejsce, gdzie możemy napić się aromatycznej kawy lub pysznej herbaty. W tej niezwykłej kawiarni dajemy szansę podopiecznym Instytutu Twórczej Integracji na spełnienie marzenia o samodzielności i niezależności. Każda kawa ma tutaj MOC pomagania.

    W Warszawie w Galerii 1 Piętro zlokalizowana jest kawiarnia PrzeLew, a napoje serwuje uczestniczka zawodów w sztuce przygotowywania kawy przelewowej. To wyjątkowe miejsce na mapie warszawskich kawiarni, w którym można zorganizować spotkania biznesowe w otoczeniu kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING przy filiżance pysznej kawy lub herbaty.

    Patenty na odpady

    Popularność kawy na całym świecie przekłada się również na odpady, jakie przy okazji parzenia napoju są wytwarzane. Skala zjawiska jest ogromna, tysiące ton fusów rocznie kończy na składowiskach, przyczyniając się do globalnego problemu odpadów i emisji gazów cieplarnianych.

    Doceniliśmy potencjał, jaki może mieć w sobie taki odpad. Fusy kawowe mogą być przetwarzane i wykorzystane między innymi w:

    • energetyce odnawialnej – dzięki technologiom umożliwiającym konwersję fusów kawowych na biogaz;
    • produkcji materiałów biodegradowalnych, np. opakowań, kubków;
    • przemyśle kosmetycznym.

    To działa jak obieg zamknięty: odpad kawowy możemy zastosować jako nawóz organiczny, wykorzystując właściwości odżywcze fusów w przydomowych ogródkach.

    Pamiętajcie o fusach!

    Jako bank zdecydowaliśmy się na podjęcie współpracy ze zwycięzcą II Edycji Programu Grantowego ING Banku Śląskiego – firmą Ecobean. Jest to młody, prężnie rozwijający się start-up, zajmujący się przetwarzaniem fusów kawowych na zrównoważone materiały. Opracował on technologię wykorzystywania fusów po kawie, nie traktując ich jako odpad, lecz cenny surowiec. W aneksach kuchennych centrali znajdują się specjalne pojemniki oznaczone naklejką „Tu wrzuć fusy po kawie”. Pamiętajcie o nich przy opróżnianiu szuflad ekspresów do kawy, a my… zajmiemy się resztą.

    Anna Pośpiech, Agnieszka Pierzchała, Katarzyna Smolak, Expert Team Bank Support