Zmniejszamy energochłonność naszych budynkówEfektywność energetyczna
Energochłonność to wskaźnik, który określa poziom rocznego zapotrzebowania budynku na energię, w przeliczeniu na jednostkę powierzchni, czyli m2. W skrócie: energochłonność to miara zużycia energii. W tym artykule przyjrzymy się bliżej naszym budynkom biurowym i pozostałym lokalizacjom.
Zacznijmy od prostego pytania. Na co zużywamy energię w banku? Potrzebujemy jej do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i oświetlenia. Dzięki energii możemy korzystać z wind i urządzeń AGD, zapewniamy też funkcjonowanie instalacji i urządzeń służących bezpieczeństwu. Potrzebujemy jej też do zaspokajania potrzeb własnych oraz funkcjonowania naszych stanowisk pracy.
Największe zapotrzebowanie mamy na energię elektryczną – 60 proc. W banku zużywamy głównie zakupioną energię elektryczną, na którą otrzymujemy gwarancje pochodzenia ze źródeł odnawialnych. Dodatkowo produkujemy energię elektryczną przez panele fotowoltaiczne, czyli instalacje w czterech lokalizacjach o łącznej mocy 507 kWp.
Kolejnym rodzajem zużywanej energii jest energia cieplna, którą pozyskujemy z sieci miejskich, ale także produkujemy przez własne kolektory słoneczne (dwie instalacje w katowickich biurach przy ul. Sokolskiej
i Chorzowskiej). Wytwarzamy ją także przez urządzenia grzewcze (gazowe oraz olejowe).
Niewielki odsetek stanowi zakupiona energia chłodu, który wytwarzany jest lokalnie w kilku naszych lokalizacjach.
Czym jest efektywność energetyczna
Efektywność energetyczna budynku, nazywana też sprawnością energetyczną, to poziom przygotowania budynku do zapewnienia komfortu jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem przy jednoczesnym możliwie najniższym zużyciu energii.
Efektywność energetyczna zależy od wielu czynników:
- właściwości termoizolacyjnych przegród zewnętrznych (ściany, dachy),
- szczelności drzwi i okien,
- zastosowanych systemów ogrzewania i chłodzenia,
- stopnia przepuszczalności promieniowania słonecznego przez przegrody przezroczyste,
- zastosowanych systemów wentylacji,
- instalacji produkujących energię ze źródeł odnawialnych,
- sposobu użytkowania obiektu.
Na efektywność energetyczną mogą wpływać też warunki panujące w danej strefie klimatycznej. Dotyczy to przede wszystkim maksymalnej i minimalnej wartości temperatury w zimie i w lecie oraz rozkładu temperatur w ujęciu dziennym, miesięcznym i rocznym.
Podstawowymi narzędziami do oceny efektywności energetycznej budynku są świadectwa charakterystyki energetycznej i modele energetyczne.
Co wpływa na zmniejszenie zużycia energii
Skupmy się teraz na drugiej części definicji efektywności energetycznej, czyli osiągnięciu możliwie najniższego zużycia energii przy użytkowaniu budynku. Jakie działania wpływają na zmniejszenie zużycia energii w budynku?
- odzysk ciepła w systemach wentylacji,
- izolacja przegród zewnętrznych,
- ochrona przed nasłonecznieniem w lecie,
- regulacja temperatury wewnętrznej,
- regulacja wielkości strumienia nawiewanego powietrza,
- regulacja działania urządzeń elektrycznych
w systemach technicznych, - regulacja czasu działania urządzeń elektrycznych,
- regulacja mocy oraz czasu działania elementów oświetlenia,
- stosowanie odnawialnych źródeł energii.
Nasze inwestycje, które wpływają na poprawienie efektywności energetycznej
Inwestycje, które prowadzimy w naszych budynkach, również mają na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię, a tym samym – poprawę ich efektywności energetycznej. Poniżej prezentujemy kilka przykładów działań, które wdrożyliśmy do tej pory:
- wymiana central wentylacyjnych na centrale z odzyskiem ciepła w budynku przy
ul. Chorzowska 50, - docieplenie dachu w niskiej części budynku przy ul. Sokolskiej 34,
- izolacja budynku Data Center Owsiana,
- instalacja oświetlenia ze sterowaniem przez system DALI na części pięter budynków w biurach przy ul. Sokolskiej i Chorzowskiej,
- montaż kolektorów słonecznych w budynkach Chorzowska 50 i Sokolska 34,
- montaż instalacji fotowoltaicznych w czterech lokalizacjach.
Ścieżka CRREM dla nieruchomości
Metodyka CRREM (Carbon Risk Real Estate Monitor – monitorowanie ryzyka emisji w nieruchomościach) to opracowane ścieżki dekarbonizacji dla poszczególnych krajów z podziałem na rodzaje nieruchomości. Ścieżki dekarbonizacji są opracowane zgodnie z celami porozumienia paryskiego. Każda z trajektorii przewiduje na starcie aktualne poziomy emisji i zużycia energii oraz określa jasną ścieżkę dekarbonizacji do roku 2050.
Zapotrzebowanie energetyczne nieruchomości biurowych w ramach gospodarki własnej Grupy Kapitałowej ING BSK i ścieżka CRREM dla Polski.
* wyliczenia nie obejmują zużyć i powierzchni Data Center
Utrzymanie na poziomie założonego scenariusza dla naszego kraju wymaga od nas podejmowania kolejnych działań zmierzających do zmniejszenia energochłonności naszego portfela lokalizacji. Jakie działania planujemy? Już teraz polecamy Waszej uwadze artykuł w następnym wydaniu „Baśki”. Przedstawimy w nim założenia planu dekarbonizacji dla gospodarki własnej.
Angelika Jeziorska, Marek Juraszek, Centre of Expertise Real Estate and Facility Management