Wyjątkowe warsztaty dla dzieciFestiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki
Tegoroczna edycja Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki to aż pięć wydarzeń współorganizowanych przez Fundację ING Dzieciom, w których wzięło udział kilkuset młodych miłośników książek.
Tematem przewodnim festiwalu było wspieranie czytelnictwa, budowanie odporności psychicznej dzieci oraz dbanie o środowisko naturalne. Wydarzenia festiwalowe odbyły się w siedzibie ING Banku Śląskiego przy ul. Sokolskiej w Katowicach, w Muzeum Śląskim i w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Stworzyliśmy rzeźbę człowieka o rysiej twarzy
Festiwal rozpoczęliśmy unikalnym warsztatem PapieroveLove poprowadzonym przez artystkę i rzemieślniczkę Justynę Mazur-Kiwer. Wydarzenie odbyło się dzięki współpracy naszego banku, Fundacji ING Dzieciom i Fundacji Sztuki Polskiej ING. Prawie 100 uczestników nauczyło się, jak w kreatywny sposób zamienić niepotrzebny papier w sztukę – papierową rzeźbę człowieka o rysiej twarzy, symbol ochrony tego zagrożonego wyginięciem gatunku i lasów, w których mieszka. Rzeźbę cały czas możecie zobaczyć w przestrzeniach naszego katowickiego biura – czeka przy stoliku w Pomocnej na towarzysza lub towarzyszkę kawy.
Była wróżka, autografy, lew i warsztaty
Młodzi czytelnicy mogli także uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach, których celem było wzbudzanie miłości do książek i wspieranie w codziennych zmaganiach z trudnościami.
W Krainie Zębowej Wróżki – to warsztat bajkoterapeutyczny na podstawie książki „Lucjan lew, jakiego nie było” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, na którym do wolontariuszy ING dołączyli Zębowa Wróżka i Lew Lucjan, zachęcając dzieci do samodzielnego przeczytania książki.
Spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel – festiwale to okazja do poznania twórców ulubionych książek i zdobycia upragnionego autografu. Pani Roksana rozmawiała ze swoimi czytelnikami o emocjach, które po 17 latach od premiery wciąż wzbudzają przygody Hani i Lucjana. To najlepszy dowód na ponadczasowość tej niezwykłej książki.
ABC Empatii z Czepczyński Family Foundation – to z kolei warsztat, który pozwala zobaczyć świat oczami dzieci z niepełnosprawnościami i zrozumieć ich zachowanie.
Przedstawienie muzyczne „Przyjaciel, którego nie było” wystawione w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach zgromadziło na widowni komplet młodych widzów. Hania i Lucjan zabrali dzieci w pełną niespodzianek, rozśpiewaną podróż, której finał dodaje otuchy w trudnych chwilach. Spektakl był adaptacją książki „Lucjan: Lew, jakiego nie było” i zamykał katowicką edycję festiwalu. Terminy kolejnych spektakli zostaną ogłoszone na stronach internetowych NOSPR.
Aldona Radomska-Paluchowska, Fundacja ING Dzieciom