To była prawdziwa megabitowa BOMBA!Festiwal Przyszłości
„Bomba megabitowa” to ostatnia książka Stanisława Lema, pisarza-filozofa, futurologa. Nieprzypadkowo tak nazwano Festiwal Przyszłości, który odbywał się w Krakowie w dniach 5 – 12 września pod hasłem: „Klimat i rola technologii, nauki i kultury w przeprowadzeniu zmian klimatycznych”. W tym interdyscyplinarnym wydarzeniu wzięli udział działacze społeczni, innowatorzy, ludzie kultury, przedsiębiorcy, samorządowcy, wykładowcy, aktywiści oraz influencerzy. To druga edycja festiwalu. ING był aktywnym partnerem całego wydarzenia.
Festiwal Przyszłości to nietypowe wydarzenie. Obok wielu branżowych eventów, głośnych konferencji i mocnej ekspozycji biznesowej pojawił się na horyzoncie bankowym festiwal dla przedsiębiorczych, proaktywnych ludzi, którzy czują swój wpływ i sprawczość – na otoczenie, klimat i środowisko. Temat arcyważny i bardzo spójny z naszą strategią biznesową i ESG – chcemy odgrywać rolę aktywnego, świadomego uczestnika ekosystemu, aby wspólnie z lokalnymi społecznościami tworzyć lepszy świat i przeciwdziałać negatywnym zmianom klimatu.
W centrum działań banku zawsze byli i są ludzie, a teraz również wyzwania związane z kryzysem klimatycznym. Dlatego Festiwal Przyszłości był dla nas świetną okazją do zabrania głosu w dyskusji, podzielenia się wiedzą, dobrymi praktykami oraz inspiracjami.
Małgorzata Jarczyk-Zuber, Chief ESG Innovation Officer w ING Banku Śląskim
Pomarańczowa perspektywa
Zaangażowaliśmy się przede wszystkim merytorycznie – przy Okrągłych Stołach Klimatycznych, panelu ze zwycięzcami pierwszej edycji Programu Grantowego ING dla start-upów oraz prezentacji jego drugiej edycji. Organizowaliśmy i warsztaty Zero Waste dla dorosłych i patronowaliśmy im, a dla dzieci i rodzin Fundacja ING Dzieciom zorganizowała warsztaty-eksperymenty na temat tego, jak stworzyć w warunkach domowych ekologiczny papier. Poza tym, stworzyliśmy wyjątkową przestrzeń z pyszną kawą, która dodawała energii i sprzyjała kuluarowym dyskusjom.
– Niesztampowa, niebiznesowa perspektywa jest niezbędna do skutecznej pracy i rozwoju ESG we wszystkich sektorach gospodarki. Warto konfrontować spółki z naukowcami, opiniotwórcami, myślicielami i aktywistami. Niezwykle potrzebne są miejsca, w których firmy, świat nauki, NGO-sy, aktywiści oraz zwyczajni ludzie spotykają się i słuchają argumentów pozostałych stron – szczególnie w niełatwym procesie transformacji klimatyczno-energetycznej – mówiła Agata Kłapeć, Sustainability Expert.
Wypracowaliśmy rekomendacje w dwóch obszarach
Jako aktywny moderator dyskusji, wspólnie z uczestnikami, wypracowaliśmy rekomendacje w dwóch obszarach: energetyka – reprezentantem ING był Kazimierz Rajczyk, dyrektor zarządzający sektorem, Departament Energii oraz odpowiedzialny biznes – ING był organizatorem i aktywnym uczestnikiem tego stołu. Reprezentowała nas Małgosia Jarczyk-Zuber z Centrum Eksperckiego – ESG Innowacje, dyskusję poprowadziła zaś Alicja Pawłowska-Piorun z tego samego zespołu. Stół biznesowy okazał się wyjątkowy, bo wzięło w nim udział aż 11 uczestników z różnych środowisk i branż, dlatego zdecydowaliśmy się wydłużyć dyskusję i podzielić ją na dwie części.
– Zdaniem wielu osób ESG odpowiada na wyzwania tu i teraz. Trzeba myśleć w dalszej perspektywie – i tu niezbędne jest połączenie innowacji i ESG – tak jak robimy to w ING. Dyskusja podczas okrągłego stołu „Biznes i Odpowiedzialność” pokazała, że wyzwania dotyczące ESG są wspólne dla wszystkich – od banków, poprzez platformy sprzedażowe, aż po firmy technologiczne. Zrównoważony rozwój jest wyzwaniem i odpowiedzialnością nas wszystkich. To nie miejsce na konkurencję, tylko na współdziałanie ponad sektorami – podkreślała Alicja Pawłowska-Piorun, Sustainability Expert.
Mnogość pomysłów zaskoczyła uczestników dyskusji
Uznaliśmy, że to, o czym rozmawialiśmy wiele godzin, ogniskuje się wokół trzech kierunkowskazów: wartości, które nazwaliśmy uczciwością, edukacją i współpracą. Rekomendacje wszystkich stołów nie są objęte terminem ważności, stanowią natomiast uniwersalny fundament działań i zestaw najlepszych praktyk na przyszłe lata. Łączy je także przekonanie, że kluczowa – nie tylko w biznesie – jest i będzie odwaga do bycia odpowiedzialnym. Rekomendacje zostaną wkrótce udostępnione na stronie festiwalu.
Ekoinnowacje, które zmieniają świat
W finałowym dniu festiwalu zorganizowaliśmy panel dyskusyjny na temat największych wyzwań, jakie napotykają naukowcy i przedsiębiorcy, kiedy tworzą innowacje dla klimatu. Przedstawiliśmy najbardziej innowacyjne rozwiązania, które mają pozytywny wpływ na środowisko w obszarze czystej i dostępnej energii, a to dzięki zaangażowaniu laureatów Programu Grantowego ING. W panelu udział wzięli: Małgorzata Jarczyk-Zuber z ING, Maciej Kawecki – prezes Instytutu Lema i organizator festiwalu, a także Tomasz Gruszka (ze start-upu Panel Wiatrowy), Tomasz Krysiński (naukowiec z Politechniki Śląskiej, z zespołu SWG) oraz Pavel Panasjuk (z zespołu DAC – zwycięzca pierwszej edycji Programu Grantowego ING).
– Jest coraz więcej start-upów i młodych naukowców, którzy adresują wyzwania środowiskowe. Oni podchodzą do tego w sposób przedsiębiorczy, szukając w tym również możliwości zarobku. To oznacza, że działam na rzecz planety, ale mogę też się z tego utrzymać i przy okazji robić fantastyczną rzecz dla przyszłych pokoleń – mówiła Małgorzata Jarczyk-Zuber.
Planety Lema – finałowa gala festiwalu
Nagrody Planety Lema przyznane zostały w trzech kategoriach: Kultura, Nauka i Technologia. W Kapitule Nagrody mieliśmy swoją reprezentantkę – Małgorzatę Jarczyk-Zuber, która oddała swoje głosy na faworytów poszczególnych kategorii. Podczas gali Małgorzata w duecie z dr Tomaszem Rożkiem wręczyli nagrodę w kategorii Nauka. Trafiła ona do Jana Witowskiego i Krzysztofa Gerasa, którzy opracowali zaawansowane algorytmy ułatwiające diagnostykę raka piersi.
– To bohaterowie dla mnie i innych kobiet. Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie. Nasi laureaci, stosując sztuczną inteligencję, potrafią tak czytać obrazy tomograficzne, żeby na bardzo wczesnym etapie zdiagnozować niepokojące zmiany. Dzięki temu ratują życie wielu kobietom – powiedziała Małgosia Jarczyk-Zuber.
Festiwal w liczbach – działo się!
- 8 dni festiwalu, 2 części: warsztatowa i kongresowa.
- 6 tys. fizycznych uczestników w części kongresowej.
- Ponad 90 wydarzeń festiwalowych, w tym debaty, pokazy filmowe, prezentacje technologii, koncerty, wystawy.
- 5 Okrągłych Stołów i 15 godzin obrad.
- 3 nagrody Planety Lema (kategorie: Nauka, Kultura, Technologia)
- 3 tys. kaw na pomarańczowym stoisku.
- 73 publikacje prasowe.
- 5 wywiadów wideo.
- 6 postów ING w mediach społecznościowych.
- 15 postów w komunikacji wewnętrznej na społecznościach Yammer: @Dobrzepoinformowani oraz @Odpowiedzialni w ESG.
Pomarańczowa praca zespołowa
- Magdalena Młynarczyk & Arek Pilarski – Sponsoring & Events.
- Magdalena Klejment & Piotr Utrata – Biuro Prasowe.
- Aldona Radomska-Paluchowska & Joanna Dymna-Oszek – Fundacja ING Dzieciom.
- Kazimierz Rajczyk – dyrektor zarządzający sektorem, Departament Energii.
- Weronika Sowa, Ania Waśniowska – komunikacja wewnętrzna, Centrum Eksperckie Communications & Brand Experience.
- Anna Witecka – Zespół Social Mediów, Centrum Eksperckie Communications & Brand Experience.
- Beata Pniak, Katarzyna Barczyk, Alicja Pawłowska-Piorun & Małgorzata Jarczyk-Zuber – Centrum Eksperckie – ESG Innowacje.
Nasze Pomarańczowe aktywności
- Uczestnictwo w Okrągłych Stołach Klimatycznych: „Energetyka” – Kazimierz Rajczyk, „Biznes i Odpowiedzialność” – Małgorzata Jarczyk-Zuber.
- Moderowanie oraz prezentacja rekomendacji Okrągłego Stołu „Biznes i Odpowiedzialność” – Alicja Pawłowska-Piorun.
- Panel dyskusyjny „Ekoinnowacje, które zmieniają świat”, promocja zwycięskich rozwiązań Programu Grantowego ING, zapowiedź drugiej edycji, rozmowa z laureatami prowadzona przez dr. Macieja Kaweckiego.
- Patronat cyklu warsztatów Zero Waste: w finansach, szafie i portfelu.
- Organizacja warsztatów Zero Waste w finansach wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Zero Waste. Wykład i rozmowa z dwoma start-upami z Mapy Zero Waste: wosh wosh oraz Ecobean.
- 4 warsztaty organizowane przez Fundację ING Dzieciom „Jak w domowych warunkach zrobić ekologiczny papier” dla dzieci i rodzin.
- Udział w Kapitule Nagród Lema oraz wręczenie nagrody w kategorii Nauka.
- Pomarańczowe stoisko modułowe jako prototyp – do wykorzystania przy kolejnych wydarzeniach. Pyszna kawa i centrum kuluarowych dyskusji.
Beata Pniak, Centrum Eksperckie ESG Innowacje