Nasza fundacja wspiera i promuje ekologięFundacja ING Dzieciom
Fundacja ING Dzieciom została patronem Kato Urban Corner (KUC), otwartego miejsca spotkań, które towarzyszyło wydarzeniom w ramach tegorocznego Światowego Forum Miejskiego ONZ (World Urban Forum 11) w Katowicach. Uczestniczyła również w Międzypokoleniowym Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki.
Nasza obecność w KUC pozwoliła na tworzenie biblioteczki z książkami i promocję ekologii wśród młodszych i starszych czytelników. W Kato Urban Corner zrealizowaliśmy sześć spotkań z autorami podnoszącymi temat kryzysu klimatycznego. Byli z nami m.in. z Areta Szpura, Joanna Erbel, Jan Mencwel, Joanna Guszta oraz Justyna Bednarek, autorka książki „Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli”.
Wspieramy ekopostawy i ideę współdzielenia
Przeprowadziliśmy serię warsztatów dla dzieci, podczas których promowaliśmy ekopostawy. W ramach warsztatu o śladzie węglowym powstał 10. rozdział naszej publikacji, który wzbogacił zbiory biblioteczki. Napisały go dzieci ☺. Ponadto przez cały tydzień można było odwiedzać KUC, gdzie czekali animatorzy tłumaczący zwiedzającym, czym są Cele Zrównoważonego Rozwoju.
Nasza fundacja wsparła także akcję „Nie używasz? Wymień się!”, w ramach której w 10 przedszkolach na terenie Katowic stanęły regały-wymienialniki zbudowane przez dzieci podczas warsztatów w KUC. Dzięki nim przedszkolaki poznały ideę współdzielenia. Teraz każde dziecko może przynieść rzecz, której nie używa, i wymienić na inną, potrzebną. Wstęp na wszystkie nasze wydarzenia był bezpłatny.
Ekoopowieści na festiwalu
W ostatnim czasie Fundacja ING Dzieciom była partnerem Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki w Katowicach, gdzie motywem przewodnim była ekologia. Pierwszego dnia festiwalu odbyła się konferencja z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które wnoszą istotny wkład w rozwój edukacji klimatycznej. Naszą fundację reprezentowała prezes zarządu Joanna Dymna-Oszek. Rozmawiano na temat kreowania ekologicznej postawy wśród dzieci i dzielono się dobrymi praktykami. W wydarzeniu wzięło udział ponad 70 edukatorów ze Śląska. Dzięki takim spotkaniom poznajemy potrzeby i wyzwania, jakie stoją przed edukacją klimatyczną, żeby przekazywane przez nas materiały i narzędzia edukacyjne mogły być jeszcze bardziej skuteczne.
Przez trzy dni dzieci wraz z opiekunami uczestniczyły w licznych atrakcjach, warsztatach i spotkaniach z autorami, m.in. w grze terenowej poprowadzonej przez Justynę Bednarek i plenerze artystycznym z Joanną Czaplewską, autorkami „Ekoopowieści”.
Aldona Radomska-Paluchowska, Fundacja ING Dzieciom