Jak rozliczać podatek Belkiz inwestycji w fundusze od 2025 r.Podatek w PIT-38
Przypominamy, że 1 stycznia 2024 roku zmieniły się przepisy podatkowe dla osób fizycznych, czyli ustawa o podatku dochodowym (PIT).
Zmiany w ustawie o podatku dochodowym dotyczą także funduszy inwestycyjnych i objęły tylko transakcje odkupienia i konwersji jednostek uczestnictwa. Oto trzy najważniejsze zmiany, o których warto wiedzieć.
Po pierwsze
Od teraz musisz samodzielnie rozliczać podatek od zysków kapitałowych z inwestycji w fundusze inwestycyjne, czyli podatek Belki. Pamiętaj, że rozliczasz go tylko wtedy, gdy w danym roku wykonałeś lub wykonałaś transakcje odkupienia lub konwersji jednostek uczestnictwa.
- Pierwszy raz podatek od zysków kapitałowych na nowych zasadach rozliczysz do 30 kwietnia 2025 roku za 2024 rok.
- Podatek rozliczasz niezależnie od tego, czy fundusz wypracował dla Ciebie zysk czy stratę.
Co dają nowe przepisy? Dzięki nim możesz kompensować, czyli wyrównywać zyski i straty z inwestycji w różne fundusze. Gdy jedna Twoja inwestycja przyniosła zysk, a inna stratę, to tę stratę możesz odjąć od zysku, który wykazujesz do opodatkowania. Dzięki temu możesz zapłacić niższy podatek albo nie zapłacisz go wcale, bo płacisz go od różnicy między zyskiem a stratą. Do tej pory nie było to możliwe.
Dzięki nowym przepisom możesz kompensować, czyli wyrównywać zyski i straty z inwestycji w różne fundusze.
Po drugie
Podatek Belki musisz rozliczyć do 30 kwietnia 2025 roku na formularzu PIT-38.
Do rozliczenia wykorzystaj dane z formularzy PIT-8C. Wyślemy Ci te formularze do 28 lutego – mejlem lub pocztą tradycyjną, na adres do korespondencji. Pamiętaj, że inne instytucje, z którymi inwestujesz, także mogą wysłać Ci formularze PIT-8C.
Po trzecie
Jeśli rozliczasz swoje podatki przez usługę „Twój e-PIT”, to będzie tam na Ciebie czekać wstępnie wypełniony PIT-38. To spore ułatwienie! Zanim zatwierdzisz PIT-38, sprawdź, czy wszystkie kwoty się zgadzają.
Co się dla Ciebie nie zmienia?
Nic się dla Ciebie nie zmienia, jeśli inwestujesz poprzez programy lub konta emerytalne, takie jak IKE, IKZE, PPK czy PPE. To oznacza, że zasady opodatkowania w tych programach obowiązują „po staremu”.
Więcej informacji na temat zmian w rozliczeniu podatku od zysków z funduszy inwestycyjnych znajdziesz na stronie www.gstfi.pl/podatki.
Ilona Kowalik, Goldman Sachs TFI
Nota prawna:
Ten materiał został przygotowany przez Goldman Sachs Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (dalej Goldman Sachs TFI) i jest upowszechniany w celu reklamy lub promocji świadczonych przez nie usług. Goldman Sachs TFI posiada zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności.
Goldman Sachs TFI i fundusze Inwestycyjne zarządzane przez Goldman Sachs TFI nie gwarantują osiągnięcia celów inwestycyjnych funduszy i subfunduszy ani uzyskania podobnych wyników w przyszłości. Inwestycje w Fundusze Inwestycyjne zarządzane przez Goldman Sachs TFI są obarczone ryzykiem inwestycyjnym, a uczestnik musi liczyć się z istnieniem możliwości utraty części zainwestowanych środków. Indywidualna stopa zwrotu z inwestycji nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od wartości jednostki uczestnictwa w momencie jej zbycia i odkupienia przez fundusz oraz od wysokości pobranych opłat manipulacyjnych i należnych podatków. Tabele Opłat znajdują się na stronie www.gstfi.pl.
Informacje o funduszach inwestycyjnych zarządzanych przez Goldman Sachs TFI oraz o ich ryzyku inwestycyjnym sporządzone w języku polskim zawarte są w Prospektach Informacyjnych dostępnych w siedzibie Goldman Sachs TFI i na stronie www.gstfi.pl oraz w Kluczowych Informacjach i Informacjach dla klienta alternatywnego funduszu inwestycyjnego dostępnych w siedzibie Goldman Sachs TFI, u Dystrybutorów i na stronie www.gstfi.pl. Informacje odnośnie do praw inwestorów sporządzone w języku polskim znajdują się w Prospektach Informacyjnych dostępnych w siedzibie Goldman Sachs TFI u Dystrybutorów i na stronie www.gstfi.pl.
Ten materiał nie stanowi oferty zawarcia umowy, doradztwa inwestycyjnego ani rekomendacji kupna lub sprzedaży instrumentów finansowych, nie zwalnia adresata z konieczności dokonania własnej oceny. Informacje zawarte w tym materiale nie mogą stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ten materiał został przygotowany przez Goldman Sachs TFI S.A. przy dołożeniu należytej staranności i zgodnie z jego najlepszą wiedzą oraz przekonaniami. Ten materiał nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.
Ta informacja nie uwzględnia różnic, które wynikają z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartych przez Polskę. Te różnice mogą pojawić się, gdy będziesz rozliczać podatek i wpłynąć na zasady jego rozliczenia. W przypadku, gdy w związku z odkupieniem przez Ciebie jednostek uczestnictwa pojawia się element transgraniczny, zalecamy kontakt z doradcą podatkowym.
Ponadto informacje zawarte w tym materiale odnoszą się tylko do przychodów z odkupienia jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, którymi zarządza Goldman Sachs TFI S.A. Ta informacja nie jest także formą doradztwa prawnego ani podatkowego. To wyłącznie nasz pogląd na temat powszechnie obowiązujących przepisów prawa, który nie uwzględnia Twojej indywidualnej sytuacji podatkowej. Nie wykluczamy, że istnieją albo mogą zostać wydane, interpretacje urzędowe, opisujące inny sposób postępowania niż ten, który przedstawiamy. Zanim podejmiesz decyzje, które mogą mieć dla Ciebie konsekwencje podatkowe, prosimy skontaktuj się z doradcą podatkowym lub radcą prawnym. My (czyli Goldman Sachs TFI) nie świadczymy usług podatkowych.