Za nami absolutnie rekordowaedycja projektu A–ZFundacja Sztuki Polskiej ING
Możemy mówić o sukcesie! W piątej edycji projektu Artysta – Zawodowiec wzięło udział ponad 2 tys. osób w formule online i zaproponowaliśmy mnóstwo przydatnej wiedzy i narzędzi. Przeczytajcie, co sprawiło, że tegoroczna edycja projektu była wyjątkowa.
Cieszy nas, że już po raz piąty zaoferowaliśmy profesjonalne wsparcie dla początkujących artystek i artystów oraz studentów i studentek kierunków artystycznych. W tym roku także w formie zdalnej i w języku angielskim, dzięki czemu dotarliśmy do jeszcze szerszej grupy zainteresowanych – 2012 osób (dla porównania: w roku 2020 mieliśmy 1280)! Aż 225 z nich skorzystało z indywidualnych konsultacji swoich portfolio z ekspertkami i ekspertami z zakresu sztuki współczesnej, zrealizowanych w formule spotkań online.
Co działo się w tym roku?
Tak jak co roku postawiliśmy na praktykę i efektywność, oferując wiedzę niezbędną w zawodzie artystki/artysty poza samym procesem tworzenia. Wykłady tegorocznej edycji zaczęliśmy od pytania o to, jak pandemia wpłynęła na świat sztuki. Rozmawialiśmy o tym, jak przetrwać i szukać wzajemnego wsparcia – o efektywnych formach współpracy i skutecznej pracy zespołowej online. Omawialiśmy też kluczowe aspekty prawa autorskiego. Pojawiły się standardy umów, a także wskazówki, jak uniknąć posądzenia o plagiat. Artyści dowiedzieli się, jak wyceniać swoje prace, planować budżet i zarządzać funduszami. W tym roku odbyło się także spotkanie z kuratorami sztuki, którzy pokazali, skąd czerpią informacje o młodych artystach i artystkach, oraz przedstawili etapy pracy nad wystawą.
Kto wziął udział?
Od zawsze chcemy, aby nasze spotkania były dostępne dla wszystkich – udział w projekcie jest darmowy, a wykłady dodatkowo tłumaczone są na język migowy. Wśród osób biorących udział w projekcie aż 81 proc. stanowiły kobiety. Chociaż projekt przez lata odbywał się na uczelniach artystycznych i był kierowany głównie do studentów, to w naszej kolejnej edycji online tylko 48 proc. uczestników należy do tej grupy, a reszta to osoby, które zajmują się sztuką zawodowo lub hobbystycznie. Zasięg programu przerósł nasze najśmielsze oczekiwania – 75 proc. osób brało udział w projekcie po raz pierwszy. Dzięki wykładom w języku angielskim wśród słuchaczy znalazły się osoby z Rosji, Czech, Turcji czy Holandii.
Zajęcia przypomniały mi, że chcę przezwyciężać przeciwności i być artystką, bo to najciekawsze, co znajduję w świecie, i jedyne szczere, co potrafię robić.
Opinia uczestniczki projektu A–Z
Konsultacje portfolio
Konsultacja portfolio z ekspertami to wyjątkowa i niepowtarzalna okazja dla artystów/artystek, którzy mają możliwość rozmowy i uzyskania opinii na temat swoich prac. W tym roku z tej formy rozwoju skorzystało 225 osób a konsultacje portfolio zostały ocenione pozytywnie aż w 94 proc.! Wiemy, jak ważny jest kontakt z ekspertami, dlatego z pewnością będziemy kontynuować taką formę wsparcia w kolejnych latach.
Uczestnictwo w zeszłym roku mocno nas zainspirowało (bezpośrednio dzięki A–Z powstał już jeden skromny kolektyw!), w tym roku również, więc i w następnym na pewno będziemy brać udział. Dziękujemy!
Opinia uczestniczki projektu A–Z
Działamy dalej
Z roku na rok mamy coraz więcej chętnych i motywuje nas to do nowych działań w kolejnych edycjach. Na podstawie rekomendacji naszych wykładowców wyboru portfolio dokonał zespół kuratorski kongresu postartystycznego Konteksty – Sebastian Cichocki i Marianna Dobkowska. Wyłoniliśmy osiem uczestniczek, które zaprosiliśmy na Letnią Szkołę. Będzie to kilkudniowy pobyt w Sokołowsku z programem mentorskim pod okiem wybitnych specjalistów.
Piątą edycję Artysty – Zawodowca kończymy z uśmiechem i poczuciem, że nasz projekt jest potrzebny i wypełnia ważną lukę w edukacji artystycznej w Polsce. Zachęcamy do dzielenia się informacjami o naszym projekcie i śledzenia naszych działań w social mediach (FB i Instagram) – między innymi na fanpejdżu Fundacji Sztuki Polskiej ING.
Fundacja Sztuki Polskiej ING
Fundacja powstała 20 lat temu. Wierzymy, że tworząc dobrą kolekcję, przyczynimy się do promocji artystów i artystek oraz sztuki współczesnej. Chcemy upowszechniać tradycję kolekcjonowania sztuki. Nasza działalność jest finansowana z corocznych darowizn spółek Grupy ING w Polsce.
Nina Gajewska, Fundacja Sztuki Polskiej ING