Archiwum numerów

    Nowe pracew naszej kolekcjiFundacja Sztuki Polskiej ING

    Po godzinach Autor : Kamila Bondar 5 minut czytania

    Jesień to czas, w którym pracujemy intensywnie nad rozwojem kolekcji i planujemy nowe zakupy, a jednocześnie dobry moment na podsumowanie dzieł, które ostatnio ją wzbogaciły. Od naszej ostatniej relacji zbiory powiększyły się o dwanaście nowych prac takich artystów, jak Małgorzata Mirga-Tas, Martyna Czech, Nicolas Grospierre, Katarzyna Kozyra i Dominika Olszowy.

    Małgorzata Mirga-Tas

    Tworzy rzeźby i patchworki z tkanin i ubrań, które często pochodzą od bliskich jej osób i odzwierciedlają ich upodobania dotyczące ubioru. Unikatową technikę jej prac charakteryzuje niezwykła gra wzorów i barw. W swoich pracach przedstawia ważne dla społeczności romskiej osoby i wydarzenia historyczne, jak również scenki z życia codziennego swojej rodziny i sąsiadów. Aktywnie angażuje się w przeciwdziałanie wykluczeniu i dyskryminacji Romów oraz zwalczanie stereotypów poprzez działania artystyczne. 

    Małgorzata Mirga-Tas, Tímea Junghaus
    2020, tkanina, akryl, 28 x 21,5 cm
    https://ingart.pl/pl/kolekcja/prace/timea_junghaus

    Martyna Czech 

    Jest malarką, która studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, w pracowni prof. Andrzeja Tobisa. W swoim ekspresyjnym malarstwie porusza tematy toksycznych relacji między ludźmi oraz naznaczonego przemocą stosunku ludzi do zwierząt, sięgając często do osobistych doświadczeń. Przedstawia je w dosadny, a często brutalny wręcz sposób – zarówno w warstwie formalnej, jak i treściowej. Siłą napędową jej twórczości są skrajne emocje – miłość, nienawiść, tęsknota i cierpienie.

    Martyna Czech, Domna
    2019, olej, płótno, 140 x 90 cm
    https://ingart.pl/pl/kolekcja/prace/domn

    Nicolas Grospierre 

    Dorastał we Francji, a w 1999 roku na stałe przeprowadził się do Polski. Studiował nauki polityczne i socjologię w Institut d'études politiques de Paris oraz London School of Economics. Fotografuje głównie architekturę modernistyczną – budynki, wnętrza i infrastrukturę (np. przystanki autobusowe). Tworzy również prace abstrakcyjne, np. cykl „Heliografie”, w których eksperymentuje z różnymi materiałami oraz właściwościami światła. Jest autorem zdjęć do projektu „Hotel Polonia. Budynków życie po życiu” w Pawilonie Polskim w Wenecji, nagrodzonego Złotym Lwem 11 Biennale Architektury w Wenecji w 2008 roku.

    Nicolas Grospierre, Heliografia 
    2020, aksamit, MDF, drewno, 90 x 100 x 7 cm
    https://ingart.pl/pl/kolekcja/prace/heliografia_ksiezyc

    Katarzyna Kozyra 

    To rzeźbiarka, autorka performance'ów, filmów, fotografii, instalacji wideo oraz akcji artystycznych. Jest jedną z najważniejszych przedstawicielek nurtu sztuki krytycznej. Jej praca dyplomowa – „Piramida zwierząt”, zrealizowana w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego w 1993 roku – odbiła się w mediach szerokim echem. W swojej twórczości zadaje fundamentalne pytania dotyczące życia i śmierci, dotykając kwestii cielesności, tożsamości, moralności i przemijania. Nie boi się poruszać tematów tabu i naruszać konwencji społecznych. W 2012 roku artystka utworzyła Fundację Katarzyny Kozyry, która koncentruje swoje działania na wspieraniu aktywności kobiet w obszarze kultury i sztuki.

    Katarzyna Kozyra, Lou Salomé Palais Schwarzenberg: Carriage
    2005, wydruk pigmentowy, 90 x 125 cm
    https://ingart.pl/pl/kolekcja/prace/lou_salome_palais_schwarzenberg_carriage

    Dominika Olszowy 

    Artystka działa na pograniczu różnych mediów, wykorzystując m.in. wideo, performance i instalacje. Tworzy prace, które niekiedy traktuje jako amulety zaklinające i oswajające pogrążoną w kryzysie rzeczywistość. Bazuje na doświadczeniach osobistych i przetwarza je w uniwersalne, przepełnione subtelnym humorem wypowiedzi na temat ludzkiej kondycji i czasu. Współtwórczyni kilku kolektywnych inicjatyw artystycznych, od feministycznego składu rapowego po gang motocyklowy.

    Dominika Olszowy, Ziew sennego serca
    2020, witraż, 103 x 73 cm
    https://ingart.pl/pl/kolekcja/prace/ziew_sennego_serca

    Zachęcamy Was do oglądania wszystkich prac na stronie Fundacji: www.ingart.pl oraz śledzenia relacji z naszych dalszych poszukiwań i działań na Instagramie (@ingpolishartfoundation).

    Kamila Bondar, Fundacja Sztuki Polskiej ING

    Fundacja Sztuki Polskiej ING

    Fundacja powstała 20 lat temu. Wierzymy, że tworząc dobrą kolekcję, przyczynimy się do promocji artystów i artystek oraz sztuki współczesnej. Chcemy upowszechniać tradycję kolekcjonowania sztuki. Nasza działalność jest finansowana z corocznych darowizn spółek Grupy ING w Polsce.

    Zobacz więcej